SME

Zoom: Ukázali, ako by sa kyslík mohol podávať cez konečník

Týždenný prehľad noviniek z vedy.

(Zdroj: HejTy)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Je to zvláštne, no stále poriadne nevieme, ako funguje ľudské srdce. Alebo teda presnejšie, stále jestvuje mnoho mechanizmov, ktoré by sme chceli lepšie pochopiť – lenže na to potrebujeme experimenty. No a teraz sa výskumníkom podarilo vytvoriť minisrdcia, ktoré by nám mohli priniesť niektoré odpovede.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na minisrdcia z laboratória, zistíme, ako riasy dokážu čiastočne vrátiť zrak nevidiacim a dozvieme sa, ako by sa alternatívne dal pacientom podávať kyslík.

SkryťVypnúť reklamu

Krátke správy z vedy

Pravdepodobnosť oteplenia o 1,5 stupňa do piatich rokov sa zvýšila. Podľa Svetovej meteorologickej organizácie dnes jestvuje 40-percentná pravdepodobnosť, že oteplenie, ktoré mala planéty dosiahnuť do konca storočia, dosiahne v priebehu najbližších rokov.

Vedci zrejme zistili, čo spôsobuje tajomné otrasy v hlbinách našej planéty. Zemetrasenia v hĺbke až sedemsto kilometrov sú zrejme možné vďaka vode a ďalším kvapalinám, ktorá sa tam môžu nachádzať.

Mestá majú svoju špecifickú mikroflóru. Nový výskum ukazuje, že rôzne mestá majú svoju vlastnú, špecifickú mikrobiálnu stopu. Ukázalo to porovnanie mikróbov z viac ako 60 miest po celom svete.

Astronómovia získali dosiaľ najjasnejší obraz stredu našej vlastnej galaxie. Nové zábery zároveň naznačujú dosiaľ neznáme galaktické mechanizmy v tomto regióne, ktoré vplývajú na pohyb jadra i na celkovú evolúciu Mliečnej cesty.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu