SME

Zoom: Káva môže ochrániť našu pečeň

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

(Zdroj: HejTy)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Už sme si chvíľu mysleli,, že vybuchne a naša generácia zažije supernovu v našej vlastnej galaxii. Hviezde Betelgeuze totiž začala zvláštne zhasínať a vedci sa domnievali, že nás možno čaká jej výbušné finále. Akurát, že to je všetko inak.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme do vesmíru za umierajúcou hviezdou, zistíme, ako môže káva chrániť našu pečeň i ako sa vedci pomýlili a namiesto najmenšieho dinosaura našli jaštericu.

SkryťVypnúť reklamu

Krátke správy z vedy

Astronómovia objavili vesmírne teleso, ktorého obežná dráha okolo Slnka siaha až do Oortovho mraku. Jeho dráha je však zvláštne kolmá na našu planetárnu rovinu ekliptiky, momentálne sa približuje a v najbližšom bode bude teleso vzdialené asi ako Saturn.

Mungovia vyriešili v prírode problém s rovnosťou. Pri tejto čeľadi príbuznej cibetkám či mačkám je dôvodom, že rodičia netušia, ktoré mláďatá sú ich vlastné. Samice rodia prakticky naraz a následne sa spoločne starajú o mláďatá.

Spevavé vtáky a ľudia zdieľajú rovnaké vzorce reči. Výskum teraz ukázal, že mnohé druhy nasledujú vzory jednotlivých fráz pri svojom speve, ktoré sú totožné so vzormi, ktoré používajú ľudia pri reči.

Nová štúdia hovorí, že v šíreniu vírusov ako je koronavírus, špeciálne v prostredí s množstvom ľudí, napomáhajú aj peľové zrnká. Vedci modelovali peľ z vŕby a jeho šírenie a ukázalo sa, že zrnká napomáhajú prenosu vírusových čiastočiek.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu