Kvantové počítače
Za uplynulý týždeň oznámili IBM aj startup QuEra významné pokroky pri budovaní kvantových počítačov. IBM ohlásilo, že má v prevádzke kvantový počítač so 127 qbitmi. QuEra oznámila, že vybudovala stroj s 256 qbitmi.
Ak budú stroje fungovať podľa očakávaní, môžu kvantové počítače výrazne priblížiť k praktickému využitiu. Väčšina doteraz vybudovaných kvantových počítačov bola zaujímavá najmä ako výskumné stroje. Nemali dosť výkonu na to, aby mohli riešiť praktické úlohy. Okolo hranice sto qbitov sa ale začína lámať hranica pre zmysluplné praktické využitie kvantových počítačov.
Neznamená to, že IBM začne zajtra zarábať na ich predaji - ešte niekoľko rokov budú kvantové počítače stavané najmä pre výskumníkov a ako inžinierske prototypy. No koniec roka 2021 môže byť podobným historickým míľnikom, akým bol ENIAC pre klasické počítače.
Oba stroje ešte musia obstáť v praktických skúškach, lebo pri kvantových počítačoch nie je počet qbitov jedinou premennou výkonu. Veľmi záleží na celkovej stabilite celého systému - obzvlášť ak by mal slúžiť ako predloha pre stroje prakticky využívané na obchodné účely.
Oznámenie je tiež niečo, čo by mali citlivo vnímať ľudia pracujúci s kryptografiou (teda banky, spravodajské služby a celá kryptomenová scéna), lebo jedno z možných praktických využití kvantových počítačov je aj na znepokojivo ľahké lámanie šifier tradičných počítačov, ktoré budú potrebovať výrazné úpravy, aby kvantovým počítačom odolali.
Ak chcete dobré a obsiahle vysvetlenie fungovania kvantových počítačov, odporúčame tento text.
(New Scientist, MIT Technology Review)
AllTrails: Prvý dobrý ekosystém pre turistiku
Ak ste hľadali dobrú turistickú (v zmysle chodenia po prírode) aplikáciu na Slovensku, pravdepodobne ste dobre nepochodili. Máme špecializované turistické weby aj mapy online, no mnohé sa zasekli tak pred desiatimi rokmi. Sú funkčné aj použiteľné, ale dosť často sú na mobile neprehľadné, prípadne im chýba funkcia, ktorú by človek čakal. V princípe potrebujete:
- Dobrú online a offline mapu s vyznačenými chodníkmi a vrstevnicami.
- Odporúčanie na trasy a výlety od iných turistov aj profesionálov, ktoré si následne viete ľahko vyklikať a upraviť podľa svojich predstáv.
- Dobré filtre pre odporúčané trasy, ktoré vám umožnia vybrať si dĺžku trasy, náročnosť a prevýšenie.
- Prepojenie aplikácie v mobile a webovej verzie.
AllTrails vie všetko, aj keď obsah pre Slovensko ešte nie je taký robustný, ako by sa patrilo. Firma ale získala investíciu 150 miliónov dolárov na medzinárodné rozšírenie a doplnenie tímu, tak sa možno dočkáme aj toho, že začne aktívne budovať slovenskú komunitu.
Facebook ukázal rukavice pre virtuálnu realitu
Facebook (Meta) sa netají tým, že budúcnosť vidí vo virtuálnej, rozšírenej alebo zmiešanej realite. Mark Zuckerberg nedávno oznámil, že to je hlavným cieľom spoločnosti a len tento rok dá na projekty s tým spojené 10 miliárd dolárov.
Po siedmich rokoch vývoja predstavila spoločnosť výskumný prototyp haptických rukavíc navrhnutých tak, aby nositeľovi poskytli pocity, ktoré napodobňujú váhu a pocit skutočných predmetov, keď sa s nimi manipuluje vo virtuálnom priestore.
Rukavice majú simulovať a presvedčiť vás, že držíte skutočnú vec (alebo niečo jej blízke), aj keď je objekt úplne digitálny.
Facebook hovorí, že na končekoch prstov môžete cítiť kliknutie každého stlačenia klávesu, ako aj okraje virtuálnych kláves, vďaka čomu je písanie rovnako jednoduché ako písanie na dokonalej fyzickej klávesnici.
O vývoj pomocných zariadení pre virtuálnu realitu sa zaujíma niekoľko startupov, ale pravdepodobne nikto z nich nemá toľko peňazí ako Facebook.
Divízia Meta Reality Labs musela pre aktuálne haptické rukavice najprv vyvinúť novú mikrofluidnú technológiu. Problémom technológie, ktorá sa využívala doteraz, bola miera citlivosti na veľmi malom priestore. Predchádzajúce technológie nevedeli byť dostatočne citlivé.
V Meta Reality Labs prišli s mäkkými ovládačmi a „prvým vysokorýchlostným mikrofluidným procesorom na svete“. Čip riadi systém prúdenia vzduchu v rukaviciach, ktorý poháňa ovládače.
Predstavte si teda, že rukavicou prechádza systém mikrorúriek s vankúšikmi, ktorými prúdi vzduch podľa toho, čoho sa vo virtuálnej realite dotýkate a tie vyvíjajú na vaše prsty a dlane tlak.
Nejde o dokonalú imitáciu, no je to zas o krok bližšie k budúcej technológii, ktorá sa môže medzičasom ešte niekoľkokrát zmeniť vďaka pokroku.
(Reality Labs, The Verge, Wired)
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie
? FWIW by David Tvrdon: Týždenný newsletter písaný po anglicky o technologických novinkách, médiách a informácií ohľadom podcastov. Odoberať >
? Herný update: Newsletter o hrách a ľuďoch, ktorí ich tvoria. Každú stredu ho píšu Martin Juruš a Ondrej Podstupka. Odoberať >
☀️ Ranný brífing SME, denný prehľad správ. Odoberať >
✍️ Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
? Víkendový výber zaujímavého čítania. Odoberať >
? Výber rozhovorov. Odoberať >
Správičky
Patreon pracuje na vlastnom riešení pre ukladanie a sledovanie videí svojich tvorcov, aby bol menej závislý na YouTube. Platforma, ktorá umožňuje tvorcom jednoducho zbierať peniaze od svojich fanúšikov, pred časom predstavila vlastné riešenie na ukladanie audia. Logickým ďalším krokom je podľa šéfa Jacka Conteho video. (The Verge)
Päťdesiat percent globálnej hlasovej prevádzky FB Messengeru pochádza z Kambodže. Prečo? Kvôli zložitosti khmérskeho jazyka a spôsobu, akým sa miestni používatelia prispôsobujú technológii, ktorá nebola nikdy navrhnutá s ohľadom na nich. V Kambodži všetci od vodičov tuk-tukov až po premiéra Hun Sena radšej posielajú hlasové správy namiesto textových. Nielen v Messengeri, ale uprednostňujú hlas aj na ďalších populárnych platformách Kambodže ako sú Telegram, WhatsApp a LINE. (Rest of World)
eSIM: Všetko, čo potrebujete vedieť o elektronických SIM kartách. (SME Tech)

Naučte sa písať špeciálne znaky na klávesnici: hranaté zátvorky, hashtag či dolár. Pomocou klávesu AltGr sa naučte písať veľké ô či vlnité zátvorky. (SME Tech)
Nové pokračovanie Call of Duty je viac filmom ako hrou. Náš kolega Matúš Paculík recenzuje hru Call of Duty: Vanguard a myslí si, že má nevyužitý potenciál. (SME Tech)
Tipy a triky: rozšírte si kapacitu PlayStation 5. (SME Tech)
Podcasty denníka SME
Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.
Pravidelné podcasty:
- Dobré ráno - denný spravodajský podcast
- Piatoček - satirický podcast
- Rozhovory ZKH - diskusná relácia
- Ľudskosť - podcast o mentálnom zdraví
- Dejiny - týždenný historický podcast
- Klik - týždenný technologický podcast
- Index - týždenný ekonomický podcast
- Vertigo - podcast o filmoch a seriáloch
- Zoom - týždenný vedecký podcast
- Tech_FM - týždenný vedecko-populárny podcast
- Vizita - týždenný podcast o zdraví
- Rutina - podcast o kráse a starostlivosti o telo
- SME výber (Na Slovensku aj po anglicky, Teplá vlna, Ľudia píšu Tisovi, Ako šafránu)
Minisérie:
- TransFér - podcast o transrodových ľuďoch
- My sa vám ozveme - podcast o znevýhodnených na trhu práce
- Odsúdení na neúspech - podcast o vylúčených komunitách
- Gyncast - podcast o gynekologických a pôrodníckych témach
- Klímapodcast - o klimatickej kríze
- ZAŽI_SK - cestovateľský podcast
- Medzi nami
- Odkrývanie - podcast Dokumentačného strediska holokaustu
Sportnet.sk podcasty:
- Sportnet podcast - denný podcast portálu Sportnet.sk
- Oh my Hockey! - týždenný podcast o NHL
- Vykroč - rozhovory so športovými osobnosťami
- Spoza piva - týždenný podcast o futbale
- Futbalová neštandardka - mudrovačky o futbale
- Lexikón športu - športové zaujímavosti a fakty z histórie
Partnerské podcasty:
- Všesvet - cestovateľský podcast
- Vedátorský podcast
- Pravidelná dávka - vzdelávací podcast
- Ulica nie je domov - podcast organizácie Depaul
- Svet medzi riadkami - podcast organizácie Človek v ohrození
- Knižná revue - podcast Slovenského literárneho centra
- Neumlčaní - podcast Úradu na ochranu oznamovateľov
- Vedecký podcast SAV - podcast Slovenskej akadémie vied
- SND – Sme Národné - podcast národného divadla
- Kvantum ideí - veda a filozofia
- Zblízka - podcast Slovenskej filmovej a televíznej akadémie
Archív:
- Mimóza - víkendový podcast
- Rozprávky SME (číta Robo Roth)
- Dobrú chuť - podcast o jedle a varení
- Bezpečne SK - diskusná relácia o obrane a bezpečnosti
- Za volantom
- Modrá vlna - podcast o EÚ (web podcastu)
Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.