SME

Nový pohľad na čiernu dieru v srdci našej galaxie naznačuje existenciu skrytého trysku

Sagittarius A* odfotili v roku 2022.

Pohľad na supermasívnu čiernu dieru Sagittarius A* v mliečnej ceste v polarizovanom svetle.Pohľad na supermasívnu čiernu dieru Sagittarius A* v mliečnej ceste v polarizovanom svetle. (Zdroj: EHT Collaboration)

Supermasívnu čiernu dieru v srdci našej galaxie odfotili astronómovia prvýkrát iba pred dvoma rokmi. Oranžové fľaky na čiernom pozadí ukázali, že naša relatívne malá čierna diera sa podobá na omnoho masívnejšiu dieru v galaxii M87.

Vzhľad však nie je jediné, v čom sú si diery podobné. Úplne nový záber z Teleskopu horizontu udalostí odhalil v okolí našej čiernej diery Sagittarius A* silné magnetické pole.

Výskum zverejnili vo vedeckom časopise The Astrophysical Journal Letters.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skrytý prúd

Čierne diery sú známe tým, že svojou gravitáciou pohlcujú všetko vo svojom bezprostrednom okolí a neunikne z nich ani svetlo. Teleskop horizontu udalostí, čo je sieť ôsmich pozemských teleskopov, však dokáže zachytiť radiáciu, ktorú hmota vyžaruje pri tom, ako sa zahrieva a „padá“ do diery. Vďaka tomu vidíme okolie týchto vesmírnych objektov.

SkryťVypnúť reklamu

Nový záber čiernej diery Sgr A* ju ukazuje v polarizovanom svetle. Vďaka tomu vedci a vedkyne vidia, ako sa zatáča a správa magnetické pole v okolí masívneho vesmírneho objektu.

Podobné videli pred časom aj na fotke čiernej diery v galaxii M87, ktorú sa podarilo odfotiť ako vôbec prvú v roku 2019.

Naznačuje to, že zrejme na všetkých čiernych dierach vo vesmíre bez ohľadu na veľkosť sú usporiadané magnetické polia dôležité pre interakciu diery s plynom a hmotou v jej okolí.

Mení a hýbe sa

Vo vesmíre aj vzorka dvoch skúmaných objektov naznačuje viac o tom, ako sa môžu správať iné čierne diery. Vedci a vedkyne preto hľadali, čo majú spoločné tie v M87 a Mliečnej ceste.

„Keďže nás obe nasmerovali k silným magnetickým poliam, naznačuje to, že môže ísť o univerzálnu a možno základnú vlastnosť týchto druhov systémov,“ vysvetľuje teoretická fyzička Mariafelicia De Laurentisová.

SkryťVypnúť reklamu

„Jednou z podobností medzi týmito dvoma čiernymi dierami by mohol byť trysk hmoty, ale zatiaľ čo v M87* sme ho zobrazili veľmi zjavne, v Sgr A* sme ho zatiaľ nenašli.“

Sledovať čiernu dieru v srdci našej galaxie je náročné aj na bežné vesmírne pomery. Mení a hýbe sa totiž veľmi rýchlo. Aj prvú fotku z roku 2022 museli zložiť z viacerých záberov.

„Uľavilo sa nám, že polarizované zobrazovanie bolo vôbec možné. Niektoré modely nám ukázali, že výsledok by mohol byť príliš rozhádzaný a turbulentný, ale príroda nebola taká krutá,“ dodal astronóm Geoffrey Bower.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Umelecká predstava o tom, ako mohol vyzerať veľmi skorý vesmír (mladší ako 1000 miliónov rokov), keď premieňal prvotný vodík na nespočetné množstvo hviezd bezprecedentnou rýchlosťou.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


1
Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu