SME
Utorok, 24. máj, 2022 | Meniny má Ela

Máte plný pevný disk? Niekoľko rád, ako uvoľniť miesto

K väčšiemu priestoru na pevnom disku sa dá dopracovať viacerými spôsobmi.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Pri upratovaní treba začať vždy tou najväčšou špinou. Rovnaké je to s čistením pevného disku.

Ak potrebujete uvoľniť priestor, pretože vás neustále počítač pred inštaláciou nového programu upozorňuje na jeho nedostatok, je najlepšie nájsť vinníkov, ktorí zaberajú najviac miesta. Ako na to?

Vyhľadajte najväčšie súbory

Prečítajte si tiež: Vyčistite a zrýchlite si počítač: ako používať CCleaner Čítajte 

Možno ste v niektorom adresári zabudli filmy o ktorých už ani neviete, možno kdesi zostali zabudnuté ISO súbory, ktoré ste už dávno napálili na dévédéčka. V spleti adresárov môže však trvať pridlho, kým prídete na to, kde je problém.

SkryťVypnúť reklamu

Softvérový nástroj SpaceMonger pozná odpoveď. Vďaka nemu rýchlo odhalíte súbory a adresáre, ktoré zaberajú na disku najviac miesta.

Ak nepotrebných gigantov vymažete, alebo si ich prenesiete na prenosné disky či napálite, máte po starostiach. Sústreďte sa na súbory, ktoré ste do počítača nahrali sami.

Hibernujete?

Ak ste požiadali počítač o to, aby podporoval režim spánku, na disku sa vytvoril súbor, ktorý je rovnako veľký ako kapacita vašej operačnej pamäte.

Pri šiestich gigabajtoch pamäte a beznádejne plnom disku to môže byť mnoho. Otvorte Ovládací panel, vyberte Správu napájania a vypnite režim spánku. Na disku bude hneď o čosi voľnejšie.

Zbavte sa nepotrebných programov

Mať v počítači na každú úlohu softvér je fajn, avšak iba vtedy, ak si to môžete kapacitne dovoliť. Skúste sa zamyslieť nad tým, či potrebujete všetko, čo je v počítači nainštalované.

SkryťVypnúť reklamu

Kurz angličtiny, ktorý vás prestal baviť už po týždni, nudná hra z či katalóg nábytku? Zbavte sa ich. Odinštalujte ich priamo z ponuky Štart, alebo využite Správcu programov v Ovládacom paneli.

Odstráňte staré body obnovy

To, že si počítač pamätá stavy, kedy fungoval bezchybne, je fajn. Aby však venoval týmto záznamom viac ako desatinu pevného disku, to už môže byť priveľa.

Pomocou sprievodcu čistením diskov, ktorý nájdete v kontextovom menu disku zrušte všetky staré body. Nezabudnite na to, aby ste si vytvorili nový – aktuálny. Ako na to, sme vám radili minule.

Vyčistite internetové prehliadače

Prečítajte si tiež: Najlepšie programy zdarma pre počítač Čítajte 

Používate Operu, Firefox, Safari, Chrome či Internet Explorer naraz? Každý z nich si na pevnom disku vytvára archív pre rýchlejšie načítavanie stránok, čo v prípade piatich prehliadačov môže znamenať na plnom disku katastrofu.

SkryťVypnúť reklamu

V nastaveniach prehliadačov dajte vyčistiť lokálnu vyrovnávaciu pamäť a upravte pravidlá pre jej tvorbu. Ak máte rýchle pripojenie k internetu, uspokojíte sa aj s menším priestorom.

Dve stovky megabajtov pre každý prehliadač je priveľa. Potlačte ich nároky nadol. Dočkáme sa niekedy situácie, keď sa o všetko postará operačný systém vlastným, zabudovaným proxy serverom?

Nezabudnite na koš

Ak ste dnes veľa mazali, určite bude plný aj odpadkový kôš. Nie, nepozerajte sa pod stôl. Kliknite opačným tlačidlom na jeho ikonu na ploche a vysypte ho.

Ďalšie omrvinky

Programy si vedú na disku záznamy o niektorých aktivitách, vytvárajú dočasné súbory a zabúdajú po sebe upratovať. Ak to neurobia samé, musíte si zobrať na pomoc softvér, ktorý vám s tým pomôže. Takým je napríklad CCleaner. Návod, ako ho používať, nájdete na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste aj po týchto krokoch v úzkych, mali by ste začať uvažovať o tom, že vymeníte v počítači pevný disk za väčší. Toho pôvodného sa vzdať nemusíte.

Ak ho namontujete do externého boxu, budete ho môcť po pripojení k USB portu používať na zálohovanie. A to je opäť plus pre vás.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rover Curiosity otvoril na MArse útvar, ktorý ľudskému mozgu pripomína dvere.

Skaly na Marse pripomínali aj tvár.


14 h
Ilustračné foto.

Aby im neublížil online svet.


21 h
Ilustračné foto.

Ľudia prídu o hodiny spánku.


20. máj
Kozmická loď Starliner sa približuje k ISS.

Boeing chce konkurovať SpaceX a v budúcnosti plánuje využívať Starliner na prepravu astronautov.


TASR 21. máj
SkryťZatvoriť reklamu