SME

Čo by ste mali ako prvé spraviť s novým smartfónom

Kým telefón spustíte, prejdite si balenie.

Dostali ste nový smartfón? Čo by ste ako prvé mali spraviť. Dostali ste nový smartfón? Čo by ste ako prvé mali spraviť. (Zdroj: Unsplash/Dan Silva)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Článok sme naposledy aktualizovali v decembri 2020.

1. Dajte mobil nabíjať a prezrite si balenie

Keď vyberiete telefón z krabice, mali by ste ho zapojiť do pribalenej nabíjačky. Väčšina mobilov síce bude mať energiu na spustenie a fungovanie, no v prvých hodinách budú mať veľa práce a batéria nemusí stačiť.

Taktiež do telefónu vložte kartu SIM. Pred zapnutím si prejdite obsah balenia. Niektoré telefóny majú pribalené slúchadlá. K iným dodávajú drobné nástroje, ktoré slúžia na otvorenie krytu telefónu, prípadne na otvorenie priestoru pre SIM.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste podobný nástroj k telefónu dostali, nájdite mu v domácnosti trvalé miesto, kde ho nájdete v čase potreby.

2. Spravte základné nastavenie a pripojte sa na wifi

Väčšina telefónov vás bez problémov prevedie základným nastavením. Telefón vás okrem iného vyzve, aby ste sa pripojili na wifi a aktivovali si online konto.

Prečítajte si tiež: Máte nový smartfón či tablet? Vyskúšajte si tieto aplikácie Čítajte 

Ak máte telefón so systémom Android, určite by ste si mali aktivovať konto Google. Ak už jedno máte, stačí sa prihlásiť, čím spojíte nové zariadenie s ostatnými službami. Do mobilu sa vám nahrajú aj kontakty a ďalšie údaje, ak ich máte uložené v cloude.

Niektorí výrobcovia vám ponúknu aj možnosť prihlásiť sa špeciálne pre ich online služby. Tieto kontá, napríklad od Samsungu, vo všeobecnosti nie sú potrebné pre fungovanie telefónu. Je na vás, či sa ich rozhodnete používať.

SkryťVypnúť reklamu

Po prvom nastavení by váš telefón mal byť napojený na vaše Google konto a pripojený na domácu sieť wifi.

3. Zapnite si základné zabezpečenie

Vstupnú obrazovku smartfónu by ste si mali zamknúť kódom PIN, odtlačkom prsta alebo vzorom, ktoré si telefón vyžiada vždy po prebudení. Modernejšie zariadenia dokážu rozpoznať aj tvár.

Väčšinou si telefón vyžiada nastavenie ochrany pri prvom spustení. Tento krok by ste nemali preskakovať.

Zadávanie PINu znie otravne, ale v skutočnosti je to len sekundové zdržanie, za ktoré dostanete aspoň základnú mieru zabezpečenia svojho súkromia. Nastavenie bezpečia nájdete v základných nastaveniach každého smartfónu.

Ak stratíte nezabezpečený smartfón, nemusíte prísť len o drahú hračku, ale aj o súkromie. Nemáte v ňom len zoznam čísel, ale pravdepodobne aj kompletnú históriu e-mailu, aplikáciu na internet banking, rodinné fotky či uloženú domácu adresu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak už telefón stratíte, je možné mu na diaľku prikázať, aby zmazal všetko, čo je na ňom uložené. Funkciu majú vstavanú telefóny od Applu aj so systémom Android. Musíte si ju však aktivovať.

4. Chráňte svoj čas, upravte si notifikácie

Smartfón dokáže veľa vecí. Všetky aplikácie majú možnosť upozorniť vás na udalosť pípnutím či zobrazením textu na obrazovke. Ak si nedáte pozor, notifikácie začnú nezmyselným spôsobom ovládať váš denný režim. Každá aplikácia umožňuje notifikácie vypnúť, či nastaviť tak, aby vás nerušili.

Súvisiaci článok Ako si správne nastaviť notifikácie v smartfóne Čítajte 

Pri nastavovaní rozmýšľajte o tom, či sa oznamovanej udalosti naozaj potrebujete venovať okamžite. Ak nie, nemala by sa oznamovať pípaním.

Ak vám chodí sto e-mailov denne, bude sa telefón snažiť vašu pozornosť získať v priemere raz za pätnásť minút. Nikto pritom v skutočnosti nepredpokladá, že na mail budete reagovať okamžite.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako nepotrebujete vedieť o každom komentári pod vašim príspevkom na Facebooku. Len preto, že na niečo môžete reagovať hneď, neznamená, že by ste to aj mali robiť.

5. Vykonajte aktualizácie

Niektoré telefóny vám krátko po spustení ponúknu možnosť aktualizovať softvér na novšiu verziu. Aktualizáciu by ste mali spraviť čo najskôr. Často rieši bezpečnostné problémy alebo vylepšenie operačného systému telefónu.

Takisto udržujte všetky aplikácie aktualizované, pretože nové verzie prinášajú vylepšenia v podobe lepšej bezpečnosti či rýchlejšieho používania.

6. Nahraďte zlé aplikácie

Väčšina telefónov má od výrobcu predinštalované aplikácie na prehliadanie obrázkov, prehrávanie hudby či klávesnicu. Takmer bez výnimky sú horšie ako štandardné riešenia, ktoré ponúka napríklad Google v Obchode Play.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok V aplikácii SME.sk pre Android nájdete prehľadne texty, podcasty aj videá Čítajte 

Ak strávite pol hodinu hľadaním dobrých aplikácií, ušetríte si do budúcnosti veľa problémov.

Dajte si však pozor na zdroj. Inštalujte len aplikácie od firiem, ktoré poznáte, prípadne tie, ktoré majú dobré recenzie. Nezabudnite si stiahnuť appky pre služby, ktoré používate, ako napríklad sociálne siete či streamovanie hudby.

Aplikáciu na internet banking si najbezpečnejšie nainštalujete tak, že nájdete odkaz na stránke vašej banky, ktorý vás nasmeruje na správnu adresu obchodu. Najmä v prvých dňoch skúste venovať aplikáciám viac času a vyskúšajte viacero možností, aby ste našli takú, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

Pokiaľ ste si nekúpili mobil s čistým Androidom, s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať appky, ktoré nemôžete len tak zmazať. V nastaveniach mobilu sa ale dajú deaktivovať. Potom môžete aj zmazať aktualizácie, aby zaberali čo najmenej miesta.

SkryťVypnúť reklamu

7. Nastavte si kontrolu spotreby dát aj batérie

Niektoré aplikácie, napríklad aj aplikácia Facebooku, majú vo zvyku v pozadí prenášať veľké objemy dát a využívať baterku vášho telefónu aj v čase, keď ich aktívne nepoužívate.

Spotrebu dát aj batérie môžete sledovať cez zoznam aplikácií, ktorý je dostupný v nastaveniach telefónu. Prvé dni sa oplatí spotrebu skontrolovať, prípadne zapnite rovno aj Šetrič dát.

Ak uvidíte, že niektoré aplikácie využívajú priveľa energie alebo dát, môžete ich v nastaveniach obmedziť tak, aby dáta sťahovali len keď ich využívate, čo by malo znížiť aj ich spotrebu energie. Nezabudnite, že appky môžu mať aj "odľahčenú" verziu, ktorá sa zvykne označovať Lite a ktorá spotrebúva menej dát.

8. Dostaňte kontakty do cloudu

Ak ste prešli z klasického telefónu na smartfón, kontakty ste zrejme preniesli na SIM karte. Aj keď ste na takéto prenášanie zvyknutí, mali by ste ho zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu

Ak strávite jedno popoludnie tým, že kontakty presuniete do cloudového úložiska, nebudete už nikdy musieť riešiť ich presun pri výmene telefónu.

Je to dobre investovaný čas. Pre telefóny s Androidom stačí vyplniť kontakty v službe Gmail a do telefónu sa prelejú automaticky v momente, keď sa pripojí na internet.

Z Gmailu vie po presviedčaní prečítať kontakty aj iPhone, ale radšej pracuje so synchronizáciou kontaktov v applovskom iCloude.

9. Nastavte si zálohu fotiek

Z telefónu sa rýchlo stane váš hlavný fotoaparát. Máte ho vždy pri sebe a na rýchle fotenie stačí. Väčšina vašich fotiek sa tak ocitne v zariadení, ktoré sa môže ľahko stratiť či zničiť pádom. Je dobré si nastaviť automatizovanú zálohu fotografií.

Súvisiaci článok 7 rád od profesionálneho fotografa, ako urobiť skvelé zábery smartfónom Čítajte 

Služieb, ktoré automaticky ukladajú fotky z vášho telefónu, je niekoľko. Najpopulárnejšia je v súčasnosti aplikácia Fotky Google. Vždy, keď sa dostanete do domácej wifi, začne váš telefón automaticky odosielať fotky na server. Potom si ich môžete pozrieť cez počítač, upraviť farby či pridať filtre. Fotky si tiež viete roztriediť do albumov a tie potom rozposlať napríklad cez e-mail.

SkryťVypnúť reklamu

Aplikácia bude automaticky zálohovať všetky fotky. Ak máte obavy o svoje súkromie, skúste pohľadať alternatívu, ktorá bude fotky zálohovať lokálne. Dôležité je, aby neostávali len v telefóne - inak sa vám stratia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu