Kým u ľudí si pôrod spájame s nemocnicou a bolesťami, v ríši zvierat môže byť príchod na svet často dramatickejší. Niekedy ľudskou optikou pôsobí až kruto.
Niektorým žabám sa napríklad mladé zaryjú až pod kožu, hyeny utrpia pri pôrode ťažké natrhnutia a žirafy prichádzajú na svet pádom z veľkej výšky.
Pozrite si pozoruhodné pôrody a príchody na svet v zvieracej ríši.
Hyena rodí cez klitoris
Samice hyeny škvrnitej sú omnoho agresívnejšie a dominantnejšie ako samci. Majú mnohé znaky, ktoré sú u iných druhov považované skôr za samčie. Napríklad aj pohlavné orgány, ktoré sú u samice veľmi netradičné.
Odlišnosti od iných cicavcov sa ukazujú už pri párení.
Samec totiž musí samicu oplodniť cez jej predĺžený klitoris - prezývaný aj pseudopenis, keďže nápadne pripomína samčí pohlavný orgán. Do vagíny by sa samec nedostal, tá je zablokovaná falošným mieškom a semenníkmi. Vďaka týmto vlastnostiam samičích pohlavných orgánov je násilné párenie u hyen takmer nemožné.
Klitoris plní u samice aj ďalšie úlohy - močí ním a taktiež sa cezeň rodia mláďatá. Pre samicu to nemusí byť úplne neškodný zážitok.
Mláďatá hyen sú totiž v zvieracej ríši jedny z najväčších v pomere k telu matky. Pôrodné cesty v pseudopenise majú priemer zhruba 2,5 centimetra a musia sa cezeň dostať takmer kilogramové mláďatá.
Pri pôrode sa preto klitoris natrhne, čo sa u prvorodičiek často končí smrťou. Tým, čo prežijú, sa však klitoris zahojí tak, že ďalšie pôrody sú omnoho bezpečnejšie pre matku aj mláďatá.
Pád do života žirafy
Už samotné párenie žiráf prebieha celkom netradične. Samce robia partnerkám ovulačný test. Za samicami dotieravo doliezajú a búchajú ich do zadnej časti tela, kým sa tie nevymočia.
Samec potom čuchom alebo aj chuťou zisťuje, či jeho možná partnerka ovuluje.
Ak plodná samica nakoniec prikývne na styk, trvá len niekoľko sekúnd. No samicu potom čaká takmer jedenapolročná gravidita.
Následný pôrod je extrémny skôr pre mláďa. Samica totiž rodí v stoji a jej potomok tak dopadá na zem z výšky dvoch metrov. Takáto pozícia zabezpečí, že sa pri pôrode nepoškodí takmer stokilovému mláďatku dlhý krk.
Nič sa mu nestane, naopak takýto postup je preň nápomocný. Pri páde sa totiž pretrhne pupočná šnúra a roztrhne sa aj plodový vak, v ktorom sa vyvíja embryo a neskôr plod. Zároveň môže náhly náraz primať mláďa k prvému nádychu.
Už niekoľko minút po pôrode žirafie mláďatká zvyčajne stoja na vlastných nohách.
Liahnu sa z matkinho chrbta
Mláďatá žaby pipa pipa sa dostanú matke doslova pod kožu. Táto žaba, ktorá obýva väčšinu tropických častí Južnej Ameriky a ostrov Trinidad, má oproti žabám z našej prírody omnoho ploskejšie a širšie telo.