NEW YORK, BRATISLAVA. Mobilní operátori v USA po roku hlásia, že ich systém pre blokovanie ukradnutých mobilov je vyladený do posledného detailu. Funguje v 3G sieťach i v LTE sieťach štvrtej generácie.
Očakávania, že by mohol prispieť k zníženiu kriminality a utlmiť krádeže mobilov, sa však nenaplnili. Policajné štatistiky spracované na úrovni samospráv odhaľujú čísla, ktoré nie sú nižšie ako v predchádzajúcich rokoch. Kradnuté mobily sú stále atraktívnym tovarom pre čierny trh.
Putujú do zahraničia, kde v sieťach cudzích mobilných operátorov fungujú naďalej. Že by boli menené ich IMEI identifikátory pre použitie na domácom trhu, nie je známe. Malé zariadenia s vysokou hodnotou možno za hranice dostať s nízkymi prepravnými nákladmi.
Mobilní operátori nedávno odmietli ponuku Samsungu inštalovať blokovacie technológie priamo do nových smartfónov. Argumentujú slabým zabezpečením, či hackermi. Technológia umožňuje vypnúť na diaľku ukradnuté mobily tak, aby sa stali nefunkčnými.
Teraz však operátori z USA vyzývajú susedné krajiny, aby vybudovali svoje vlastné databázy a prepojili ich navzájom.
Verejnosť obviňuje operátorov z toho, že skutočný boj proti krádežiam by pre nich znamenal menšie finančné plnenia od poisťovní. V krajine je bežné zakúpiť si k smartfónu aj poistenie pre prípad jeho straty či krádeže.
Analytici sú presvedčení, že technologický priemysel zanedbal krádeže. Nik nepočítal s tým, že z každodenného a bežne používaného mobilu sa stane lukratívny tovar pre obchodovanie s najnovšími technológiami.
Informoval o tom internetový časopis The Verge.