BRATISLAVA. Európska vesmírna sonda Rosetta, ktorá by mala v auguste začať krúžiť okolo kométy 67/P Čurjumov-Gerasimenko, začala brzdiť. Spomaľovací manéver zabráni, aby kozmické zariadenie minulo svoj cieľ.
Európska vesmírna agentúra (ESA) oznámila, že sonda zníži rýchlosť takmer o dve tretiny. Rosetta musí štyrikrát zapnúť brzdiace rakety, aby sa dostala do stokilometrovej vzdialenosti od kométy. Začiatkom augusta sa potom zachytí na obežnej dráhe telesa.
V novembri sa na kométu vyberie pristávací modul Philae a ak sa pristátie podarí, bude to historicky prvé mäkké pristátie ľudského telesa na kométe.
Dorozumievanie medzi týmto modulom a orbiterom zabezpečuje prístroj, ktorý vytvorili aj slovenskí vedci a inžinieri z Oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV.
Prečítajte si viac o misii. >KLIKNITE
67/P Čurjumov-Gerasimenko je dlhá približne štyri kilometre. Okolo Slnka obieha každého šesť a pol roka a Rosetta k nej vyštartovala v marci v roku 2004.
Takéto kométy pritom pripomínajú správu vo fľaši. Balvany zamrznutých skál a najmä ľadu v sebe nesú správu o tom, ako vyzerala pred miliardami rokov naša slnečná sústava. A môžu ukrývať odpoveď na otázku, odkiaľ sa na Zemi nabrala voda.
Autor: tp