Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Dokonca aj tisíce svetelných rokov od Zeme sa nachádza zhluk hviezd, ktorý sa dostáva do vianočnej atmosféry. Snímky, ktoré tento týždeň zverejnila americká NASA (Národný úrad pre letectvo a vesmír), ukazujú zoskupenie hviezd NGC 2264, osvetlené jasnými zelenými, modrými a bielymi svetlami.
Útvar, ktorý sa bežne označuje ako "hviezdokopa Vianočný stromček”, mierne pripomína trojuholník s “vetvami” tiahnucimi sa po stranách, vďaka čomu sa podobá na populárny smrek, ktorý sa stal základom a tradíciou sviatkov.
V článku sa dočítate aj:
o aký útvar ide a kde sa nachádza,
ako obraz vianočného stromčeka vedci z NASA vytvorili,
kto a kedy zhluk hviezd objavil.
Na to, aby zhluk ukázali v zelenej farbe, využili výskumníci z NASA údaje z dvoch teleskopov - vlastného röntgenového observatória Chandra a observatória Wisconsin-Indiana-Yale-NOAO (WIYN) Národnej vedeckej nadácie.
Použili tiež údaje z 2MASS, astronomického prieskumu celej oblohy v infračervenom spektre, aby oživili hviezdy v zhluku mihotavými jasnými modrými a bielymi bodkami. Obrázok následne otočili o 160 stupňov od pôvodného severného bodu, aby lepšie vynikol ako vianočný stromček.
Táto hmlovina, oblak prachu a plynu vo vesmíre, sa podľa výskumu NASA nachádza vo vzdialenosti približne 2500 svetelných rokov v súhvezdí Jednorožec. To pozostáva zo slabých hviezd a nachádza sa na nebeskom rovníku. Hviezdy v útvare NGC 2264 sú menšie aj väčšie ako Slnko, pričom niektoré majú hmotnosť menšiu ako desatina hmotnosti Slnka.
Útvar objavil v 80. rokoch 18. storočia nemecko-britský astronóm William Herschel. Jeho dĺžka je približne sedem svetelných rokov. Okolitá oblasť je ohniskom vzniku nových hviezd, ktoré v priebehu miliónov rokov postupne erodovali hmlovinu, uviedla NASA.
Existuje nespočetné množstvo hmlovín, ktoré často pripomínajú objekty alebo zvieratá, napríklad medúzy, sovy a dokonca aj sloní chobot. Útvar NGC 6302, ktorý sa nachádza v súhvezdí Škorpióna, sa nazýva hmlovina Motýľ pre svoje trepotajúce sa plynové oblaky, ktoré pripomínajú krídla.
Vedci často skúmajú hmloviny, ako aj ich magnetické polia, ktoré môžu byť generované časticami vo vnútri hviezdy, aby analyzovali ich správanie. Sústreďujú sa najmä na to, čo sa stane, keď hviezdy dosiahnu koniec svojho života a vyvinú sa do hmlovín.
Magnetické polia vygenerované röntgenovým ďalekohľadom Chandra tiež pomohli vytvoriť podobné snímky, ako napríklad strašidelnú fialovo-bielu ruku z hmloviny superhviezdy vzdialenej 16-tisíc svetelných rokov od Zeme, ktorá sa zrútila na neutrónovú hviezdu, uvádza sa v tlačovej správe NASA.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce