SME

Viac ako 45 % softvéru sa na Slovensku používa nelegálne

Bratislava 22. decembra (TASR) - Podľa protipirátskej organizácie Business Software Alliance (BSA) sa na Slovensku viac než 45 % softvéru používa nelegálne.

Softvérovému pirátstvu sa darí najmä v období Vianoc, keď v mnohých domácnostiach pribudne nový počítač. Hoci sa situácia každoročne zlepšuje vo firemnom sektore, narastá pirátstvo v domácnostiach. Nelegálny softvér, ale aj hudba a filmy sú pre domácich používateľov ľahko dostupné cez vysokorýchlostný internet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

On-line kriminalita sa tento rok dostala ešte viac do popredia, a to vďaka masívnemu rozvoju vysokorýchlostného pripojenia k internetu. Ako uviedla hovorkyňa BSA Slávka Šikurová, medzi možné hrozby patrí predaj nelegálneho softvéru, ktorý podvodníci vydávajú za originálny, riziko vírusovej nákazy, strata osobných dát, či zneužitie dôverných informácií ako dôsledok inštalácie nelegálneho softvéru. V neposlednom rade tiež možnosť trestného stíhania za použitie nelegálnej verzie.

SkryťVypnúť reklamu

Riziko najviac stúpa s rastom popularity tzv. výmenných sietí, v ktorých sú nástroje na prelomenie ochrany softvéru, nelegálny softvér, filmy a hudba bežne k dispozícii. Priemerne skúsený používateľ môže len ťažko zistiť, či softvér nie je upravený tak, aby po inštalácii škodil. Podľa minuloročnej štúdie analytickej spoločnosti IDC, ktorá sa zaoberá rizikami použitia nelegálneho softvéru, z 94 % nástrojov stiahnutých z výmenných sietí obsahovala viac ako polovica škodlivý alebo nevyžiadaný softvér. Ten sa bez vedomia používateľa nainštaloval do počítača.

BSA radí pri sťahovaní softvéru z internetu dbať na bezpečnosť a využívať overené zdroje. Ak ide o on-line nákup, je dobré si zaevidovať dátum nákupu, spôsob úhrady a potvrdenie o kúpe a licenčnú dohodu. Zákazníci by sa mali uistiť, že sa softvér predáva na originálnom inštalačnom médiu, obvykle na CD/DVD nosiči. Ten býva označený rôznymi ochrannými prvkami, napríklad hologramom. Dodáva sa s nadobúdacím dokladom, akým je faktúra či pokladničný blok, manuál, licencia a podmienky pre poskytovanie služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Business Software Alliance (BSA) je celosvetovou organizáciou, ktorá sa zaoberá presadzovaním bezpečného a legálneho digitálneho sveta. Jej členskými spoločnosťami sú mnohí poprední výrobcovia softvérov.

TASR o tom informovala tlačová hovorkyňa BSA Slávka Šikurová.

Vianočné tipy a recepty:

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu