SME

eSIM: Všetko, čo potrebujete vedieť o elektronických SIM kartách

Digitálna eSIM karta vám umožní volať, posielať SMS aj využívať internet. Ktorí operátori eSIM podporujú?

Elektronická SIM nahrádza klasické SIM karty.Elektronická SIM nahrádza klasické SIM karty. (Zdroj: Adobe Stock)

Elektronická SIM karta alebo skrátene eSIM má nahradiť klasické SIM karty. Ponúkajú ju všetci hlavní mobilní operátori, niektorí za poplatok, jeden z nich aj úplne zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od uvedenia prvej verzie SIM kariet pritom ubehlo už tridsať rokov. Tento malý kúsok plastu s nami prežil v telefónoch niekoľko generácií, ale jeho existencia už nie je naďalej potrebná. Dlhé roky sme ich strácali, zabúdali PIN čísla a menili ich za nové.

Súvisiaci článok Čo je NFC a ako funguje? Prečítajte si všetko o tejto technológii Čítajte 

SIM karta bola srdcom mobilného telefónu, vtedy nám bol totiž ukradnutý ich výkon, mobilný internet neexistoval a hry nikoho neohúrili. Na SIM karte sme však mali uložené všetky telefónne čísla a obmedzený počet SMS správ.

SkryťVypnúť reklamu

S príchodom smartfónov a dostupného internetu sa ich využitie obmedzilo a spomínané funkcie prebrali samotné zariadenia s oveľa väčšou kapacitou. Existencia SIM kariet už nie je potrebná niekoľko rokov. Je to kus plastu, ktorý zbytočne zaberá miesto v smartfóne.

Veľká ako platobná karta

SIM karta je kúsok plastu, ktorý obsahuje malý elektronický čip. Po prvý raz sme ju použili v roku 1991, no jej korene siahajú oveľa ďalej, do šesťdesiatych rokov minulého storočia. SIM karta sa od svojho vzniku technologicky zásadne nemenila a aktuálne je najstarším kusom technológie vo vašom smartfóne.

V jej malom čipe sú uložené všetky základné informácie, na základe ktorých vás dokáže identifikovať mobilný operátor a sprístupní vám vaše služby. Sú na ňom bezpečnostné čísla PIN a PUK a dátové úložisko pre vaše kontakty a SMS správy.

SkryťVypnúť reklamu

Kapacita čipu sa rokmi zvyšovala, pričom na začiatku mala z dnešného pohľadu len miniatúrnych osem kilobajtov. To stačilo na uloženie niekoľkých SMS správ a pár desiatok kontaktov.

Najnovšia verzia má kapacitu výrazne väčšiu, až 256 kilobajtov. Vzhľadom na fungovanie moderných smartfónov je úplne zbytočná, keďže je pohodlnejšie a bezpečnejšie ukladať si svoje kontakty na cloud. Pri strate telefónu tak o svoje kontakty neprídete, navyše si pri nich môžete uložiť výrazne viac informácií.

Rokmi sa menili aj jej rozmery. S tou úplne prvou sme sa veľmi nestretávali, veľkosťou sa podobala na klasickú platobnú kartu. Až v roku 1996 prišla na trh jej menšia verzia, označená ako mini-SIM. Tá bola aj pri mobilnej revolúcii na Slovensku.

Zmenšila sa ešte dvakrát, raz v roku 2003 na micro-SIM a pred deviatimi rokmi na nano-SIM, ktorú máme aj teraz v našich moderných smartfónoch. Stále je však tou starou technológiou z roku 1991. Prvým smartfónom, ktorý podporoval súčasnú najmenšiu verziu SIM karty, bol iPhone 5.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je eSIM a ako funguje

S presným názvom embedded-SIM je táto technológia pre mobilnú komunikáciu riešením, ako sa konečne môžeme zbaviť zbytočného plastu a zároveň uvoľníme trochu miesta v už aj tak preplnených zariadeniach.

Končí sa tak obdobie, keď sme zo starého smartfónu vyberali kartu a vkladali ju do toho nového. Operátori už nebudú musieť posielať kuriérmi zbytočne balíčky, čo výrazne zjednoduší a urýchli celý proces spustenia mobilnej služby na vašom zariadení.

Samotná SIM karta však existuje ďalej, len po novom je už súčasťou vášho smartfónu. Nachádza sa integrovaná priamo v jeho vnútri a namiesto vyberateľného kúska plastu je to len miniatúrny čip s rozmermi 6 x 5 milimetra (najmenšia nano-SIM karta je pritom veľká 12,3 x 8,8 milimetra).

SkryťVypnúť reklamu

Technológia eSIM nepatrí žiadnemu operátorovi. Je prepisovateľná, takže vám umožní meniť operátorov podľa vašich potrieb bez zbytočných obmedzení. Jediné, čo k tomu potrebujete, je pripojenie na internet a QR kód od vášho mobilného operátora.

Navyše, vďaka malým rozmerom je eSIM karta vhodným riešením pre ďalšie zariadenia, ako sú napríklad múdre hodinky, automobily a najmä pre internet vecí. Riešenie e-SIM zjednodušuje konštrukciu zariadení aj z pohľadu odolnosti proti prachu a vode.

Podporuje ju váš telefón a operátor?

Na to, aby ste mohli svoju starú plastovú SIM kartu vymeniť za eSIM, potrebujete vlastniť ten správny smartfón. Kompletný zoznam podporovaných zariadení nájdete na webe svojho mobilného operátora.

To, že je váš smartfón alebo iné zariadenie vybavené podporou pre e-SIM, totiž ešte neznamená, že bude fungovať aj so službami vášho mobilného operátora.

SkryťVypnúť reklamu

Huawei síce z nášho trhu postupne mizne, ale stále tu má niekoľko prémiových modelov, ako sú P40 Pro a Mate 40 Pro, ktoré s eSIM fungujú úplne bez problémov. Samsung prišiel s e-SIM už pri sérii Galaxy S20, Apple ju pozná od modelu iPhone Xs.

Pri každom smartfóne nájdete aj miesto pre vloženie nano-SIM karty, takže e-SIM môžete využiť buď pre svojho hlavného alebo pre druhého operátora. Nový iPhone 13 ako prvý prichádza s duálnou eSIM, stále má aj slot pre nano-SIM kartu.

Súčasne pri ňom môžete používať akúkoľvek kombináciu dvoch plánov, teda klasická SIM s eSIM, alebo dve eSIM karty. Je vysoko pravdepodobné, že konkurencia bude Apple v tomto smere rýchlo nasledovať.

Použitie elektronickej SIM karty napríklad v múdrych hodinkách a fitnes náramkoch vám uľahčí športové aktivity. Nemusíte počas nich so sebou nosiť smartfón, no zároveň ste stále v spojení vďaka dostupnosti mobilných služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Podpora múdrych hodiniek a fitness náramkov je pri slovenských operátoroch zatiaľ veľmi slabá, oficiálne uvádzajú len pár modelov od Samsungu a fungovať by mali aj novinky od Huawei.

Koľko stojí eSIM?

Jednoduchosť získania QR kódu závisí od vášho konkrétneho operátora, rovnako odlišné sú aj poplatky. Niektorí poskytovatelia si za eSIM neúčtujú žiadne poplatky, pri niektorých sa prechod na eSIM zatiaľ vôbec neoplatí.

  • Orange má poplatok za prvé stiahnutie eSIM profilu vo výške 10 eur, za každé opakované stiahnutie si pýta 2,99 eura.
  • O2 má jednotný poplatok 10 eur za každé vydanie eSIM, pričom si po vytlačený QR kód musíte zájsť osobne na pobočku.
  • Operátor 4ka má poplatky za vydanie eSIM osem eur a rovnakú sumu si pýta za každé ďalšie vydanie e-SIM.
  • Telekom je jediným operátorom na Slovensku, ktorý si v spojení s eSIM nepýta žiadny poplatok.

Elekronická SIM karta je dobrou voľbou aj počas zahraničných ciest, keď chcete mať cenovo dostupné pripojenie na internet. Nemusíte čakať na príjazd do krajiny a hľadať kamennú predajňu, eSIM si dokážete pohodlne vybaviť ešte pred vycestovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Poplatky sa tiež líšia v závislosti od konkrétneho operátora, v rozvinutejších krajinách by ste ale nemali platiť nič navyše. Elektronická SIM pre predplatený paušál je výrazne jednoduchším a najmä lacnejším riešením pre samotného operátora, keďže vám všetky potrebné informácie prídu na e-mailovú adresu.

Smartfóny s eSIM

APPLESAMSUNGOSTATNÉ
Séria iPhone 13Séria Galaxy S20Huawei P40
Séria iPhone 12Séria Galaxy Note 20Huawei P40 Pro
Séria iPhone 11Séria Galaxy S21Huawei Mate 40 Pro
iPhone SE (2020)Séria Galaxy Z FlipMotorola Razr 2019
iPhone Xs / Xs MaxSéria Galaxy Z FoldSony Xperia 10 III Lite
iPhone XR Séria Google Pixel
Oppo Find X3 Pro

eSIM - Najnovšie správy o elektronických SIM kartách

Súvisiace témy: Apple, Android, iPhone
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu