SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Zoom: Vedci zmapovali celý ľudský genóm

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

(Zdroj: HejTy)
Načítavam... Konečne odhalili celú mapu človeka"
Počúvajte aj cez v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Ľudské telo je zložité. A ak sa vyberiete do sveta génov, tak je vlastne ešte oveľa zložitejšie. No teraz máme konečne kompletnú mapu. Vedcom sa totiž podarilo zmapovať celý ľudský genóm, vrátane zákerne sa opakujúcich častí.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na zmapovanie celého ľudského genómu, zistíme, že tuberkulóza má vlastne dva podtypy i že mravce vedia vyňuchať rakovinu, a to lepšie ako psy.

SkryťVypnúť reklamu

Krátke správy z vedy

Rozšírené aditíva v potrave môžu ovplyvňovať črevnú mikroflóru. Nový výskum naznačuje, že takzvaná xanthanová guma má vplyv na našu mikrobiotu. Dokonca až taký, že baktérie prešli evolučnými genetickými zmenami, aby sa túto látku naučili metabolizovať.

Vedci ukázali, prečo kvapky dokážu narúšať povrch aj tvrdých materiálov. Ukázalo sa, že kvapky sa správajú ako drobné bomby, ktoré explozívne vypustia svoju energiu, čím vzniká sila dostatočná na eróziu. Výskum by teraz mohol pomôcť inžinierom navrhovať lepšie a odolnejšie materiály.

Na Merkúre sú geomagnetické búrky podobné tým na našej planéte. Vedci to zistili na základe dát vesmírnej sondy Messenger. Výskum tak prináša odpoveď na otázku, či iné telesá môžu mať geomagnetické búrky, aj keď majú slabšiu magnetosféru či im chýba ionosféra.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa chceme vyhnúť klimatickej katastrofe, už nebude stačiť zníženie emisií skleníkových plynov. Budeme musieť odstrániť oxid uhličitý zo vzduchu a z oceánov. Hovorí to nová klimatická správa OSN.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu