SME

Zo starých mobilov chcú poskladať nové superpočítače

Nový technologický projekt by mohol lepšie využívať elektronické zariadenia. Aj po ich prvom fungovaní.

ESPOO, BRATISLAVA. Má to byť cesta k hospodárnosti a ekológii. Puzzlephone je mobil, ktorý starne omnoho pomalšie ako ostatné na trhu. Aspoň tak to vidí vývojársky tím, ktorý stojí za týmto projektom.

Začína to novým mobilom, pokračuje jeho modernizáciou a kdesi na konci je počítač, server alebo superpočítač, ktorý zužitkuje zastarané technológie bez toho, aby boli na obtiaž.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celý koncept vychádza z toho, že kým LCD displej môže bez obmedzení slúžiť minimálne desať rokov a akumulátor tri, samotné technológie v smartfóne stihnú zostarnúť už za 24 mesiacov. Nasvedčujú tomu spotrebiteľské návyky, ktoré zdokumentovali prieskumné agentúry.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa magazínu The Register je Puzzlephone skladačkou, avšak inou ako Ara od Google. Nesnaží sa ponúknuť modulárnosť, ale jednoduchú modernizáciu. Spojíte dohromady akumulátor, rám s displejom a elektronický modul, ktorý je rozumom celého mobilu - a môžete ho zapnúť.

Kedykoľvek dokážete vymeniť displej za väčší, zakúpiť si novú batériu alebo si vymeniť „mozog“ mobilu so základnými perifériami za modernejší. To vyjde vždy lacnejšie ako kúpa nového mobilu či náročná oprava.

Použité komponenty však nezostanú bez úžitku. Pre akumlátory a elektronické moduly majú vývojári nové poslanie. Poslúžia na budovanie počítačov, serverov a superpočítačov, ktoré zužitkujú ich potenciál. Stačí ich len pozasúvať do chrbticovej zbernice a vytvoria počítačový systém so zálohou napájania.

SkryťVypnúť reklamu

Za týmto fínskym hardvérovým projektom môžete rovno očakávať aj fínsky operačný systém. Všetko je vystavané na linuxovom jadre. Prvá výrobná séria by sa mala dostať do obehu už v tomto roku, môžeme len dúfať, že vývojárom sa podarí naplniť ich plány.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu