SME

Rok vo vede: Čoskoro dokážeme, že vo vesmíre nie sme sami

Slovenskí vedci hovoria o najvýznamnejších vedeckých udalostiach v roku 2013. Prinášame ďalšie zo série odpovedí.

(Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS)

Jozef Masarik, fyzik, Katedra jadrovej fyziky a biofyziky FMFI UK

V oblasti, v ktorej som aktívny ja, za najvýznamnejšie považujem výsledky z výskumu Marsu - a to konkrétne hľadanie života na Marse. Tu sa udiali dve významné veci.

Prvou bolo prezentovanie teórie o vzniku života na Marse a o jeho prenesení na Zem práve z Marsu. No a o zhruba tri mesiace potom misia Curiosity naozaj zistila, že na Marse sú podmienky na život, a navyše sú tam organické zlúčeniny, ktoré môžu mať živočíšny pôvod. Týmto sme sa priblížili výrazne k momentu, keď dokážeme, že vo vesmíre nie sme sami.

Fedor Gomöry, elektrotechnik, Elektrotechnický ústav SAV

Výsledky pozorovaní pomocou sondy Kepler ukázali, že Zemi podobných objektov je vo vesmíre veľa.

S použitím supravodivých nanodrôtikov sa podarilo zostaviť detektor infračerveného žiarenia, ktorý dokáže zachytiť dopad jediného fotónu v deviatich z desiatich prípadov.

Peter Vršanský zo Slovenskej akadémie vied dal dohromady multidisiplinárny medzinárodný tím a zdokumentoval dôležitosť švábieho spoločenstva pre druhohorný ekosystém.

Slovenskú vedu v roku 2013 najviac ovplyvnila tá skutočnosť, že Agentúra na podporu výskumu a vývoja nevyhlásil výzvu na podávanie nových projektov. Ak sa nám v tomto roku podarilo niečo prevratného, čo by potrebovalo ďalší vývoj, máme dve možnosti: rezignovať, alebo hľadať sponzorov výskumu za hranicami Slovenska.

Pod týmto textom je vopred moderovaná diskusia. Prečo sme sa rozhodli moderovať diskusie pod článkami o vede? Prečítajte si naše vysvetlenie.

Autor: tech

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu