Motorola Razr 40 Ultra
Produkt na test poskytla spoločnosť Motorola
Pamätáte si ešte na prvý mobilný telefón z rodiny Motorola Razr? Prvý krát sme ho videli pred skoro dvoma dekádami. Na vtedajšiu dobu bol nečakane štýlový, hoci nie veľmi hardvérovo prevratný.
Motorola aj vďaka tejto sérii tvorila dôležitú históriu mobilných telefónov a zostala značkou známou po celom svete. Rodina Razr to však nemala po nástupe smartfónov jednoduché, keďže väčšinu slávy novodobých sklápacích smartfónov si pre seba nechal práve Samsung.
Teraz má Motorola veľkú šancu práve vďaka dvojici nových modelov Razr 40 a Razr 40 Ultra. My sme vyskúšali ten lepší z nich – nie je lacný, no má výkonný hardvér a aktuálne najlepšiu dvojicu displejov v celom segmente.
Klasické véčko
V dobe svojej najväčšej slávy boli znakom prestíže a automaticky priťahovali zraky okolia. Sláva véčok, vyklápačiek či sklápačiek (označovali sme ich rôzne) postupom času vyhasla, no s nástupom moderných ohybných displejov sú späť.
Motorola sa drží súčasných trendov a ponúka jeden veľký displej, ktorý zložíte na polovicu. Na vonkajšej strane nájdete druhý, menší displej. Pri niektorých modeloch je len doplnkom pre zobrazenie oznámení, no práve Motorola jeho využitie berie úplne vážne.
Konštrukcia je klasické véčko, teda smartfón, ktorý jednoducho zlomíte na polovicu. Je veľmi tenký, hrubý len 7 milimetrov v roztvorenom a 15 milimetrov v zatvorenom stave. Hmotnosť 185 gramov nie je prehnaná, zariadenie sa tak pohodlne nosí aj v malom vrecku nohavíc.
Smartfón si môžete zakúpiť v troch farebných verziách – čiernej, modrej a magentovej. Čierna a modrá sú skôr nevýrazné, no s veľmi príjemnou povrchovou úpravou. V ruke sa smartfón drží príjemne a v zatvorenom stave sa aj veľmi dobre ovláda.
V roztvorenom stave je displej veľmi vysoký a je jasné, že ho jednou rukou neovládnete. Systém našťastie má hneď niekoľko pomôcok, keďže palcom dosiahnete na maximálne polovicu plochy obrazovky.
Páči sa nám konštrukcia pántu zatvárania, pri ktorom na rozdiel od Samsungu nie je žiadna štrbina. Jedinú výhradu máme k odolnosti, keďže smartfón spĺňa len štandard IP52. To znamená, že sa s ním radšej vyhýbajte vode a pozor by ste si mali dať aj na piesočnej pláži.
Hardvérové tlačidlá sú tri, zhodne v hornej pravej časti. S dvojicou si upravíte hlasitosť a tlačidlo blokovania displeja má v sebe integrovaný snímač odtlačkov prsta. Smartfón si nabijete s pomocou USB Type C kábla, port je vo verzii 2.0.

Dokonalý vonkajší displej
Kým lacnejší Razr 40 má len malý 1,5-palcový displej, tak drahšia Ultra verzia ponúka zatiaľ bezkonkurenčný 3,6-palcový druhý displej so 144 Hz obnovovacou frekvenciou. Ten zaberá veľkú časť horného krytu a je zatiaľ jednoznačne najlepším riešením z celého segmentu moderných sklápacích smartfónov.
Konkurenciu síce nemá početnú, no rovnako Samsung ako aj Huawei majú druhý displej riešený len ako doplnok, určený hlavne pre zobrazovanie oznámení. Motorola ponúka výrazne viac a z doplnku spravili užitočné rozšírenie.
Tento druhý displej oceníte nielen pri fotení selfie. Môžete síce využiť aj fotoaparát pri veľkom displeji, no hlavný fotoaparát má výrazne vyššiu kvalitu fotografií a aj širokouhlý objektív pre fotenie skupiniek.

Vonkajšiu obrazovku si môžete prispôsobiť podľa svojich predstáv. Dostupných je hneď niekoľko ciferníkov pre zamknutú obrazovku, na výber sú úplne jednoduché so zobrazením času, alebo aj zábavné s animovanou postavičkou.
Rozhranie je aj tu založené na jednotlivých obrazovkách, medzi ktorými sa jednoducho presuniete. Na hlavnej stránke nájdete základné informácie s časom, počasím a prístupom k ďalším tematickým stránkam.
Tie sú rozdelené na telefonovanie, aplikácie, hry, kalendár, uvidíte aj detailné informácie o počasí a svojom zdraví. Zoznam aplikácií a hier si upravujete ručne, takže si musíte pridať aj každú novú nainštalovanú.
Kompatibilita aplikácií a hier je veľmi dobrá, väčšina funguje bez problémov. No len niekoľko z nich dokáže využiť úplne celú plochu displeja. Kompatibilita by sa mala postupne zlepšovať.

Dobre sa naň pozerá
Hlavný skladací displej od konkurencie nevybočuje, rovnako veľký totiž ponúka Huawei a Samsung je menší len o dve desatiny palca. So 6,9 palcovou uhlopriečkou ponúka približne rovnakú plochu, ako bežné 6,7 palcové smartfóny.
Dôvodom je odlišný pomer strán, kvôli ktorému pôsobí smartfón užšie a vyššie. Pre porovnanie, Motorola Edge 40 Pro má pri 6,67 palcovom displeji rozlíšenie 1080 x 2400 bodov, no skladací Razr má 1080 x 2640 bodov. Plocha displeja je v prípade týchto modelov prakticky totožná.
Kvalita displeja je vo svojej triede vynikajúca a to nielen v prípade hlavného, ale aj toho vonkajšieho. Zlom v strede prstom stále nahmatáte, nie je však výrazný a po pár dňoch sa ho naučíte úplne ignorovať.
Obnovovaciu frekvenciu si môžete nastaviť buď na pevných 60 Hz, alebo necháte automaticky vyberať čo najvhodnejšiu hodnotu na základe práve zobrazeného obsahu. Zmeny sú rýchle, priam okamžité.
V prípade nečinnosti systém nastaví rýchlosť skutočne na 1 Hz, čo platí len pre hlavný displej. Ten vonkajší má svoje minimum na hodnote 60 Hz. Keďže je jeho využitie stále skôr doplnkové, tak to za problém nepovažujeme.
Vyššia frekvencia je využívaná zhodne v prípadoch, keď sa na obrazovke niečo deje, výnimkou sú videá a hry. Tu systém volí väčšinou hodnotu 60 Hz, čo pri predpoklade časovo dlhšieho používania aj dáva zmysel.
Pre využitie maximálnej obnovovacej frekvencie musíte navštíviť aplikáciu Moto, kde v časti Zábava nájdete zoznam všetkých nainštalovaných hier. Pre každú sú dostupné rôzne nastavenia, vrátane najvyššej obnovovacej frekvencie pre obidva displeje.
Upraviť si môžete aj režim výkonu, pre náročnú hru ho zvýšite (aj s rizikom vyššej spotreby a teploty zariadenia) a pre jednoduchú hru znížite, čím predĺžite výdrž batérie.

Rýchlo sa zahreje
Pri hardvéri Motorola siahla po overenom čipe Snapdragon 8+ Gen 1 v prípade modelu Ultra. Lacnejší Razr 40 má Snapdragon 7 Gen 1, takže obidva modely poskytnú používateľovi dostatok výkonu.
Operačná pamäť má kapacitu 8 gigabajtov, čo je aktuálne minimum v prémiovom segmente smartfónov. Málo to rozhodne nie je, pričom v nastaveniach si môžete túto kapacitu rozšíriť o ďalšie dva gigabajty.
V zariadení sa vám však nezhmotní ďalší modul s pamäťou, ale sa využije časť dátového úložiska. To je s čipom prepojené cez rýchly, aj keď nie najnovší štandard UFS 3.1, takže reálny prínos je veľmi otázny.
V syntetických testoch sme zvýšenie skóre nezaznamenali. Dva doplnkové gigabajty tak pomôžu len v špecifických situáciách, keď skutočne aplikáciám nebude stačiť fyzická operačná pamäť. Túto funkciu preto nechajte pokojne vypnutú.
Telefón je celosvetovo dostupný vo viacerých konfiguráciách, my sme mali v rukách tú základnú s kapacitou 8 gigabajtov pre operačnú pamäť a 256 gigabajtovým dátovým úložiskom.
Do tenkého tela sa nezmestila kapacitne veľká batéria, jej kapacita je len 3800 mAh pre model Ultra, paradoxne lacnejší a horšie vybavený model Razr 40 má 4200 mAh batériu. Obidva smartfóny podporujú maximálne 30 W káblové nabíjanie a 5 W bezdrôtové.
Výdrž na jedno nabitie je v danom segmente slušná, no celkovo len veľmi priemerná. Hlavne v prípade hrania graficky náročných hier či editácie videa budete musieť nabíjačku hľadať aj počas dňa.
V balení nájdete 33 wattovú nabíjačku spolu s kvalitným káblom. Na plné nabitie batérie si chvíľu počkáte, približne jeden a pol hodiny. Bezdrôtové nabíjanie považujeme skôr za doplnkové, keďže je skutočne pomalé.

Chceme lepší fotoaparát
Koncept skladacích smartfónov je pre mnohých zákazníkov lákavý, no zatiaľ sa nikomu nepodarilo priniesť model s dokonalým fotoaparátom. Aj najnovší a najdrahší Fold od Samsungu je len na polceste a Flip je na tom rovnako, ako aj testovaná Motorola.
Duálny fotoaparát totiž kombinuje v sebe len hlavný a širokouhlý snímač. Nenájdete tu žiadny s optickým priblížením, ktoré je nenahraditeľným riešením hlavne pre fotenie portrétov.
Fotoaparát prekvapí aj netradične nízkym rozlíšením, keď hlavný snímač ponúka len 12 megapixelov. Oveľa dôležitejšia je vysoká svetelnosť objektívu f/1,5, prítomnosť optickej stabilizácie a veľkosť bodov snímača. Druhý fotoaparát je úplne bežný, ponúka len zvyčajnú svetelnosť f/2,2.
Kvalite fotografií zjavne neprospieva nízke rozlíšenie snímačov, čo sa softvér snaží automaticky kompenzovať zvýšením ostrosti. Výsledok je niekedy veľmi dobrý, no pri mnohých fotografiách sme nemohli prehliadnuť až neprirodzenú ostrosť.
Pritom dynamický rozsah a vernosť farieb vôbec nie sú zlé, veľmi dobrý výsledok sme dosiahli dokonca aj pri nočnom fotení. Smartfón tu potrebuje výrazne vylepšiť, hlavne ak sa so svojimi fotkami plánujete aj pochváliť inde, ako len na sociálnych sieťach.
Pri videu tiež platí, že za kvalitou bežných prémiových smartfónov zaostáva, no vo svojom segmente ponúka veľmi dobrý výsledok. Maximálnym rozlíšením je 4K pri 60 snímkach za sekundu.
Systém bez zbytočností
Motorola je k úpravám systému Android 13 skúpa, čo je prístup, ktorý sa nám páči. Nenájdete tu preto desiatky zbytočných aplikácií a ani farebné grafické úpravy, ktoré by systém zmenili na nepoznanie.
Rozšírenie systému predstavuje niekoľko nie výrazných grafických úprav a pár užitočných doplnkov. Systém je v tomto smere prehľadný a aj rýchly, osem gigabajtová kapacita pamäte je dostačujúca.
K dispozícii máte hneď niekoľko tém a vytvoriť si môžete aj svoje vlastné. Úpravy majú určité limity pre zachovanie jednotného štýlu. Zmeniť si môžete systémovú paletu farieb, pozadie, či tvar ikon.
Funkčných rozšírení nie je málo, sú schované v nastaveniach a Motorola pripravila aj aplikáciu Moto, kde ich nájdete pekne pokope. Na jednom mieste sú aj všetky dôležité informácie a nastavenia pre zabezpečenie vášho zariadenia.
Veľká časť nastavení je určená pre hráčov hier. Okrem už spomínaného nastavenia obnovovacej frekvencie a režimu výkonu pre každú hru zvlášť môžete globálne počas hrania blokovať oznámenia a dokonca aj hovory.
A ak by vám v budúcnosti výkon skutočne nestačil, tak si znížite rozlíšenie displeja. To vám ušetrí nejaké tie percentá batérie a uľahčí život horúcemu čipu.

Skoro dokonalý skladací smartfón
Je veľkou škodou, že sa ani Motorole nepodarilo napraviť najslabšie miesto skladacích smartfónov, ktorým je len priemerný fotoaparát. Náročnejší fanúšikovia fotografovania tak nemajú inú možnosť, ako zostať pri bežných smartfónoch, alebo naopak, siahnu po extrémne drahom Folde od Samsungu.
Úprimne musíme uznať, že sa Motorola výrazne posunula a nie je už len obyčajnou alternatívou k Samsungu. Razr 40 Ultra je model, ktorý ukazuje smer vývoja, minimálne čo sa vonkajšieho displeja týka.
Z doplnkového riešenia totiž dizajnéri spravili plnohodnotnú alternatívu, s ktorou dokážte spraviť množstvo predtým nedostupných úkonov. Uvidíte plné správy, môžete využiť navigáciu, alebo sa zahráte svoju obľúbenú hru.
Štýl však niečo stojí, konkrétne 1 199 eur za základnú konfiguráciu. A to je cenová hranica, okolo ktorej sa pohybujú hardvérovo lepšie vybavené prémiové modely. Navyše aj samotná Motorola má v ponuke skvelý Edge 40 Pro, pri ktorom ušetríte rovné tri stovky.
Je tak len na vás, čomu dáte prednosť. Či štýlovému smartfónu so skladacím displejom, alebo nudnejšej klasike, ktorá nemá tak výrazný problém s prehrievaním a robí lepšie fotografie.
V segmente sklápacích smartfónov však nový Razr patrí k tomu najlepšiemu, čo si dnes môžete kúpiť.
Parametre
Razr 40 Ultra | Galaxy Z Flip4 | Razr 2022 | Huawei P50 Pocket | |
Čip: | Snapdragon 8+ Gen 1 | Snapdragon 8+ Gen 1 | Snapdragon 8+ Gen 1 | Snapdragon 888 4G |
Grafika: | Adreno 730 | Adreno 730 | Adreno 730 | Adreno 660 |
Pamäť: | 8 / 12 GB | 8 GB | 8 / 12 GB | 8 GB |
Dáta: | 256 - 512 GB | 128 - 512 GB | 128 - 512 GB | 256 GB |
Displej: | 6,9" AMOLED 165 Hz | 6,7" AMOLED 120 Hz | 6,7" AMOLED 144 Hz | 6,9" OLED 120 Hz |
Rozlíšenie: | 1080 x 2640 | 1080 x 2640 | 1080 x 2400 | 1188 x 2790 |
Displej 2: | 3,6" AMOLED 144 Hz | 1,9" AMOLED | 2,7" AMOLED | 1,04" OLED |
Rozlíšenie: | 1056 x 1066 | 260 x 512 | 573 x 800 | 340 x 340 |
Foto: | 12 + 13 MPx | 12 + 12 MPx | 50 + 13 MPx | 40 + 13 + 32 MPx |
Batéria: | 3800 mAh | 3700 mAh | 3500 mAh | 4000 mAh |
Hmotnosť: | 185 g | 187 g | 200 g | 190 g |
Uvádzacia cena: | 1 199 eur | 1 099 eur | 1 199 eur | 1 399 eur |
Výsledky testov
Skladacie smartfóny sú zatiaľ stále o kompromisoch, hlavne čo sa hardvéru týka. Motorola preto neposkytuje žiadnu extrémnu výdrž práce na batériu, má len priemerný fotoaparát a keďže je vo vnútri výkonný hardvér, tak má problém aj s prehrievaním. Tenké telo si vyberá svoju daň hneď v niekoľkých smeroch.
Kapacitne malá batéria zaostáva vo výdrži za bežnými modelmi a obmedzená je aj rýchlosť nabíjania. Hráčov graficky náročnejších hier nepoteší prehrievanie čipu, čo systém automaticky rieši znížením jeho výkonu. To prichádza už po prvej minúte hrania, čo je síce s ohľadom na menší nárast teploty možno predčasné, no práve vďaka agresívnejšiemu prístupu je nakoniec teplota tela smartfónu príjemná aj pri dlhšom hraní.
3DMark
GFXBench
AnTuTu 8.3.x