SME

Ako správne držať smartfón, aby ste si neublížili

Smartfón ovplyvňuje zdravie.

školák sa hrá s otcovým telefón pred budovou školy. Nesprávne držanie smartfónu môže škodiť rukám, očiam aj mozgu.školák sa hrá s otcovým telefón pred budovou školy. Nesprávne držanie smartfónu môže škodiť rukám, očiam aj mozgu. (Zdroj: SITA/AP)

Keď ľudia varujú pred rizikami spojenými s časom stráveným pred obrazovkami, zvyčajne majú na mysli ich vplyv na duševné zdravie alebo medziľudské vzťahy.

A čo fyzické problémy, ktoré prináša niekoľkohodinové držanie kovového obdĺžnika v ruke? Alebo držanie obrazovky v blízkosti tváre, aby ste mohli dobre rozoznať zle nasvietené streamované seriály?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Existuje toľko rôznych možností, ako môže telefón ovplyvniť vaše zdravie, mimo toxického obsahu, že výrobcovia smartfónov vytvárajú nástroje, ktoré pomáhajú proti zlým vplyvom bojovať. Skôr ako dostanete syndróm karpálneho tunela, únavu očí alebo ďalšiu migrénu, vyskúšajte niekoľko malých zmien.

SkryťVypnúť reklamu

Tu je niekoľko odporúčaní odborníkov o tom, čo by ste mali pri používaní smartfónu robiť inak vzhľadom na rôzne časti tela.

Vaše ruky

Veľa sa hovorí o správnom a nesprávnom spôsobe písania alebo sedenia za stolom, ale ako by ste mali držať svoju obľúbenú malú obrazovku?

Kľúčom je udržiavať neutrálnu polohu zápästia, hovorí Lauren Shapirová, odborná asistentka ortopedickej chirurgie na Kalifornskej univerzite v San Franciscu. To znamená, že zápästie je rovné alebo len mierne ohnuté.

„Ohýbanie zápästia, naťahovanie zápästia a pevný stisk alebo uchopenie spôsobujú väčšiu záťaž a zaťaženie tela,“ hovorí Shapirová.

Odporúča robiť si prestávky, aby ste sa vyhli dlhšiemu používaniu. Uistite sa, že váš telefón nie je príliš veľký pre vašu ruku, a ak je to možné, zvoľte si pomôcky na použitie bez rúk, napríklad hlasové diktovanie alebo telefonovanie namiesto písania správ.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Dôležité čísla a tiesňové linky, ktoré by nemali chýbať v žiadnom mobile Čítajte 

Ak na držanie telefónu používate držiak na jeho zadnej strane, uistite sa, že celá váha telefónu nespočíva na jednom mieste, napríklad na jednom prste.

Podľa Shapira nie je k dispozícii dostatok výskumov na to, aby sa dala určiť priama príčinná súvislosť medzi poraneniami rúk a zvýšeným používaním telefónov. Je však pravdepodobné, že nesprávne a príliš časté držanie smartfónu alebo tabletu môže prispieť k problémom, ako sú artritída palca, karpálny tunel a zápal šliach.

Ak pociťujete necitlivosť a mravčenie, praskanie alebo ohýbanie prstov alebo pretrvávajúcu či silnú bolesť a necitlivosť ruky, ramena alebo paže na strane, na ktorej bežne držíte telefón, vyhľadajte svojho lekára.

Ideálnym spôsobom držania telefónu môže byť také, keď ho vôbec nedržíte. Podoprite ho alebo použite stojan, ktorý slúži aj ako nabíjačka, a umiestnite ho približne do výšky očí.

SkryťVypnúť reklamu

Vaše uši

Skôr než si začnete cez slúchadlá púšťať obľúbenú pieseň, uistite sa, že ste až príliš nezvýšili hlasitosť a neriskujete stratu sluchu. Národný inštitút pre nepočujúcich a iné poruchy komunikácie odporúča, aby hluk nepresahoval 70 decibelov.

V iPhone si môžete zvoliť maximálnu hlasitosť v nastavení Zvuky a haptika > Bezpečnosť slúchadiel. Maximálnu hlasitosť pre dieťa môžete kontrolovať aj v ovládacích prvkoch Čas pred obrazovkou. V zariadení so systémom Android nájdete možnosti v nastavení Zvuky a vibrácie.

Vaše oči

Dlhodobé pozeranie na displej smartfónu alebo tabletu môže spôsobiť únavu očí. Nápravou je primeraná vzdialenosť, prestávky a trochu slnečného svetla.

Keď sa pozeráte na telefón, mal by byť aspoň meter od vašej tváre, aby ste predišli únave očí, hovorí Raj Maturi, hovorca Americkej oftalmologickej akadémie a očný lekár v Midwest Eye Institute. Približne každých 20 minút si urobte prestávku od pozerania na obrazovku, ale nepozerajte len do steny. Choďte von.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď ste vonku na jasnom slnku, vaše zreničky sa zmenšia na veľmi malú veľkosť,“ hovorí Maturi. „Tým sa automaticky zníži tlak na oči.“

Môžete vyskúšať pravidlo 20-20-20, ktoré spočíva v tom, že každých 20 minút si urobíte 20-sekundovú prestávku a pozriete sa na niečo, čo je od vás vzdialené aspoň 20 stôp, teda šesť metrov. Môžete si robiť aj dlhšie, ale menej časté prestávky. Nech už sa vám to podarí akokoľvek, určite si nájdite spôsob, ako nechať svoje dúhovky a zreničky oddýchnuť.

Okrem únavy očí môže príliš dlhé pozeranie na obrazovky prispieť k trvalejším očným problémom, najmä u mladších používateľov, tvrdia odborníci. Zatiaľ nie je dostatok dôkazov, ktoré by spájali dlhšie používanie telefónov a obrazoviek s nárastom krátkozrakosti, ale Maturi hovorí, že spojitosť je pomerne silná.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Apple má v ponuke Nastavenia → Čas obrazovky voliteľnú funkciu s názvom Vzdialenosť od obrazovky, ktorá vás upozorní, keď je obrazovka príliš blízko vašej tváre.

Vaše srdce

Telefóny boli vytvorené tak, aby boli prenosné, ale často nás môžu držať v nečinnosti, prilepených na stoličkách alebo hnijúcich v posteli.

Ak vám používanie telefónu bráni v pravidelnej fyzickej aktivite, začnite si plánovať prestávky. Dospelí by mali každý týždeň venovať minimálne 2,5 až 5 hodín miernej aeróbnej aktivite. Máte málo času? Skúste 75 minút intenzívnejšej aktivity. Rozdeľte si ju na celý týždeň tak, aby ste každý deň minimálne 30 minút rozhýbali svoje srdce.

Súvisiaci článok Okuliare, ktoré filtrujú modré svetlo, vám zrak nezachránia. Veda za nimi nestojí Čítajte 

Prínos pravidelného cvičenia je dobre zdokumentovaný. Môže však pomôcť znížiť riziko ochorení, ako sú srdcové choroby, mozgová príhoda a niektoré druhy rakoviny. Môže tiež pomôcť znížiť hladinu cholesterolu, zvýšiť hladinu energie, pomôcť pri stavoch, ktoré ovplyvňujú poznávanie, a dokonca zlepšiť duševné zdravie.

SkryťVypnúť reklamu

Bojujete s úzkosťou z odlúčenia od telefónu? Vezmite si ho so sebou! Počas prechádzky alebo vybavovania záležitostí počúvajte hudbu alebo podcast, ale telefón majte vo vrecku.

Váš mozog

Obrazovka môže u človeka vyvolať tenzné bolesti hlavy alebo migrény, ak nimi už predtým trpel, tvrdí Charles Flippen II, prodekan Centra pre trvalý odborný rozvoj na Kalifornskej univerzite v Los Angeles.

Medzi príčiny patrí nedostatočný pohyb, poloha vašej šije, citlivosť na svetlo a zníženie frekvencie žmurkania, ktoré vysušuje oči.

Ako ste už možno uhádli, riešením je používanie zariadenia s mierou a pravidelné prestávky. Ak ste citliví na svetlo, môžete znížiť jas alebo sa vyhnúť pozeraniu na jasnú obrazovku v tmavej miestnosti. Aby ste si nenamáhali krk, umiestnite telefón čo možno najpresnejšie do úrovne očí.

SkryťVypnúť reklamu

Existuje ešte jeden významný spôsob, akým naše smartfóny ovplyvňujú náš mozog: Znehodnocujú náš spánok. Flippen, ktorý je profesorom neurológie, odporúča nepoužívať obrazovky v posteli a aspoň hodinu pred spaním.

Ak sa do telefónu musíte pozerať - naozaj musíte? - zapnite si nastavenia na minimalizáciu modrého svetla, ktoré by mohlo potlačiť tvorbu melatonínu. V zariadeniach so systémom iOS zapnite nastavenie Night Shift. V zariadeniach so systémom Android prejdite do nastavení zobrazenia a vyhľadajte nastavenia modrého svetla alebo nočného svetla.

„Aby ste si dobre oddýchli, chcete si vyčistiť hlavu od všetkých zvyškov dňa, najlepší spôsob, ako to urobiť, je jednoducho odložiť telefón,“ hovorí Flippen.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu