LONDÝN, BRATISLAVA. Žena pred sebou jednou rukou tlačí kočík, v druhej drží cigaretu. Muž vedľa nej tiež kráča s cigaretou v ruke. Dieťa usmievajúce sa na okoloidúcich vdychuje ich cigaretový dym.
Podľa nového výskumu publikovaného v odbornom magazíne European Heart Journal spôsobujú rodičia takémuto dieťaťu cigaretovým dymom trvalé poškodenie zdravia.
Fajčenie vedie k rakovine pľúc a je zároveň najväčšou príčinou predčasných úmrtí, napríklad na srdcovocievne choroby, mŕtvicu alebo krvný tlak. Viac ako šesť miliónov ľudí ročne zomrie vplyvom fajčenia, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie viac ako 600-tisíc ľudí zomrie ročne v dôsledku vdychovania cigaretového dymu iných ľudí.
Zmeny na tepnách
Fakty
Pasívne fajčenie
Dym môže zostať vo vzduchu do dvoch hodín po otvorení okna.
Dym obsahuje viac ako štyritisíc chemických látok.
Deti mávajú zvýšené riziko astmy, kašľa, prechladnutia, meningitídy i ušných infekcií.
Otázkou však bolo, aký vážny je tento celosvetový problém v prípade detí. Vedci zistili, že čísla sú podobne hrozivé: viac ako štyridsať percent všetkých detí je doma pravidelne vystavených pasívnemu fajčeniu a takmer tretina úmrtí spôsobená pasívnym fajčením sú deti.
Práve na takéto deti sa teraz zameral výskum lekárov, ktorí študovali údaje viac ako 2400 detí vo Fínsku a viac ako 1370 v Austrálii. Pomocou ultrazvuku merali hrúbku stien najväčšej krčnej tepny deťom od ich troch do osemnástich rokov.
Zistili, že deti, ktorých rodičia fajčili, mali steny tepny o 0,015 milimetra hrubšie ako tí, ktorých rodičia sa cigaretám vyhýbali.
Pasívne fajčenie detí tak viedlo k zahusteniu ciev a ich starnutiu približne o tri roky.
Hoci sa tieto čísla môžu javiť ako zanedbateľné, podľa vedcov zvyšuje riziko srdcového infarktu alebo mŕtvice v neskoršom veku.
„Naša štúdia ukázala, že vystavenie sa pasívnemu fajčeniu v detstve spôsobuje priame a nezvratné poškodenie štruktúry tepien,“ potvrdila pre BBC prvá autorka štúdie Seana Gallová z Tasmánskej univerzity.
„Rodičia alebo dokonca tí, ktorí premýšľajú o tom, že by sa stali rodičmi, by mali prestať fajčiť. Tým si nielen navrátia vlastné zdravie, ale tiež ochránia zdravie ich detí v budúcnosti.“
Zakázať fajčiť
Ide o prvý výskum lekárov, ktorí sledovali deti až do ich dospelosti, aby odhalili vzťah medzi fajčením a hrúbkou dvoch najvnútornejších vrstiev steny krčnej tepny.
Podľa štúdie býval účinok fajčenia iba jedného rodiča na dieťa menej viditeľný.
„Môžeme špekulovať, že fajčenie jedného dospelého sa líši. Napríklad, keď rodič fajčil, mohol tak robiť mimo rodiny, čím sa znížila úroveň pasívneho fajčenia. Avšak, keďže nemáme tento typ dát, je to len hypotéza,“ dodala Gallová. Bez ohľadu na to lekári upozorňujú, že deti treba ochrániť pred pasívnym fajčením, pretože neexistuje žiadna bezpečná úroveň vystavenia sa tabakovému dymu.
Znížiť počet detí vystavených pasívnemu fajčeniu by mohla pomôcť aj samotná legislatíva, ktorá by zakázala fajčenie v blízkosti dieťaťa. Spojené štáty, Austrália aj Kanada už prijali zákaz fajčenia v autách, kde sa nachádzajú deti. Británia takýto zákaz prijala minulý mesiac.