SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Ako si bezpečne upratať zbytočné súbory z počítača

Kým začnete triediť svoje fotografie a videá, rozlúčte sa s nepotrebnými súbormi roztrúsenými po disku.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Flickr CC/Tayloright)

BRATISLAVA. Už sa vám stalo, že počítač odmietol nainštalovať nový program pre nedostatok voľného miesta? Prestávali vám fungovať programy a všetko bolo nesmierne pomalé? Musíte začať mazať.

Nemusíte sa hneď vrhnúť na vaše albumy fotografií, videí, hudby či dokumentov. Začnite hľadať nepotrebné súbory, ktoré sa v počítači nahromadili pri behu operačného systému či pri inštalovaní programov.

Prvá pomoc, na jeden klik

Microsoft už roky balí k operačnému systému Windows aj nástroj na rýchle čistenie disku. Stlačte kombináciu tlačidiel Win+R, vpíšte do okna príkaz cleanmgr a v priebehu niekoľkých sekúnd sa pred vami objaví jeho ponuka.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Najlepšie programy zdarma pre počítač Čítajte 

Na jedno kliknutie odstráni hrubý balast dočasných súborov a vy môžete pracovať ďalej, kým budete mať čas na dôslednejšie riešenie problémov. Nástroj z vášho počítača zmaže dočasné a pracovné súbory, ktoré nie sú pre beh počítača bezpodmienečne nutné.

Je to ako prvá pomoc v prípade, keď nemáte veľa času. Pri neudržiavanom počítači sa zvyčajne objaví niekoľko gigabajtov voľného priestoru.

Ak máte administrátorské práva, potom môžete kliknúť aj na tlačidlo pre správu systémových súborov, ktoré uvoľnia ešte viac miesta. Tu sa zväčša ukrývajú napríklad zálohy systémových súborov z aktualizácií.

Pomôžte si programom

Vyplatí sa tiež stiahnuť si do počítača program CCleaner alebo iný, napríklad Revo Uninstaller Free a pokračovať v uvoľňovaní miesta. Je aj v slovenčine a poradí si s najväčším neporiadkom.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Vyčistite a zrýchlite si počítač: ako používať CCleaner Čítajte 

CCleaner vymaže dočasné súbory internetových prehliadačov, zruší nepotrebné súbory kancelárskeho balíka a nájde mnoho nepotrebných častí aj v samotnom operačnom systéme. Je tým najlepším zo všetkých bezplatných softvérov.

Kým spustíte prvé čistenie, uistite sa, že ste v ponuke vypli pre prehliadače mazanie cookies, histórie, sedení a uložených hesiel. Inak by sa mohlo stať, že síce máte zrazu dostatok miesta na disku, ale neviete sa prihlásiť k službám, ku ktorým ste zabudli heslo iba preto, že ste si uložili iba v prehliadači.

CCleaner používajú milióny používateľov. Ak si dáte pozor a dobre si ho nastavíte, nemusíte sa obávať, že vymaže niečo, čo by vás mohlo mrzieť.

Preč s nepotrebným softvérom

Strihacie nástroje alebo fotografický editor k nefungujúcej kamere a fotoaparátu, zbytočné programy v novom počítači, alebo množstvo hier. Ak preriedite softvér v počítači, spolu s ním sa uvoľní aj miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Už dávno neplatí, že sú to iba zanedbateľné megabajty. Programy, najmä hry, si ukrajujú z disku čoraz viac miesta, akoby ste očakávali.

Stlačte kombináciu tlačidiel Win+R a vpíšte do okna príkaz appwiz.cpl. Príkaz spustí nástroj, ktorý vám ukáže všetok nainštalovaný softvér.

Zotrieďte ich podľa dátumu posledného spustenia alebo podľa veľkosti, ktorú zaberajú na disku a zmažte tie, ktoré už nepoužívate. Ak niektoré z nich nepoznáte, neznamená to, že sú zbytočné. V tomto vám môže pomôcť online nástroj Should I Remove It?, ktorý od používateľov zbiera údaje o užitočnosti programov. Užitočný je hlavne po kúpe nového počítača.

Ak ste si nainštalovali CCleaner či Revo v predchádzajúcom kroku, pri odinštalovaní vám tiež pomôžu.

Naplánujte si skutočné upratovanie

Aj keby ste sa rozhodli investovať do nového pevného disku, upratovanie a zálohovanie dát vás s najväčšou pravdepodobnosťou neminie.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Neveríte zahraničným firmám? Vyskúšajte domáci cloud (test) Čítajte 

Ak si chcete ušetriť starosti s vypaľovaním diskov, poobzerajte sa po externých USB diskoch, ktoré sa môžu stať vašim spoľahlivým archívom.

Prípadne môžete svoje súbory preniesť do cloudového úložiska, či už domáceho, alebo využijete jednu z mnohých služieb ako DropBox či OneDrive.

Ak máte počítač vybavený rozhraním eSATA alebo USB 3.0, prenášanie dát bude rýchle. Aj po rokoch ich budete môcť triediť, premenovávať, upravovať či mazať z nich tie, ktoré pre vás stratili cenu.

Prezrite adresáre

Aj napriek tomu, že ide o historickú vykopávku, program SpaceMonger je tým najrýchlejším pomocníkom pri hľadaní veľkých zabudnutých súborov a adresárov. Načíta obsah disku a zobrazí ho ako škatule. Veľkosť škatulí zodpovedá priestoru, ktorý na disku súbory zaberajú. Vďaka programu dokážete odhaliť mnohé veci.

SkryťVypnúť reklamu

Rýchlo sa preklikáte k zabudnutým dovolenkovým videám v štádiu strihu, nájdete inštalačné balíčky stiahnuté z internetu i kolekciu pirátskych multimédií, z ktorých ste už dávno vyrástli.

Priamo z používateľského prostredia SpaceMongeru môžete mazať nepotrebné súbory alebo nahliadnuť do adresárov, aby ste vedeli, čo sa kde ukrýva.

Siahnite na hibernáciu

Ak vám doterajšie rady pomohli len napoly, potom zrejme musíte siahnuť až na dno možností. Prvou je uvoľniť priestor, ktorý je presne taký veľký, ako kapacita vašej operačnej pamäte.

Ak oželiete funkciu hibernácie systému Windows, po vypnutí tejto funkcie sa na disku uvoľní miesto blokované v uzamknutom súbore. Systém totiž pri prechode do hibernácie ukladá celý obsah pamäte do súboru.

Návod, ako postupovať pri hibernácii, nájdete na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Satelitný záber rozpadnutého ľadovca Conger Východnej Antarktíde.

Grónsko aj Antarktída sa topia.


23m
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

Automat je schopný konverzovať takmer o čomkoľvek, pretože využíva umelú inteligenciu.


ČTK 5 h

Gene a Geny sú zdravé.


10. aug

Štvrtá generácia prináša stále len evolúciu, nie revolúciu.


10. aug
SkryťZatvoriť reklamu