URBANA-CHAMPAIGN, BRATISLAVA. Svet bez zberných dvorov s elektronickým odpadom, ktoré zaťažujú náš ekosystém. Taká je vízia vývojárskeho tímu, ktorý už skúma materiály, čo by mohli zmeniť svet elektroniky.
Akademici z University of Illinois v spolupráci s kolegami z ďalších univerzít ukázali jednoduchý elektronický modul, ktorý je možné rozpustiť vo vode.
Elektronika z kremíka, horčíka a hodvábu sa tak vráti späť do prírody vo forme, ktorá neohrozí životné prostredie. Zatiaľ sú iba na počiatku výskumu, v ďalšom zdokonaľovaní však vidia vedci veľký potenciál.
Rozpustiť elektroniku
Predstavte si svet, v ktorom inteligentné RFID štítky nahradia čiarové kódy. S naloženým košíkom stačí prejsť okolo pokladnice a počítač všetko spočíta bez vykladania tovaru.
Keď sa kompostovateľné obaly z triedeného odpadu dostanú do komunálnej kompostárne, spolu s nimi sa tam rozložia aj elektronické štítky.
Vedci však majú omnoho väčšie ambície a sú presvedčení o tom, že dokážu vyrobiť viac ako jednoduchý čip s plošnou anténou.
Záujem o technológiu očakávajú z armádneho prostredia a zdravotníctva, kde je potrebné likvidovať elektroniku určenú na jednorazové či dočasné použitie.
Vedci odhodlane hovoria aj o tom, že jedného dňa sa im podarí vyrobiť mobil, ktorý bude možné takýmto spôsobom po doslúžení opäť vrátiť do prírody.
Materiály s ktorými pracujú sa nerozpustia vo vode ako kocka cukru. Pri výrobe možno určiť aký intenzívny kontakt s vodou znesú, kým sa začnú rozpadať.
Vývoj na na Slovensku
Vývojom kompostovateľných materiálov sa zaoberajú vedci po celom svete.
Slovenskí výskumníci z STU a SAV napríklad vyrobili z kukuričného škrobu ekoplast, z ktorého možno vyrábať priehľadné obaly na vajíčka.
Ak sa ocitnú v komunálnom odpade alebo na hromade kompostu, postupne sa rozpadnú - na prírodné prvky, ktoré boli na začiatku výrobného reťazca.
Informoval o tom magazín Mashable.