SME
Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky
PODCAST ZOOM

Zoom: Ľudstvo má už iba štyri roky, prídu problémy

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

(Zdroj: HejTy)

Vypočujte si podcast

Máme extrémne málo času. Unikla totiž ďalšia klimatická správa, ktorú mali publikovať až na budúci rok. A tá tvrdí, že ak vrchol vypúšťaných emisií skleníkových plynov nedosiahneme do roku 2025, čakajú nás najhoršie scenáre vývoja.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na ďalšiu uniknutú správu o stave našej planéty, zistíme, ako doplniť živiny a kedy i či orechy treba pred konzumáciou namáčať, alebo nie.

Skryť Vypnúť reklamu

Krátke správy z vedy

Výskumníci tvrdia, že sa im podarilo dosiahnuť míľnik vo fúzii, výsledkom čo bolo veľké množstvo energie. Ak by sa nám takáto fúzia podarila, bol by to skvelý zdroj čistej energie.

Vedci potvrdili, že stradivárky mali svoje tajomstvo a týmto tajomstvom boli chemikálie, ktoré nástrojom dávali unikátny zvuk. Niektoré z týchto chemikálii dokonca výskumníci identifikovali vôbec po prvý raz.

Saturn vytvára zo svojich prstencov vlastné vlny. Dôvodom sú záchvevy planéty, ktoré vychádzajú z oscilácii v jadre planéty. Vedci by tak mohli vďaka zvlneniam v prstencoch skúmať jadro samotného plynného giganta.

Ak chceme zastaviť budúcu pandémiu, musíme investovať viac do prírody. Medzinárodný tím výskumníkov v novej správe tvrdí, že ak chceme zabrániť budúcej pandémii, musíme najskôr prekaziť prenos patogénov zo zvierat na človeka.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vedia koho vypočuť, ale nedá sa to.


4 h

Neprehliadnite tiež

Mikroskopický záber buniek (zelená), ktoré sú infikované vírusom SARS-CoV-2 (fialová). Záber je vo falošných farbách pre lepšie rozoznanie častíc vírusu.

Ako sa vírus dostal do Číny, nie je jasné.


7 h
Ilustračná fotografia.

Odkedy Yersinia pestis sprevádza ľudstvo?


a 1 ďalší 13 h
Skryť Zatvoriť reklamu