BRATISLAVA. Boli jednou z predpovedí všeobecnej teórie relativity , no Albert Einstein odmietal existenciu čiernych dier. A predsa po viac ako sto rokoch od vzniku teórie sa vedci dočkali ich potvrdenia.
Medzinárodný projekt Teleskop horizontu udalostí získal vôbec prvé zábery vzdialenej supermasívnej čiernej diery v srdci galaxie Messier 87.

Je vzdialená približne 55 miliónov svetelných rokov a v priemere má takmer štyridsať miliárd kilometrov.
Presnejšie povedané, záber ukazuje takzvaný tieň čiernej diery, ktorý obklopuje žiariaci disk plynu a prachu.
Získať podobný záber sa dlho považovalo za nemožné.
"Snímka čiernej diery je prvým priamym dôkazom existencie superhmotných čiernych dier v centrách galaxií. Ide o nový prostriedok na štúdium gravitačných polí na škálach hmotností, ktoré doteraz neboli dostupné," hovorí pre SME Drahomír Chochol z Astronomického ústavu SAV.
Vedci dúfajú, že čoskoro budú môcť oznámiť aj ďalšie informácie o čiernej diere v strede našej galaxie.
Doteraz len nepriame dôkazy
Čierna diera je miesto vo vesmíre, ktorého gravitácia všetko k sebe ťahá do takej miery, že nič z neho neunikne, dokonca ani svetlo. Gravitácia čiernej diery je taká silná, pretože hmota v tomto mieste je stlačená do veľmi malého bodu.
K vzniku čiernej diery môže dôjsť, keď zomrie hviezda. Keďže z diery neunikne žiadne svetlo, je prakticky neviditeľná. Preto žiadnu doteraz nik nevidel.