SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
TIPY A TRIKY

Ako vyťažiť čo najviac z aplikácie Google Fotky

Službu využijete na mobile aj počítači.

(Zdroj: STOCK ADOBE)

Je jedno, aký máte pred sebou počítač, či aký smartfón práve držíte v rukách. Ak má prístup na internet, môžete svoje fotografie ukladať v službe Fotky Google.

S touto cloudovou službou môžete úplne zadarmo spravovať svoje fotografie, vytvárať albumy, triediť, upravovať a zdieľať ich s rodinou či pracovným tímom

Neobmedzené ukladanie - Fotky Google

Google pre všetky svoje služby ponúka zadarmo len obmedzenú kapacitu úložiska.

Základných pätnásť gigabajtov tak rozdelí medzi Gmail, dokumenty a aj vaše fotografie. Pre nenáročného používateľa je kapacita dostatočná, no ak fotíte radi, nemusí vám stačiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Vtedy máte dve možnosti. Jedna je za poplatok a druhá zadarmo.

Rozšírenie kapacity úložiska napríklad na dvesto gigabajtov stojí tridsať eur ročne a to by malo stačiť pre väčšinu náročných používateľov.

Ak však Googlu nechcete nič platiť, môžete znížiť kvalitu ukladaných fotografií. V takom prípade máte pre fotky dostupné neobmedzené úložisko zdarma, no nie sú v pôvodnej veľkosti a kvalite.

Ako ukladať fotky neobmedzene a zdarma v aplikácii Fotky Google:

 • Spustite aplikáciu Fotky Google a v riadku vľavo hore kliknite na tri vodorovné čiary.
 • Otvorí sa vám menu, v ktorom zvolíte možnosť Nastavenia.
 • Vyberte položku Zálohovanie a synchronizácia.
 • Zvoľte možnosť Zálohovacia kvalita a vyberte Vysokú kvalitu ukladania.

Výsledok je vo väčšine prípadov vynikajúci a postačí vám, ak neplánujete svoje fotografie tlačiť na veľkom formáte. Normálna fotografia je aj po úprave kvality často na nerozoznanie od originálu, teda pokiaľ sa na ňu budete pozerať na obrazovke smartfónu alebo svojho tabletu.

Skryť Vypnúť reklamu

Túto možnosť však neodporúčame používateľom s kvalitnejším fotomobilom, keďže aplikácia automaticky zníži kvalitu fotografií a upraví aj ich rozlíšenie.

Nebojte sa albumov

Nie je nič horšie, ako sa prehrabávať stovkami neroztriedených fotografií, hlavne ak si ich na jedno miesto ukladáte už niekoľko rokov. Triedenie a vyberanie jednotlivých fotografií do albumov vo Fotky Google je pritom rýchle a jednoduché. Ak by ste sa neskôr rozhodli celý album zrušiť, o pôvodné fotografie neprídete.

Aplikácia vám ponúka vytvorenie albumov automaticky, najmä ak pri fotení povolíte ukladanie polohy pre každú fotografiu. Iba skontrolujete automatický návrh a jedným ťuknutím do displeja odsúhlasíte vytvorenie albumu.

Výhodou celého systému je, že návrhy na albumy máte k dispozícii, až kým ich nezrušíte. Takže album z výletu môžete vytvoriť pokojne aj o niekoľko týždňov neskôr.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako si vytvoríte album

 • V mobilnej aplikácii podržíte prst na fotke, až kým sa neoznačí modrou značkou. Následne ďalšie fotky označíte / odznačíte jedným ťuknutím. V prehliadači fotky označíte kliknutím na značku v ich ľavom hornom rohu.
 • Keď máte označené všetky fotografie, tak kliknete na ikonu "+", nájdete ju v pravej hornej časti obrazovky prehliadača / smartfónu.
 • Zo zobrazenej ponuky si vyberiete, či chcete vytvoriť klasický album, alebo zdieľaný album.
 • Vyplníte názov albumu a vytvorenie potvrdíte ťuknutím / kliknutím na ikonku kvačky v ľavom hornom rohu.

Album môžete po vytvorení hneď aj zdielať. Stačí vám k tomu mailová adresa osoby, ktorej udelíte prístup buď na prezeranie alebo rovno aj na pridávanie ďalších fotografií. Takto môžete napríklad vytvoriť album z dovolenky alebo s fotkami detí a sprístupniť ho rodinným príslušníkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak im na pracovnej ploche počítača vytvoríte priamy odkaz na daný album, tak sa k nemu kedykoľvek dostane aj úplný počítačový analfabet.

Úprava fotiek vo Fotky Google

Google svoju mobilnú a webovú aplikáciu vybavil veľmi dobrým editorom, ktorý zvládne jednoduché aj zložitejšie úpravy. Pre okamžité vylepšenie pokojne siahnite po automatike, je v mnohých prípadoch postačujúca a dobre si poradí aj s kontrastnými scénami.

Okrem nej majú tí nedočkaví dostupných niekoľko ďalších grafických úprav, vhodných hlavne pre služby typu Instagram. Spolu s možnosťou jednoduchého orezania a pootočenia fotografie im nechýba nič pre rýchle úpravy priamo v teréne.

Skúsenejší môžu fotografiu upraviť s pomocou samostatných nastavení pre expozíciu, kontrast, môžu upravovať tiene, zvýrazniť čiernu farbu, alebo efektne stmaviť obraz v rohoch a na bokoch fotografie. Počas fotenia v prírode oceníte úpravu sýtosti farieb či modrej farby pre vylepšenie oblohy a vodnej hladiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako si rýchlo upravíte fotografie

 • Ťuknutím / kliknutím si vyberte požadovanú fotografiu.
 • Z ponuky akcií (v smartfóne ich nájdete úplne dole, v prehliadači vpravo hore) vyberte možnosť Upraviť, je to ikona znázorňujúca tri posuvníky.
 • Prvou možnosťou sú Farebné filtre, teda dopredu pripravené nastavenia pre úpravu jedným dotykom palca.
 • Druhá ponúka Základné úpravy, dokopy tu je k dispozícii až 15 nastavení vrátane kontrastu a tónu pleti, s ktorými sa dajú zachrániť aj na prvý pohľad nepodarené fotografie.
 • Tretia ikona vám umožní zmenu pomeru strán, ich orezanie a natočenie celej fotografie.

Pri úpravách na smartfóne ale berte do úvahy aj nastavenie displeja, hlavne pri lacnejších modeloch môže byť skutočnosť odlišná od toho, čo na ňom budete vidieť. V tomto prípade pôvodnú fotografiu neprepisujte, ale jej upravenú verziu uložte ako kópiu.

Skryť Vypnúť reklamu

Hľadajte efektívne

Služba Fotky Google každú vašu fotku vybaví značkami podľa toho, čo sa na nich nachádza. Napríklad pri vyhľadávaní slova pes vám aplikácia zobrazí všetky vaše fotky, na ktorých sú psi. Značky pre fotky vyberá umelá inteligencia, jej výsledky sú veľmi dobré.

V aplikácii nájdete základné automatické rozdelenie podľa osôb, vecí a miest. Pri miestach nájdete vytvorené albumy nielen podľa polohy odfotenia, ale aj podľa objektov, ktoré sa na fotografii nachádzajú.

Rozumné využitie umelej inteligencie je jednou z najväčších výhod služby. Dokáže totiž rozoznať, aké je na fotografii zviera, pozná známe budovy, objekty a aj veci.

Kombinovaním všetkých dostupných informácií vám výrazne uľahčí následné vyhľadávanie vo fotografiách. Chcete všetky fotografie s gitarou? Žiadny problém. Pokojne si vyhľadajte všetky fotografie zo svadieb, s autom, alebo konkrétnou osobou.

Skryť Vypnúť reklamu

Svoje požiadavky navyše nemusíte ani písať, pokojne na aplikáciu hovorte. Plne spolupracuje s asistentom Google, takže vašu plynulú výslovnosť cudzieho jazyka konečne zužitkujete.

Skenujte, objavujte a tlačte

V aplikácii na vás čaká niekoľko drobností, ktoré pravdepodobne nevyužijete každý deň, no občas ich oceníte. Napríklad pri fotení dokumentov máte k dispozícii hneď dve šikovné pomôcky.

Dokument môžete odfotiť v rýchlosti ako normálnu fotografiu, neskôr vám aplikácia ponúkne možnosť automatickej úpravy fotografie, ktorú oreže a upraví tak, aby vyzerala ako oskenovaný dokument.

Ako oskenovať dokument a vytlačené fotky

 • Stiahnite si aplikáciu Fotoskener od Google, je dostupná pre Android a aj iOS.
 • Môžete ju používať samostatne, ale spustíte ju aj priamo z aplikácie Fotky od Google.
 • Nasmerujte fotoaparát na dokument, stlačte tlačidlo spúšte a ďalej pokračujte podľa pokynov na obrazovke.
 • Aplikácia spraví celkovo päť fotografií (podľa potreby aj s bleskom), ktoré následne spojí do jednej výslednej.

Výsledkom je kvalitný obrázok s presne orezanými krajmi a minimom šumu aj v prípade horších svetelných podmienok, či lesklého papiera.

Skryť Vypnúť reklamu

Odfotili ste si zaujímavú vec, kostol na neznámej ulici alebo pekný obraz a teraz chcete o ňom nájsť viac informácií? Jedným ťuknutím sa integrovaný asistent pokúsi zistiť, čo je na fotografii a rovno vám zobrazí výsledky vyhľadávania.

Ak nenájde nič konkrétne, aspoň vám umožní skopírovať text, ktorý na fotografii nájde. Úspešný je nadpriemerne a poradí si aj so slovenským jazykom.

Ako objaviť objekty na fotografii

 • Otvorte si fotografiu v mobilnej aplikácii a v spodnej ponuke ťuknite na tretiu ikonu zľava.
 • V spodnej polovici obrazovky sa behom krátkej chvíle objavia výsledky.
 • Tlačidlom napravo môžete spraviť výrez z obrázku a spustiť hľadanie opäť, čo využijete napríklad pri fotografiách s viacerými objektami.
 • Tlačidlo naľavo s ikonou lupy umožní špecifikovať typ vyhľadávania, teda či chcete zmeniť vyhľadávanie na text, jedlo, vyhľadať objekt v obchode, alebo len chcete text rovno preložiť.

A nakoniec si zo svojich fotografií a albumov môžete dať vytlačiť fotoknihu, celý proces je z veľkej časti automatizovaný a potrebné úpravy hravo zvládnete aj na obrazovke svojho smartfónu.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Android

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý sa opäť zatajuje. Buď porušil pravidlá, alebo Britov zavádzal

Na Slovensku pravidlá neporušil, v Anglicku to isté nie je.

Štefan Holý.

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 909 nakazených, pribudlo 111 úmrtí (online)

Od začiatku pandémie zomrelo v súvislosti s covidom 3 637 osôb, vyliečilo sa 173 761 ľudí.

Plošné testovanie na Covid-19:Zdravotník odoberá vzorku.

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Píše iniciatíva Veda pomáha

Za zlepšenie môžeme my. Vytrvajme (vyhlásenie vedcov)

Otvorenie škôl okamžite, ako to situácia umožní, považujeme za najvyššiu dlhodobú prioritu po záchrane životov.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.

Raketa Virgin Orbit sa prvýkrát dostala do vesmíru

Raketa bola vypustená nad Tichým oceánom z krídla upraveného Boeingu 747-400.

Raketa pri štarte z lietadla na únik z gravitácie spotrebuje menej paliva.