Na to, aby ste tieto úlohy zvládli, nemusíte byť profesionálom - pomôže vám inteligencia vášho fotoaparátu.
Aby bol každý snímok svojský, digitálny fotoaparát používa viacero nástrojov, medzi ktorými nechýba clona, čas závierky a grafické funkcie riadiaceho čipu. I keď mnohé z nich je možné ovládať manuálne, výrobca fotoaparátu predpripravil niekoľko režimov, ktoré vystihujú prirodzené každodenné situácie a svojimi nastaveniami prinesú želaný výsledok. V praxi to znamená, že nemusíte prenikať do komplikovaných vzťahov a nastavení.
Najčastejšie používané kreatívne/scénické režimy sa nachádzajú zvyčajne na rotačnom voliči. Typickým príkladom je krajinná a portrétna fotografia, športový režim či nočná scenéria. Stačí ak kolieskom zvolíte konkrétny režim a môžete snímať v plnej automatike.
FOTO - MILAN GIGEL
Kým pri portrétnej fotografii sa digitál postará o to, aby bolo pozadie rozmazané, v snímku dominovali teplé tóny a na pokožke zmizli drobné defekty, v krajinárskom režime je zaostrená celá scéna až po nekonečno, zvýraznené sú detaily a kontrasty, pričom do popredia vystupujú chladné modré a zelené tóny. Športový režim sa postará o to, aby bol záber "zmrazený" v maximálnej miere, hoci i za cenu zvýšenia citlivosti snímača. Naopak, pri nočných scenériách sa kladie dôraz na obnovu farebnosti snímkov a filtruje sa vzniknutý šum. Čím inteligentnejší fotoaparát je, tým viac "neviditeľných" úprav dokáže so snímkami uskutočniť.
Situácií je však v každodennom živote mnoho a všetky by na rotačný volič nevošli. Preto sú niektoré z nich ukryté v menu, obzvlášť v prípade ak je ponuka rozsiahla.
FOTO - MILAN GIGEL
Tradičným problémom je fotografovanie v zime, kedy snehová pokrývka na fotografiách "šedne", alebo naopak kvôli "prepalom" úplne zo snímku mizne. Špeciálny režim dokáže dohliadnuť na to, aby boli snímky správne exponované. Typickými doplnkami je fotografovanie západu a východu slnka, zachytenie dynamiky ohňostrojov, náladové snímanie pri osvetlení sviečkami či v divadle a podobne. Nepodceňujte špeciálne režimy - ušetria vám mnoho času pri experimentovaní a vaše snímky budú pôsobiť profesionálne.
FOTO - MILAN GIGEL
Pokúste sa pochopiť, ktorý režim na čo dohliada a aké úpravy so snímkami robí. S trochou odvahy čoskoro zistíte, že ich dokážete využiť i na iné účely, pre aké boli pripravené. Vnímajte fotografovanie ako umenie - dokumentaristiku ponechajte fotoreportérom... Využívajte kreatívne režimy skutočne naplno a zabudnite na to, že na fotoaparáte existuje poloha AUTO.
TIP: Ak chcete odhaliť ako sa správajú jednotlivé kreatívne režimy vášho fotoaparátu, upevnite ho na statív alebo položte na vyvýšené miesto a s rôznymi nastaveniami zosnímajte rovnakú kompozíciu. Pri prehliadaní na PC odhalíte, čo sa skrýva za jednotlivými režimmi.