V podcaste spomínanú Twitter komunitu nájdete na tomto odkaze.
Google znova vymýšľa dokumenty
Takmer rok po oznámení na vývojárskej konferencii Google I/O sa do kancelárskych aplikácií Google začínajú dostávať dlho avizované interaktívne funkcie.
Google si už mesiace upratuje vnútornú technológiu a infraštruktúru balíka aplikácií, ktorý sa ustálil pod značkou Google Workspace. Sem Google zahrnul nástroje na písanie dokumentov, ale aj Gmail a komunikačné aplikácie Google Chat a Google Meet.
Zdá sa, že práca na pozadí pokročila dosť na to, aby Google dokázal zmysluplne prepojiť rôzne časti kancelárskeho balíka. Firma napríklad umožňuje do textového editora vkladať predvyplnený vzor, ktorý si automaticky stiahne údaje o porade z kalendára a predvyplní zoznam účastníkov, ktorým dokument potom aj priamo zazdieľa.
Firma pridáva do dokumentov jednoduché interaktívne prvky, ktoré umožňujú napríklad ľahko odkazovať na iné dokumenty, prípadne na iné osoby v organizácii. Google potichu rozširuje možnosti jednoduchého dokumentu a opatrne ukazuje používateľom, že dokument môže zahŕňať viac ako len text.
Veľmi nadnesene môžeme povedať, že rozširuje možnosti bežného dokumentu, ktorý už nemusí uchovávať len text, ale rovno aj slúžiť ako nástroj pre prepojenie ľudí v organizácii. S tým, ako budú do dokumentov pribúdať stavebné bloky sa budú prirodzene zvyšovať aj možnosti ich využitia.
Google potichu učí aj bežného používateľa myslieť nie v textoch a číslach, ale aj v možných interakciách, čo je približne spôsob, akým o svete rozmýšľajú programátori.
Umiera vyhľadávanie od Google?
Klasická poučka novinárčiny hovorí, že ak čítate titulok v ktorom je otáznik, odpoveď je takmer vždy nie. Niečo podobné platí aj pre anonymný blogový príspevok, ktorý tento týždeň otvoril debatu o kvalite alebo úpadku výsledkov vyhľadávania v Google.
Celý blog sa oplatí prečítať. V skratke autor tvrdí, že Google je tak populárny a komerčný tlak na umiestnenie sa na prvých pozíciách pri takmer všetkých vyhľadávaniach tak veľký, že prakticky všetky prvé pozície vyhľadávania zobrazujú výsledky, ktoré zobrazujú najlepšie zoptimalizovaný obsah a nie skutočne najlepší.
V princípe autor tvrdí, že Google uniesli marketéri a SEO špecialisti, ktorí upravujú obsah tak, aby sa umiestnil vysoko a nie tak, aby bol čo najužitočnejší pre používateľa.
Najkvalitnejší obsah podľa autora v skutočnosti poskytujú neformálne komunity, v ktorých je dobrý predpoklad, že príspevky tvoria skutoční ľudia. Ako príklad používa internetové fórum Reddit.
Správy o smrti Googlu budú pravdepodobne predčasné. Najmä preto, že podobné neformálne siete ani zďaleka nepokrývajú všetky dostupné informácie.
Zameriavajú sa na debaty s vysokou pridanou hodnotou - napríklad recenzie produktov či medicínske problémy, kde môže mať jednotlivec unikátny vhľad a priniesť zaujímavý pohľad.
Keď ale potrebujete vedieť dokedy je otvorená najbližšia pošta, nebudete o tom hľadať fundovanú diskusiu. Proste potrebujete získať informáciu a Google sa zlepšuje v tom, aby podobné hľadania napĺňal.
Postreh o tom, že Google sa môže pri najhodnotnejších vyhľadávaniach stávať obeťou vlastného úspechu je ale zaujímavý.
(DKB.io)
Zamestnanci Facebooku sú po novom Metamates
Cez týždeň organizovala spoločnosť Meta (Facebook) celofiremné stretnutie zamestnancov. Nebolo verejné, no mohli sme ho napriek tomu minútu po minúte sledovať vďaka tomu, že viacerí zamestnanci v reálnom čase podrobne komunikovali médiám, čo sa tam odohráva.
Hlavným cieľom bolo vysvetliť zamestnancom zmeny, ktoré sa udiali v Meta za posledné mesiace, teda zmena názvu spoločnosti, nový cieľ, zmenu korporátnych hodnôt a asi najviac medializovaná časť - zamestnanci Facebooku sú po novom Metamates.
Mark Zuckerberg chcel kolegov najmä upokojiť po zlých výsledkoch, neustálych škandáloch a vysvetliť nové smerovanie.
Žiaľ, výsledkom bolo u viacerých nepochopenie až nestotožnenie sa s novou víziou a výsmech zvonka pre označenie Metamates.
Poznámka: Na tomto odkaze nájdete článok, ktorý Ondrej spomínal v podcaste ohľadom toho, že technológia potrebná na existenciu metaverza ako ho opisuje Mark Zuckerberg vo verejných výstupoch bude dostupná pravdepodobne až o niekoľko rokov neskôr než šéf Meta avizuje.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
? FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informácií ohľadom podcastov. Odoberať >
? Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
Správičky
Firma Dymo uviedla na trh tlačiareň štítkov, ktorá prijíma len papier, ktorý vyrobila firma a označila ho RIFID čipom. Koniec je blízko. (EFF)
Trhová hodnota spoločnosti Meta (Facebook) sa prepadla natoľko, že tento týždeň na deň vypadla z top 10 najhodnotnejších firiem na svete . Kedysi šiesta najväčšia spoločnosť na svete s hodnotou presahujúcou 1 bilión dolárov uzavrela vo štvrtok s hodnotou 565 miliárd dolárov, čím sa umiestnila na 11. mieste za Tencentom. V piatok sa už Facebook vrátil späť do top 10 rebríčka. (Bloomberg)
Ako a podľa čoho si vyberať peňaženku na kryptomeny. (Wired)
Falošné tváre vytvorené umelou inteligenciou vyzerajú dôveryhodnejšie ako skutoční ľudia, ukazujú výsledky najnovšieho experimentu. Syntetické ľudské tváre sú také presvedčivé, že dokážu oklamať aj trénovaných pozorovateľov a môžu byť veľmi efektívne na použitie pri podvodoch. (New Scientist)
Recenzia Horizon: Forbidden West. Náš kolega Matúš Paculík hodnotí veľmi pozitívne (dal 9 z 10 bodov) druhý diel hry od Guerrila Games. Horizon Forbidden West je masívna hra, je to celý veľký svet, prepracovaný v mnohých smeroch, ktorého podstatu budete objavovať postupne. Neukáže sa vám v celej svojej kráse hneď od začiatku. (SME Tech)