SME

Južná Kórea plánuje útok na jadrové zariadenia, chce použiť kyberzbrane

Krajina chce vytvoriť nástroj, ktorým by mohla zaútočiť na severného suseda. Inšpirovala sa americko-izraelským malvérom Stuxnet.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA/AP)

SOUL, BRATISLAVA. Južná Kórea chce vyvinúť kyberútočné nástroje, ktoré by dokázali poškodiť jadrové zariadenia jej severného suseda.

Podľa BBC a juhokórejskej tlačovej agentúry Yonhap to priznalo miestne ministerstvo obrany. Údajne plánuje misie, ktoré by zahŕňali takéto kyberútoky.

Inšpirovalo sa pritom útočným malvérom, akým bol pred rokmi napríklad Stuxnet. Ten pravdepodobne vytvorili Američania spolu s Izraelom, aby spomalili iránsky nukleárny program. Program napokon poškodil centrifúgy na obohacovanie uránu, čím iránsky program spomalil najmenej o tri roky.

Proti jadrovým zbraniam?

Severná Kórea už v roku 2006 tvrdila, že otestovala jadrovú zbraň. Odvtedy sa odohralo niekoľko podobných, podzemných nukleárnych skúšok.

Podľa Yonhap tak v roku 2010 Južná Kórea reagovala vytvorením programu, ktorého cieľom by bolo prípadné napadnutie severokórejských jadrových zariadení či raketových základní. Útočné kybernástroje sú pokračovaním tohto programu.

„Keď dosiahneme druhú fázu, velenie kyberoperácií vykoná komplexné kyberbojové operácie," priznal podľa BBC úradník z juhokórejského ministerstva.

Odborníci však zdôrazňujú, že takýto útok môže mať neočakávané dôsledky. Napríklad aj Spojené štáty pred časom povedali, že na podobné kyberútoky môžu reagovať zabitím hackera, konvenčnými zbraňami alebo dokonca jadrovými zbraňami. V prípade Severnej Kórey zrejme nebude reakcia iná.

Vojna 2.0

Kyberzbrane sa pritom môžu vymknúť svojim tvorcom spod kontroly. To sa napokon stalo aj v prípade Stuxnetu, či ďalších malvérov ako Flame, Maska či Gauss. Viedlo to k ich odhaleniu.

„Môžete síce mieriť na jednu vec, no ono sa vám to môže rozšíriť," hovorí expert na počítačovú bezpečnosť Alan Woodward. „A potom sa zraniteľnými stanú aj ďalšie druhy infraštruktúry."

To sa stalo aj Stuxnetu, ktorý odhalili v roku 2010. Veľmi sofistikovaný útočný nástroj pozostávajúcim z vymeniteľných modulov, ktorý bol podľa New York Times súčasťou operácie Olympijské hry, neskôr napádal aj elektrické siete, elektrárne a rôzne priemyselné podniky. Dokonca aj v Rusku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu