SME

eSIM: Porovnanie cien a výhody. Ktorý operátor ju ponúka zadarmo?

Dozviete sa, ako požiadať o e-SIM slovenských operátorov a koľko u nich služba stojí. Aktivovať e-SIM v iPhone či Androide nie je ťažké.

Zabudovanú eSIM podporujú 4ka, Telekom, Orange aj O2. Koľko u nich digitálna SIMka stojí a ktoré zariadenia s eSIM ponúkajú?Zabudovanú eSIM podporujú 4ka, Telekom, Orange aj O2. Koľko u nich digitálna SIMka stojí a ktoré zariadenia s eSIM ponúkajú? (Zdroj: Adobe Stock)

Text sme aktualizovali v júli 2024.

Elektronická SIM karta alebo skrátene e-SIM má nahradiť klasické SIM karty. Ponúkajú ju všetci hlavní mobilní operátori, niektorí za poplatok, jeden z nich aj úplne zadarmo.

Súvisiaci článok Čo je NFC a ako funguje? Prečítajte si všetko o tejto technológii Čítajte 

SIM karta bola zo začiatku srdcom mobilného telefónu, kedysi vám bol totiž ukradnutý ich výkon, mobilný internet neexistoval a hry nikoho neohúrili. Na SIM karte ste mali uložené všetky telefónne čísla a obmedzený počet SMS správ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S príchodom smartfónov a dostupného internetu sa ich využitie obmedzilo a spomínané funkcie prebrali samotné zariadenia s oveľa väčšou kapacitou. Existencia SIM kariet už nie je potrebná niekoľko rokov. Je to kus plastu, ktorý zbytočne zaberá miesto v smartfóne.

SkryťVypnúť reklamu

Veľká ako platobná karta

SIM karta je kúsok plastu, ktorý obsahuje malý elektronický čip. Po prvý raz sme ju použili v roku 1991, no jej korene siahajú oveľa ďalej, do šesťdesiatych rokov minulého storočia. SIM karta sa od svojho vzniku technologicky zásadne nemenila a aktuálne je najstarším kusom technológie vo vašom smartfóne.

V jej malom čipe sú uložené všetky základné informácie, na základe ktorých vás dokáže identifikovať mobilný operátor a sprístupní vám vaše služby. Sú na ňom bezpečnostné čísla PIN a PUK a dátové úložisko pre vaše kontakty a SMS správy.

Kapacita čipu sa rokmi zvyšovala, pričom na začiatku mala z dnešného pohľadu len miniatúrnych osem kilobajtov. To stačilo na uloženie niekoľkých SMS správ a pár desiatok kontaktov.

Najnovšia verzia má kapacitu výrazne väčšiu, až 256 kilobajtov. Vzhľadom na fungovanie moderných smartfónov je úplne zbytočná, keďže je pohodlnejšie a bezpečnejšie ukladať si svoje kontakty na cloud. Pri strate telefónu tak o svoje kontakty neprídete, navyše si pri nich môžete uložiť výrazne viac informácií.

SkryťVypnúť reklamu

Rokmi sa menili aj jej rozmery. S tou úplne prvou sme sa veľmi nestretávali, veľkosťou sa podobala na klasickú platobnú kartu. Až v roku 1996 prišla na trh jej menšia verzia, označená ako mini-SIM. Tá bola aj pri mobilnej revolúcii na Slovensku.

Zmenšila sa ešte dvakrát, raz v roku 2003 na micro-SIM a v roku 2012 na nano-SIM, ktorú majú aj moderné smartfóny. Stále je však tou starou technológiou z roku 1991. Prvým smartfónom, ktorý podporoval súčasnú najmenšiu verziu SIM karty, bol iPhone 5.

Čo je e-SIM a ako funguje

Mnohí si myslia, že skratka e-SIM znamená elektronická SIM karta. Hoci je tento význam pravdivý, v skutočnosti ide o skratku spojenia embedded-SIM, čo je v preklade zabudovaná SIM.

Túto technológiu si predstavte ako digitálnu verziu klasickej plastovej SIM karty. Jej hlavnou úlohou je uvoľniť trochu miesta v už aj tak preplnených zariadeniach a uľahčiť aktiváciu mobilných programov.

SkryťVypnúť reklamu

Končí sa tak obdobie, keď ste zo starého smartfónu vyberali kartu a vkladali ju do toho nového. Operátori už nebudú musieť posielať kuriérmi zbytočne balíčky, čo výrazne zjednoduší a urýchli celý proces spustenia mobilnej služby na vašom zariadení.

Samotná SIM karta existuje ďalej, len po novom je už súčasťou smartfónu - e-SIM je zabudovaná priamo v jeho vnútri. Je to vlastne miniatúrny čip s rozmermi 6 x 5 milimetra (najmenšia nano-SIM karta je pritom veľká 12,3 x 8,8 milimetra).

Technológia e-SIM nepatrí žiadnemu operátorovi. Je prepisovateľná, takže vám umožní meniť operátorov podľa vašich potrieb bez zbytočných obmedzení. Jediné, čo na to potrebujete, je pripojenie na internet a QR kód od vášho mobilného operátora.

Zákazník QR kód získava od operátora na diaľku. Len jeden slovenský operátor vyžaduje, aby ste po e-SIM išli do predajne - je ním O2.

SkryťVypnúť reklamu

Výhody virtuálnej SIM karty

  • Rýchla aktivácia online zvyčajne bez potreby návštevy kamennej predajne,
  • odpadá riziko poškodenia a straty SIM karty pri jej vyberaní,
  • je vhodná pre častých cestovateľov, pri cestovaní si môžete vybaviť zahraničnú e-SIM ešte pred pristátím,
  • niektoré zariadenia dovoľujú používať viac e-SIM súčasne.

Nevýhody virtuálnej SIM karty

  • Sťaží výmenu zariadení, e-SIM je potrebné najprv deaktivovať v starom smartfóne, je teda menej vhodná pre ľudí, ktorí často menia telefóny,
  • ak sa zariadenie pokazí, nie je možné SIM jednoducho preniesť do iného telefónu,
  • na aktiváciu potrebujete pripojenie na internet,
  • nie všetky zariadenia podporujú e-SIM.

Podporuje e-SIM váš telefón a operátor?

Na to, aby ste mohli svoju starú plastovú SIM kartu vymeniť za e-SIM, potrebujete vlastniť ten správny smartfón.

SkryťVypnúť reklamu

To, že je váš smartfón alebo iné zariadenie vybavené podporou pre e-SIM, však ešte neznamená, že bude fungovať aj so službami vášho mobilného operátora. Každý operátor preto na svojich stránkach uvádza zoznam podporovaných zariadení s e-SIM:

Niektoré telefóny s eSIM

APPLESAMSUNGMOTOROLAOSTATNÉ
Séria iPhone 11 a vyššiaSéria Galaxy S20 a vyššiaMotorola Razr 2019 a novšíHuawei P40 a P40 Pro
iPhone SE (2020)Séria Galaxy Note 20Séria Motorola Edge 40 a 50Huawei Mate 40 Pro
iPhone SE (2022)Séria Galaxy Z FoldMotorola Moto G53 a vyššíHonor 90
iPhone XRSéria Galaxy Z Flip Honor Magic5 Pro
iPhone Xs / Xs Max Sony Xperia 10 III Lite
Séria Google Pixel 3 a vyššia
Oppo Find X3 Pro
Xiaomi 12T Pro a vyššie

Huawei síce z nášho trhu postupne mizne, ale stále tu má niekoľko prémiových modelov, ako sú P40 Pro a Mate 40 Pro, ktoré s e-SIM fungujú úplne bez problémov. Samsung prišiel s e-SIM už pri sérii Galaxy S20, Apple ju pozná od modelu iPhone Xs.

Pri väčšine smartfónov nájdete aj miesto na vloženie nano-SIM karty, takže e-SIM môžete využiť buď pre svojho hlavného, alebo pre druhého operátora. Model iPhone 13 ako prvý prišiel s duálnou e-SIM.

Hodinky a náramky s e-SIM

Použitie elektronickej SIM karty v múdrych hodinkách a fitnes náramkoch vám uľahčí športové aktivity. Nemusíte počas nich so sebou nosiť smartfón, no zároveň ste stále v spojení vďaka dostupnosti mobilných služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Podpora múdrych hodiniek a fitnes náramkov je pri slovenských operátoroch zatiaľ veľmi slabá, oficiálne ich podporu uvádzajú len Telekom a 4ka a ide o modely Samsung Galaxy Watch 6 a Samsung Galaxy Watch 3, prípadne modely Huawei.

Apple Watch podporuje stiahnutie e-SIM profilu na Slovensku od júna 2024. Zatiaľ umožňujú založiť eSIM pre Apple Watch operátori Telekom a O2.

Koľko stojí e-SIM?

Jednoduchosť získania QR kódu potrebného na aktiváciu e-SIM závisí od vášho konkrétneho operátora, rovnako odlišné sú aj poplatky.

Elektronická SIM karta je dobrou voľbou aj počas zahraničných ciest, keď chcete mať cenovo dostupné pripojenie na internet. Nemusíte čakať na príjazd do krajiny a hľadať kamennú predajňu, e-SIM si dokážete pohodlne vybaviť ešte pred vycestovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Poplatky sa tiež líšia v závislosti od konkrétneho operátora, v rozvinutejších krajinách by ste však nemali platiť nič navyše. Elektronická SIM pre predplatený paušál je výrazne jednoduchším a najmä lacnejším riešením pre samotného operátora, keďže vám všetky potrebné informácie prídu na e-mailovú adresu.

Ako aktivovať e-SIM

Po žiadosti o vydanie eSIM, dostanete od operátora aktivačný QR kód, prípadne si budete musieť na aktiváciu a spravovanie e-SIM stiahnuť aplikáciu operátora. Pred aktiváciou sa uistite, že ste pripojení na internet.

Aktivácia e-SIM na iPhone

  1. Otvorte Nastavenia.
  2. Vyberte možnosť Mobilné a potom Pridať mobilný program.
  3. Objaví sa rámček, do ktorého pomocou fotoaparátu načítate QR kód.

Následne môžete mobilný program spravovať v časti Mobilné programy v Nastaveniach.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivácia e-SIM na Androide

Aktivácia e-SIM v operačnom systéme Android sa môže líšiť podľa modelu smartfónu. Väčšinou budete chcieť v nastaveniach nájsť možnosť SIM karty a mobilné siete, Mobilná sieť či Správca kariet SIM.

Následne zvolíte možnosť pridať e-SIM a nasnímate ju cez rámček.

Niektorí operátori uvádzajú návody na aktiváciu e-SIM pre jednotlivé smartfóny na svojom webe:

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


6
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu