Chlapec, ktorý v sebe nesie genetickú informáciu od troch rôznych ľudí, oslávil v tomto apríli sedem rokov.
Nevieme o ňom viac ako to, že bez použitia revolučnej, no stále kontroverznej technológie by sa s veľkou pravdepodobnosťou narodil so smrteľným ochorením, tak ako jeho dvaja súrodenci pred ním. Od mamy by si totiž cez mitochondriu - bunkovú elektráreň, ktorú po matke dedí každé dieťa - niesol škodlivé mutácie.
Tím amerických a mexických lekárov preto v roku 2016 vytvoril embryo s genetickou informáciou od troch ľudí - rodičov a ženy, ktorá darovala svoju zdravú mitochondriu.
Zákrok bol však kritizovaný okrem iného aj preto, že prebehol v Mexiku, kde je zákonná regulácia genetickej úpravy embryí slabá.

Dnes je už na svete zrejme viac ako desať detí, ktoré sa narodili s použitím metódy darovanej mitochondrie. Stále s ňou však ostávajú spojené etické otázky. Nemusí totiž vždy zabrániť prenosu škodlivých mutácií, čo sa ukázalo aj pri prvom bábätku s darovanými mitochondriami.
V článku sa dočítate:
- ako sa do vajíčka dostane mitochondria od darkyne
- aké sú riziká procedúry a prečo sa nemusí vždy podariť
- prečo sa okolo detí narodených touto metódou robia tajnosti
Darovaná mitochondria
Ako prvá na svete metódu darovanej mitochondrie legalizovala Veľká Británia v roku 2015. Prvé prípady jej použitia odobrili o tri roky neskôr. A hoci pandémia jej aplikáciu v praxi spomalila, dodnes sa v krajine vďaka metóde narodilo do päť detí.