SME

Sedmospáčov nebuďte, spánok čistí mozog

Bunky v mozgu sa počas spánku zbavujú toxínov a objatie môže nahradiť čokoládu. Pozrite si prehľad Týždeň vo vede.

(Zdroj: Ilustračné - TASR/AP)

1.Spánok čistí tkanivá mozgu

Hlava sa počas spánku vyčistí obrazne aj doslovne. Vedci dlhodobo upozorňujú na význam spánku pre psychiku človeka. Nový výskum zverejnený v časopise Science teraz naznačuje, že počas spánku prebieha aj intenzívne upratovanie mozgových buniek. Telo v noci mimoriadne rýchlo vyplavuje toxíny, ktoré sa v tkanivách nazbierajú počas uplynulého dňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čítajte viac na Washington Post

2.Spáčov nebuďte

Ľudí, ktorí prirodzene radi ponocujú a ráno dlho vyspávajú, netreba prevychovávať. Štúdia zverejnená v časopise Chronobiology ukazuje, že narušenie prirodzeného biologického rytmu môže spôsobovať zvýšené hladiny stresových hormónov, ale aj celkové zhoršenie životosprávy. Zvyky ranostajov aj sedmospáčov sú biologicky zakódované a zmeniť sa dajú len za cenu horšieho zdravia.

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte viac na New York Times

3.Bunku úplne preprogramovali

Pre niektoré geneticky modifikované organizmy bude v budúcnosti nemožné skrížiť sa s prírodným náprotivkom. Vedci z amerických univerzít Yale a Harvard presvedčili bunku, aby prečítala príkazy zapísané v DNA inak, ako všetky ostatné živé organizmy na Zemi. Nový objav umožní vytvoriť bezpečnejšie GMO, ale mohol by viesť aj k vytvoreniu organizmov úplne odolných voči vírusom.

Čítajte viac na SME

4.Objatie znižuje chuť na sladké

Hormón oxytocín, ktorý sa v tele vylučuje pri blízkom fyzickom kontakte, znižuje chuť na sladkosti. Vedci z univerzity v nemeckom meste Lübeck pokusom zistili, že ľudia, ktorým bola nosom podaná dávka hormónu majú menšiu tendenciu jesť sladké. Ich spotreba čokoládových sušienok sa znížila o štvrtinu.

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte viac na Diabetes

5.Objavili už tisíc exoplanét

Počet známych planét obiehajúcich vzdialené hviezdy už presiahol tisíc. Štvorciferné číslo dosiahol vďaka zapísaniu jedenástich nových planét. Len málo z doteraz známych svetov je podobných Zemi. Podľa odhadov sa len v našej galaxii však môže nachádzať najmenej miliarda planét, ktoré sa na Zem podobajú.

Čítajte viac na SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu