SME

Slnečná hmota letí k Zemi, dorazí v piatok

Prúd nabitých častíc by mal k našej planéte doraziť v piatok alebo v sobotu.

(Zdroj: NASA/SDO)

BRATISLAVA. Ľudí by nemali ohroziť. Slnečná búrka však v stredu večer vyvrhla smerom k Zemi prúd nabitých častíc - známy výron koronálnej hmoty (CME). Častice putujú našim smerom rýchlosťou viac ako dva milióny kilometrov za hodinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Tieto častice nepreniknú atmosférou, takže nemôžu ublížiť ľuďom," zdôrazňuje podľa Space.com americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). „Ale môžu ovplyvniť elektronické systémy na družiciach i na zemi."

Stredajší výron koronálnej hmoty nasledoval len krátko po tej z utorka. Aj v tom prípade letel prúd nabitých častíc na našu planétu.

SkryťVypnúť reklamu

V stredu pritom nedošlo ku klasickej slnečnej erupcii, ale k takzvanému odvrhnutiu filamentu. Je to zhluk slnečnej plazmy, ktorý je chladnejší a hustejší ako koronálna plazma a k takej udalosti dochádza aj v prípadoch, keď je samotná slnečná erupcia slabšia či magnetické pole Slnka je nestabilné.

Podobné úkazy by mohli poškodiť nielen satelity, ale aj napríklad prenosové siete elektrickej energie. V minulosti už dokonca podobné fenomény CME spôsobili rozsiahle výpadky prúdu.

Vyvrhnutá hmota zo Slnka by mala k Zemi doraziť v piatok alebo začiatkom víkendu. Keďže tieto častice spôsobujú aj krajšiu a výraznejšiu polárnu žiaru, NASA predpovedá na víkend zaujímavé nebeské divadlo.

„Predpokladáme, že CME dorazí niekedy 23. alebo 24. augusta," tvrdí webstránka Spaceweather.com. „Možno vyvolajú geomagnetické búrky v okolí zemských pólov."

SkryťVypnúť reklamu

Slnko je v súčasnosti v najaktívnejšie fáze svojho pravidelného cyklu. V priebehu najbližších mesiacov by dokonca malo dôjsť k jeho magnetickému prepólovaniu - podľa odborníkom tento pravidelný proces už začal.

Načítavam video...

Na video je vidieť náraz kométy Kreutzovej skupiny. Tento náraz však nemá vplyv na samotnú činnosť Slnka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V nedeľu bude mikrospln. Dochádza k nemu, keď je Mesiac blízko najvzdialenejšieho bodu od Zeme.

Počítajú podľa neho dátum Veľkej noci.


Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší 1
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


58
SkryťZatvoriť reklamu