SME

Vyvíjajú elektroniku, ktorú rozloží voda

Voda a baktérie rozložia elektroniku bez toho, aby zaťažili životné prostredie.

URBANA-CHAMPAIGN, BRATISLAVA. Svet bez zberných dvorov s elektronickým odpadom, ktoré zaťažujú náš ekosystém. Taká je vízia vývojárskeho tímu, ktorý už skúma materiály, čo by mohli zmeniť svet elektroniky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Akademici z University of Illinois v spolupráci s kolegami z ďalších univerzít ukázali jednoduchý elektronický modul, ktorý je možné rozpustiť vo vode.

Elektronika z kremíka, horčíka a hodvábu sa tak vráti späť do prírody vo forme, ktorá neohrozí životné prostredie. Zatiaľ sú iba na počiatku výskumu, v ďalšom zdokonaľovaní však vidia vedci veľký potenciál.

SkryťVypnúť reklamu

Rozpustiť elektroniku

Predstavte si svet, v ktorom inteligentné RFID štítky nahradia čiarové kódy. S naloženým košíkom stačí prejsť okolo pokladnice a počítač všetko spočíta bez vykladania tovaru.

Keď sa kompostovateľné obaly z triedeného odpadu dostanú do komunálnej kompostárne, spolu s nimi sa tam rozložia aj elektronické štítky.

Vedci však majú omnoho väčšie ambície a sú presvedčení o tom, že dokážu vyrobiť viac ako jednoduchý čip s plošnou anténou.

Záujem o technológiu očakávajú z armádneho prostredia a zdravotníctva, kde je potrebné likvidovať elektroniku určenú na jednorazové či dočasné použitie.

Vedci odhodlane hovoria aj o tom, že jedného dňa sa im podarí vyrobiť mobil, ktorý bude možné takýmto spôsobom po doslúžení opäť vrátiť do prírody.

SkryťVypnúť reklamu

Materiály s ktorými pracujú sa nerozpustia vo vode ako kocka cukru. Pri výrobe možno určiť aký intenzívny kontakt s vodou znesú, kým sa začnú rozpadať.

Vývoj na na Slovensku

Vývojom kompostovateľných materiálov sa zaoberajú vedci po celom svete.

Slovenskí výskumníci z STU a SAV napríklad vyrobili z kukuričného škrobu ekoplast, z ktorého možno vyrábať priehľadné obaly na vajíčka.

Ak sa ocitnú v komunálnom odpade alebo na hromade kompostu, postupne sa rozpadnú - na prírodné prvky, ktoré boli na začiatku výrobného reťazca.

Informoval o tom magazín Mashable.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V nedeľu bude mikrospln. Dochádza k nemu, keď je Mesiac blízko najvzdialenejšieho bodu od Zeme.

Počítajú podľa neho dátum Veľkej noci.


Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší 1
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


58
SkryťZatvoriť reklamu