Ako vyzerá hviezda, z ktorej sa môže každú chvíľu stať supernova? Podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) to teraz prezradil Hubblov vesmírny ďalekohľad.
Kozmické observatórium sa lepšie pozrelo na veľmi hmotnú hviezdu [SBW2007] 1, prezývanú SBW1, ktorú obklopuje výrazná hmlovina. Objekt bol pôvodne dvadsaťkrát hmotnejší ako naše Slnko a dnes ho podľa NASA obklopuje plynový prstenec, ktorý vznikol, keď hviezda odvrhla do okolia niektoré zo svojich vonkajších vrstiev.
Astronómovia teraz tvrdia, že hviezda sa na astronomické pomery rýchlo približuje k explózií. Stane sa supernovou, podobne ako slávny objekt SN 1987A. Snímky totiž naznačujú, že oba objekty sa na seba podobajú - obe hviezdy majú okolo seba podobne veľké a podobné staré prstence hmoty, ktoré sa pohybujú zhruba rovnakou rýchlosťou.
V skutočnosti SBW1 ukazuje hviezdu SN 1987A tak, ako vyzerala tesne pred jej vlastnou explóziou.
Budúca supernova sa našťastie nachádza zhruba 20-tisíc svetelných rokov od našej planéty. Je to bezpečná vzdialenosť, takže Zem by jej výbuch nemal nijako ohroziť. Vedci odhadujú, že ak budeme mať šťastie, SBW1 vybuchne ešte počas nášho života.
Pozostatky po supernove SN 1987A. FOTO: NASA/ESA
Pod týmto textom je vopred moderovaná diskusia. Prečo sme sa rozhodli moderovať diskusie pod článkami o vede? Prečítajte si naše vysvetlenie.