Vaši kamaráti sa zrejme bavia bez vás.
U mnohých by toto poznanie vyvolalo strach, že o niečo prichádzajú - v angličtine sa prezýva FOMO, čo je skratka frázy fear of missing out. Nové výskumy však naznačujú, že sa nemusíme báť, že o niečo prichádzame, práve naopak, môžeme si to užívať.
Ak chcete tento rok zlepšiť svoje duševné zdravie, skúste namiesto strachu objaviť radosť z toho, že vám niečo uniká (JOMO – joy of missing out).
„JOMO nám pripomína, že sa nielenže nemusíme báť, že nám niečo dôležité unikne, ale že sa z toho môžeme aj skutočne tešiť,“ hovorí Tali Gazitová , docentka informačných vied na Bar-Ilanovej univerzite v Izraeli.
Výskum JOMO je iba na začiatku a zameriava sa na účinky sociálnych médií. Radosť zo zmeškania však môžete objaviť aj v zvyšných častiach vášho života, a to tak, že si vyberiete, kedy sa od niečoho chcete vzdialiť. Takýto prístup môže pôsobiť regenerujúco, pretože vám pomáha, aby ste sa nezaoberali inými ľuďmi.
„JOMO je vlastne schopnosť byť tu a teraz,“ povedala Gazitová. „Vedieť si užívať to, čo robíte práve teraz, bez toho, aby ste sa pozerali doľava a doprava a žiarlili, alebo sa obávali, že vám niečo unikne.“
Dozviete sa:
- Ako sociálne siete vplývajú na prežívanie strachu zo zmeškania.
- Čo sa dialo ľuďom, keď pred dvoma rokmi vypadol Facebook a Instagram.
- Ako sa tešiť z toho, že sa ľudia bavia bez vás a niečo vám uniká.
Stav vyvolaný sociálnymi sieťami
Strach z toho, že vám niečo unikne, je spoločenský. Ľudia sa s ním vyrovnávajú odvtedy, ako si uvedomili, že zmeškávajú príležitosti, nezabávajú sa a nedržia krok s druhými. Vzostup sociálnych sietí však spôsobil, že sa dostal do povedomia verejnosti a stal sa súčasťou slovníka.
„Tento strach existoval aj pred vznikom sociálnych sietí, ale jednoducho nebol takou výraznou súčasťou nášho prežívania,“ hovorí Chris Barry, profesor psychológie na Washingtonskej štátnej univerzite.
Sociálne siete nám umožnili neustále vidieť vrcholné momenty zo života každého človeka - a objavili sa všetky nové možnosti porovnávania sa.

Výskum ukazuje, že vyššia úroveň strachu z toho, že niečo zmeškáme, sa spája s nižším sebavedomím, nižšou životnou spokojnosťou a väčšou osamelosťou.
„Sme vystavení väčšiemu počtu ľudí, ktorých nepoznáme a nepoznáme ani ich príbehy,“ povedala Gazitová. „Nepoznáme zložitosť ich životov, ale všetko v ich prežívaní vyzerá naoko skvelo.“
Výpadok priniesol radosť
Deň 4. októbra 2021 sa nezapísal do histórie. Na niekoľko hodín však vtedy došlo k výpadku služieb Facebook, Instagram, Messenger a WhatsApp, čo narušilo životy miliárd ľudí.
Výpadok poslúžil aj ako náhodný prirodzený experiment o tom, ako ľudia citovo reagujú na to, že sú mimo sociálnych sietí. Väčšina štúdií sa opiera o požiadavku a dôveru v ľudí, aby sa zdržali od svojich smartfónov a počítačov. Výpadok bol pre používateľov nepríjemný, ale pre výskumníkov, ktorí sa zaujímajú o ľudské správanie, „bolo to ako darček,“ povedala Gazitová.
Počas dvoch dní po výpadku Gazitová a jej študentka Tal Eitanová zhromaždili 571 dospelých, ktorí vyplnili dotazník hodnotiaci ich pocity z tejto skúsenosti.
Spočiatku výskumníci očakávali, že odhalia pocity stresu a strachu z absencie, čo sa im skutočne podarilo. Potvrdzujúc predchádzajúci výskum, pocit FOMO významne súvisel s pociťovaným stresom a s mierou používania sociálnych médií, ktorú ľudia bežne mali.
Ale nečakane v nepovinných otvorených otázkach mnoho ľudí písalo o úľave a radosti, ktorú pociťovali, keď neboli napojení na sociálne siete a počínanie ostatných, uvádza sa v štúdii 2023.
Niektorí sa dokonca priamo odvolávali na pojem JOMO, ktorý sa objavil v popkultúre, ale donedávna nebol dôsledne skúmaný.
„Veľké množstvo ľudí sa naozaj tešilo a zistili, že sa rozprávajú so svojimi partnermi, rozprávajú sa so svojimi priateľmi a robia rôzne veci, varia, športujú,“ povedala Gazitová.
Ako si pestovať radosť, že vám niečo uniká
Sociálne spojenie je zdravé a sociálne siete sú napriek mnohým chybám a nedostatkom prostriedkom na nadviazanie spojenia. Radosť zo zmeškania nie je o tom, že by sme sa úplne vyhýbali týmto kontaktom alebo sa izolovali od ostatných, povedal Barry. Naopak, ide o zámerné vytváranie období odlúčenia a samoty na dobitie energie a regeneráciu.
- Pravidelne si naplánujte odpojenie: Kľúčom k skutočnej radosti zo zmeškania niečoho môže byť zámer. Výpadok Facebooku nebol očakávaný a napriek tomu u niektorých ľudí podporil radosť z toho, že nie sú v spojení. Gazitová však v pripravovanej publikácii zistila, že ľudia, ktorí sa zámerne odpojili od sociálnych médií, mali vyššiu psychickú pohodu v porovnaní s tými, ktorí sa tak aktívne nerozhodli – napríklad museli na požiadanie odložiť telefón v triede.
- Používajte pomocné stratégie: „Ak chcete znížiť príťažlivosť sociálnych sietí, vyskúšajte ochranné behaviorálne stratégie – inšpirované výskumom závislostí – ako napríklad vypnutie notifikácií, nastavenie limitov pre určité aplikácie alebo vypnutie zariadenia na noc,“ povedal Barry.
- Pri používaní sociálnych médií buďte rozvážni: Pestovanie JOMO neznamená úplný detox od sociálnych sietí alebo úplné odpojenie sa od života ostatných. Namiesto toho si viac všímajte, ako používate sociálne siete, a „premýšľajte o tom, aké emócie prežívate, keď vidíte rôzny obsah, a zvážte, čo je prospešné a čo nie,“ povedal Barry.
- Uvedomte si, kedy sa sústredíte na druhých: „Väčšinou sme tak zaujatí životom iných,“ povedala Gazitová, ktorá svojho nového zlatého retrievera pomenovala Jomo. Vynaložte vedomé úsilie, aby ste si vyhradili čas na to, „aby ste sa zaoberali svojím vlastným životom“, povedala.
- Pripomeňte si, že každý o niečo prichádza: Svet je príliš bohatý, obrovský a rozmanitý na to, aby ho jeden človek zažil za celý život, bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme, aby sme o nič neprišli. Oceňujte a vychutnávajte si radosť z toho, čo robíte, či už s milovanou osobou alebo sami, bez toho, aby ste mysleli na to, čo robia iní.