SME

Sonda Voyager 1 po mesiacoch nezmyslov konečne vysiela zrozumiteľné dáta

Na vine bol chybný čip.

Najvzdialenejšia ľudská sonda od Zeme Voyager 1.Najvzdialenejšia ľudská sonda od Zeme Voyager 1. (Zdroj: TASR/NASA via AP)

Po piatich mesiacoch nezmyslov zasiela sonda Voyager 1 na Zem opäť zrozumiteľné údaje.

Od novembra 2023 jej tak inžinieri z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír konečne prvýkrát rozumejú. Voyager 1 je najvzdialenejší ľudský objekt vo vesmíre, putuje ním už 46 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na rade je veda

Sonda mala podľa posledných zistení z marca chybný čip na jednom z palubných počítačov. Hoci inžinieri odhadovali, že náprava môže trvať niekoľko mesiacov, chybnú súčiastku sa im nakoniec podarilo obísť skôr.

SkryťVypnúť reklamu

Voyager 1 teraz vysiela na Zem čitateľné údaje o zdraví a stave inžinierskych systémov na palube.

„Ďalším krokom je umožniť sonde, aby opäť začala vysielať vedecké údaje,“ píše v blogu NASA Naomi Hartonová z Laboratória prúdového pohonu.

Sesterská sonda Voyager 2 funguje normálne a na Zem neustále zasiela údaje o medzihviezdnom priestore, v ktorom sa nachádzajú obe sondy. Ide o priestor, ktorý sa nachádza medzi hviezdami v galaxii Mliečna cesta.

Premiestnili kód

Chybný čip sa nachádzal na počítači pre letové údaje, bol zodpovedný za ukladanie pamäte a časti softvérového kódu. Strata kódu spôsobila, že dáta, ktoré sonda zasielala na Zem, boli nepoužiteľné.

Takmer päťdesiat rokov starý čip nebolo možné opraviť na diaľku, tím preto postihnutý kód premiestnil na iné miesto v pamäti systému pre letové údaje.

SkryťVypnúť reklamu

„Žiadne miesto však nie je dostatočne veľké na to, aby sa doň zmestila celá časť kódu,“ vysvetľuje Hartonová. Inžinieri preto vymysleli plán, ako rozdeliť dotknutý kód na viac častí a uložiť ich na rôzne miesta v systéme.

Museli tiež aktualizovať všetky miesta, ktoré na kód odkazovali. Nápravu vyslali smerom k sonde 18. apríla. Signál k sonde, ktorá je od nás vzdialená 24 miliárd kilometrov, putoval 22,5 hodiny. Rovnaký čas museli inžinieri čakať, kým sa k nim dostane signál zo sondy.

Dňa 20. apríla tak prvýkrát rozumeli sonde a mohli skontrolovať stav jej systémov. V nasledujúcich týždňoch budú inžinieri premiestňovať ďalšie časti kódu, ktoré sú zodpovedné za vedecké dáta.

Budúcnosť Voyagerov

Niekedy v nasledujúcich desiatich rokoch prestanú obe sondy posielať údaje na Zem, pretože už nebudú schopné napájať svoje systémy. Poháňajú ich generátory, ktoré premieňajú teplo z rozpadajúceho sa plutónia na elektrinu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa s ničím nezrazia, sondy Voyager budú pokračovať v ceste vesmírom, no už sa od nich nič nedozvieme.

Po roku 2036 budú tiež obe sondy mimo dosahu siete Deep Space, ktorá s nimi v súčasnosti komunikuje.

Obe sondy obsahujú aj náklad pre prípad, že by ich našla iná civilizácia. Obe nesú identické zlaté platne s obrazmi a zvukmi života a kultúry na Zemi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 7
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu