Autor je neurovedec. Text vyšiel pôvodne na webe The Washington Post.
Už ste niekedy niekomu darovali podľa vás dokonalý darček, len aby ste sa dozvedeli, že obdarovaný má naň úplne iný názor?
Nie ste sami. Očakávania darcov a obdarovaných sa často nezhodujú v tom, čo je dobrý darček, čo vyplýva zo psychologických aj marketingových výskumov.
Hoci výber ideálneho darčeka závisí od mnohých faktorov - od kontextu vzájomnej výmeny a od typu a dôvernosti vzťahu - výskum v oblasti obdarovávania môže poskytnúť informácie o tom, kde ľudia chybujú a ako byť lepším darcom.
Tu je 12 rád založených na vedeckých dôkazoch, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že váš darček bude docenený.
1. Premýšľajte aj nad časom po obdarovaní
Darcovia sa zvyčajne sústreďujú na moment darovania - rozbaľovanie, prekvapený pohľad - čo vedie mnohých k darovaniu netradičných predmetov, vyplýva z prieskumov.
Obdarovaní však často chcú namiesto veľkolepej šou skôr užitočné a spoľahlivé darčeky. Premýšľajte viac o tom, „kedy bude daná osoba darček používať“, hovorí Julian Givi, docent marketingu na West Virginia University.
Kávovar bude preto z dlhodobého hľadiska pravdepodobne hodnotnejší ako prístroj na výrobu fondue.
2. Dajte im to, čo chcú
Darcovia majú sklon prekvapovať a prichádzať s vlastnými nápadmi, ale výskumy ukazujú, že obdarovaní si viac vážia darčeky, ktoré si sami vyžiadali, pretože ich považujú za premyslenejšie.
Hoci sú príjemcovia radi prekvapení, dôležitý je aj samotný darček.
Ak „dostanú to, o čo požiadali, budú aj tak dosť spokojní, pretože dostali niečo, čo chceli“, hovorí Evan Polman, docent marketingu na Wisconsin School of Business na Wisconsinskej univerzite v Madisone.
Inak povedané, ak dieťa požiada Ježiška o konkrétnu kolobežku, ale vy kúpite inú, „ktorá možnosť sa vám zdá lepšia?“ hovorí Givi.
3. Dávajte veci, ktoré sami používate
Ľudia zvyčajne nedarujú veci, ktoré sami vlastnia. Je to z obavy, že by tým znehodnotili jedinečnosť predmetov či seba samých, zistil Givi s kolegom v štúdii z roku 2020.
Avšak darovanie niečoho, čo používate, nielenže potvrdzuje kvalitu daru, ale môže aj obyčajný darček urobiť výnimočnejším. A obdarovaný sa môže cítiť bližšie k vám, uvádza sa v jednej štúdii Polmana a jeho kolegu z roku 2017.
Pokiaľ sa darček príliš neodkláňa od záujmov obdarovaného (napríklad darovanie športového dresu osobe, ktorá nie je športovo založená, pravdepodobne nedopadne dobre), už samotné konštatovanie „kúpil som si to isté pre seba“ môže viesť k tomu, že sa z darčeka stane spoločné puto.
„Bude to ako taký náramok priateľstva,“ hovorí Polman.
4. Dávajte sentimentálne darčeky
Buďte sentimentálni. Darčeky, ako sú napríklad fotoalbumy, ktoré vašim blízkym pripomínajú milé spomienky a vaše vzťahy, im môžu priniesť šťastie na dlhé roky.
Ľudia radi dostávajú sentimentálne darčeky, ale darcovia sa pri rozhodovaní medzi darovaním povrchnejšieho alebo sentimentálneho darčeka sentimentalite vyhýbajú, pretože sa obávajú nepochopenia, uvádza sa v jednej štúdii, ktorú v roku 2017 uskutočnil Givi.
Sám Givi dáva sentimentálne darčeky pomerne často. „Tie vždy ľuďom vyčaria najväčší úsmev na tvári.“

5. Dávajte viac zážitkov
Zážitky nás spravidla robia šťastnejšími ako hmotné veci, ktoré si kupujeme - výskumníci v oblasti spotrebiteľov to nazývajú zážitkovou výhodou. To isté platí aj pre darčeky, ktoré dávame.
Podľa jednej štúdie z roku 2021 však nedarujeme darčeky založené na zážitkoch tak často, ako by si to iní želali.
Zážitkové darčeky, ako sú lístky na koncert, kurzy varenia alebo víkendový pobyt na chate, môžu tiež viac upevniť vaše vzťahové väzby. Ľudia, ktorí dostanú zážitkový darček, hovoria, že sa cítia bližšie k darcovi, ako keď dostanú materiálny darček, vyplýva z jednej štúdie z roku 2016.
6. Dávajte dary v nečakanom čase
Hoci zvyčajne dávame darčeky pri špeciálnych príležitostiach - Vianociach, narodeninách, promóciách -, darčeky darované mimo týchto typov osláv oceňujú obdarovaní ešte viac, píše Givi s kolegom v štúdii z roku 2021.
„Darčeková karta v hodnote päť eur v náhodný utorok“ je ekvivalentom pocitu šťastia z darčekovej karty v hodnote 50 eur v deň narodenín, hovorí Givi.
7. Dajte si dostatok času
Ak čakáte s vymýšľaním a zaobstarávaním darčekov až do poslednej chvíle, celý proces je stresujúcejší a náročnejší na zvládnutie.
„Som veľkým zástancom myšlienky, že ak chcete byť dobrí v dávaní darčekov, musíte si dať dostatok času,“ povedal Givi.
Polman sa tiež snaží robiť si v dostatočnom predstihu poznámky o tom, čo potenciálni obdarovaní povedali, že sa im páči. No tento typ organizácie nemusí vyhovovať každému.
8. Neverte, že drahšie je nevyhnutne lepšie
Darcovia si zvyčajne myslia, že čím je darček drahší, tým je premyslenejší a obdarovaní si ho budú viac vážiť. Výskum však ukazuje, že príjemcom viac záleží na celkovej kvalite darčeka.
Štúdia, ktorú v roku 2023 uskutočnil Polman s kolegami, ukazuje, že máme sklon utratiť celý stanovený rozpočet na darčeky pre niekoho iného, zatiaľ čo pri nákupe pre seba sa snažíme byť pod hranicou rozpočtu.
Ak nájdete dokonalý darček a „je vo výpredaji, ako darca by ste sa nemali cítiť zle“, hovorí Polman. „Nemali by ste mať pocit, že musíte minúť viac len preto, že ste si vyčlenili vyšší rozpočet.“
9. Nebojte sa porušiť niektoré darčekové normy
Štúdie ukazujú, že obdarovaní radi dostávajú opakujúce sa darčeky, ak sa im už predtým páčili, použité darčeky alebo dokonca čiastočné darčeky, ako napríklad zaplatenie časti väčšieho daru na svadobnom zozname.
Pre obdarovaného sú normy menej dôležité ako to, či darček chce, ukazuje výskum.
10. Nezabaľte darček prehnane
Aby dali darcovia najavo svoju ohľaduplnosť alebo aby uspokojili vyberavú osobu, majú zvyk myslieť si, že zabalenie darčeka zvyšuje pravdepodobnosť, že bude dobre prijatý, ukázal výskum.
Je však možné to prehnať: v štúdii z roku 2024 sa ukázalo, že prehnané balenie darčeka spôsobuje, že obdarovaný považuje darcu za menej ohľaduplného.
11. Po darovaní darčeka nebuďte menej pozorní
„Keď premýšľame o darčekoch, zvyčajne myslíme na výmenu ako na konečný bod,“ hovorí Polman. Ale aj to môže zmeniť správanie darcov k horšiemu.
V štúdii z roku 2021 Polman a jeho kolega zistili, že ľudia mali po darovaní darčekov sklon správať sa sebeckejšie a menej ohľaduplne.
Darovanie darčeka však nedáva priepustku k tomu, aby sa potom ľudia mohli správať menej štedro.
12. Nebuďte príliš vystresovaní
Na samotnom darčeku nemusí záležať toľko, ako na tom, aby ste ukázali, že vám záleží na obdarovanom.
„Ak im dáte najavo, že vám na nich záleží, takmer vždy to dopadne dobre,“ povedal Givi.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce