SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Zoom: Zem sa môže prevrátiť nabok

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

(Zdroj: HejTy)

Vypočujte si podcast

Mal to byť zázračný liek proti covidu, mal zachraňovať ľudské životy, malo to byť tajomstvo tých, ktorí nie sú ovce a vidia za oponu.

Akurát že ivermektín proti covidu nefunguje a kľúčovú štúdiu, ktorá to mala dokazovať, sfalšovali. Teraz však ivermektín na Slovensku riadne schválili... lenže, nuž, funguje, ak máte v tele tropických parazitov.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme, na čo vlastne ŠUKL schválil na Slovensku ivermektín, zistíme, že vedci možno objavili prvú planétu v inej galaxii a pozrieme sa, ako sa môže naša planéta prevrátiť.

Krátke správy z vedy

Nový výskum potvrdil, že krvné zrazeniny sa pri covide môžu objaviť aj v prípadoch so stredne závažným priebehom. Vysoké riziko mali pacienti, u ktorých zaznamenali zvýšené hladiny proteínu D-dimér. Tiež ale ukázal, že u pacientov zaberá heparín, ktorý u pacientov znižuje riziko problémov a smrti.

Občianska vojna v Mozambiku má nečakaný dôsledok. Slonie samice slona afrického v oblasti strácajú kly, keďže ozbrojené jednotky slony zabíjali a kly predávali. Dôvodom je podľa vedcov rozširovanie sa genetickej mutácie, ktorá zároveň spôsobuje úmrtia sloních samcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kolízie neutrónových hviezd sú akousi zlatou baňou. To nie je metafora, vedci si dlho lámali hlavu, ako vo vesmíre vznikajú prvky ťažšie ako železo. Zdá sa, že tieto prvky vznikajú pri kolízii dvoch neutrónových hviezd, v menšej miere potom pri strete neutrónovej hviezdy a čiernej diery.

Vedci vytvorili kávu v laboratórnych podmienkach. Káva sa v tomto prípade nezískava zo zŕn, ale rovno z bunkových kultúr v kontrolovanom prostredí. Po pražení sa výsledný prášok dá používať rovnako ako klasická káva, avšak nesprevádza ju environmentálna záťaž kávových plantáží.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 27. nov
Inžinieri inštalujú detektor faser v tuneli veľkého hadrónového urýchľovača.

Chcú nájsť aj tmavé fotóny.


26. nov
Skryť Zatvoriť reklamu