Vypočujte si podcast Klik
Počúvajte cez: Apple podcasty | Google podcasty | Spotify | RSS
Nová etapa pre Google
Google na svojej každoročnej konferencii I/O ohlásil rad noviniek, ktoré ukazujú ako firma plánuje smerovať svoje technológie v nasledujúcich rokoch.
Pod vedením Javiera Soltera si Google po rokoch upratal online kancelársky balík a chatovú aplikáciu do jedného uceleného produktu. Firma teraz začala ukazovať, ako chce nástroje vyvíjať ďalej.
Zdá sa, že hlavným cieľom bude prepojiť jednotlivé časti balíka tak, aby sa spolu textový editor, zoznam úloh, chat, videohovory úplne prepojili. Budete teda vedieť založiť napríklad plánovací dokument, v ktorom môžete mať rovno zoznam úloh, ktoré budete vedieť priradiť kolegom.
Úlohy sa im zobrazia v samostatnom zozname úloh. Priamo z rozhrania dokumentu budete vedieť začať online hovor cez službu Google Meet. Firma pracuje na tom, aby z celého balíka odstránila trecie plochy.
Po prvý raz za dlhú dobu sa zdá, že Google dokumenty majú ucelené smerovanie.
(Google, The Verge, Platformer)
Aplikácia Google Fotky dokáže vďaka umelej inteligencii rozpohybovať aj staršie obrázky. Ak nájde dva snímky v časovom slede za sebou, dotvorí medzi nimi pohyb a vytvorí krátku animáciu.
Google opakovane ukazoval, čo všetko dokáže umelá inteligencia s fotkami robiť.
Snaží sa presvedčiť používateľov, aby na službe ostali aj po tom, ako jej dlhodobé využívanie od prvého júna prakticky spoplatní, keďže zruší neobmedzené bezplatné úložisko.
Do aplikácie zároveň pribudne zamknutý priečinok, do ktorého si používatelia budú môcť ukladať súkromné obrázky.
[ Ako zálohovať fotky zo smartfónu? Pozrite si šesť riešení. ]
Firma ohlásila najväčšiu zmenu používateľského rozhrania pre telefóny s operačným systémom Android.
Google sa snaží nájsť spôsob, ako môže všetky možnosti systému dostať na dosah jedného či dvoch ťuknutí, a zároveň zachovať prehľadnosť systému pre menej zdatných používateľov.
Firma v Anndroide 12 znova preorganizuje notifikácie a rýchle nastavenia. Mení podobu tlačidiel aj ich farebnosť a upraví aj dostupnosť nastavení či spôsob, akým používatelia pristupujú k platobným kartám, hlasovému asistentovi či zariadeniam v inteligentnej domácnosti.
Google mapy budú rozšírené o podrobnejšie údaje a vylepšuje navigáciu v rozšírenej realite. (Google blog)
Prehliadač Chrome začne používateľom pomáhať so zmenou slabého alebo prelomeného hesla. (TechCrunch)
Prehľad najväčších noviniek nájdete na The Verge.
Covid-19 pasy: Preukazové fiasko
Európska únia sa dohodla na podobe digitálneho Covid pasu. Použije jednotný QR kód, ktorý si budete môcť uložiť do telefónu alebo vytlačiť. Ten bude smerovať na údaje o tom, akú ste dostali vakcínu, alebo kedy ste mali naposledy test.
Vlastnú aplikáciu chystá aj Ministerstvo zdravotníctva SR. Tiež bude zobrazovať prehľad testov a očkovania a mala by sa spojiť s európskym Covid pasom.
Presné podrobnosti ostávajú ešte nejasné, ale o dosť väčšou záhadou je, prečo rokovania a koncepčný vývoj prebiehajú až na jar 2021.
Všetky problémy aj technické podrobnosti okolo očkovania sme poznali najneskôr v lete 2020. Vedeli sme, že vakcinácia nepôjde rovnomerne aj to, že budeme niekoľko mesiacov či rokov žiť v prechodnom období, v ktorom bude časť ľudí zaočkovaná a iní budú čakať.
Na fakt, že slovenské štátne IT nedovidí na koniec budúceho týždňa (čo je mimochodom pravdepodobne viac vina politikov ako programátorov a projektových manažérov) sme si zvykli.
To, že politicky rokovania podcenil Brusel je väčšie sklamanie.
V skratke, niekedy v júli budete vedieť získať do telefónu aplikáciu, ktorá inému človeku s telefónom v EÚ dokáže, že máte vakcínu.
Ďalšie škaredé okuliare s rozšírenou realitou
Sociálna sieť Snapchat ukázala okuliare pre rozšírenú realitu. Umožnia vám pozerať sa na skutočný svet, do ktorého zasadia virtuálne predmety.
Majú zaujímavú technológiu, sklá sú z priesvitného displeja so skvelou svietivosťou a celé zariadenie váži ani nie 150 gramov. A nikto ich nebude nosiť.
Okuliare sú ohyzdné. Možno preto, že ide o prototyp, ktorý je určený pre vývojárov, ale aj preto, že všetku technológiu dnes jednoducho nie je možné zasadiť do prenosné zariadenia, ktoré by vyzeralo aspoň trochu normálne.
Potrebujete silný displej, čo znamená veľkú batériu alebo krátku životnosť (Spectacles od Snapchatu vydržia 30 minút). Zariadenie tiež potrebuje výpočtovú silu a vstavané antény, aby mohlo komunikovať s mobilom.
Technológia nie je dosť vyspelá na to, aby sa podobné zariadenie dalo postaviť a splnilo základnú podmienku pre všetky kusy technológie, ktoré majú ľudia nosiť na sebe. Ak sa spýtate: "Vyzerám s týmto ako čudák?" a odpoveď nie je jednoznačné nie, produkt automaticky zlyhá.
Najbližšie sa k tejto hranici dostal Apple s prvou generáciou bezdrôtových slúchadiel, ale zastavil sa tesne pred ňou.

Správičky
Apple spustí bezstratové audio, ale nie na vlastných slúchadlách. Najprv prišiel oznam od spoločnosti, že priestorový zvuk s podporou Dolby Atmos a bezstratové audio (CD kvalita) bude dostupné pre všetkých predplatiteľov služby Apple Music bez rozdielu. Naopak Spotify oznámilo pred pár mesiacmi, že spustí neskôr v tomto roku možnosť prémiového predplatného Spotify HiFi s vyššou kvalitou zvuku, ale s príplatkom. V ten istý deň ako Apple aj Amazon vydal oznam, že Amazon Music HD bude dostupné pre všetkých predplatiteľov bez rozdielu. Zdá sa, že Apple (druhá najväčšia streamovacia služba s hudbou) a Amazon (tretia) vyvíjajú tlak na Spotify aj tým, že si nechajú ujsť príplatky za vyššiu kvalitu hudby. Ale to nie je všetko, technologickí reportéri sa hneď začali pýtať Apple, prečo v ozname nepíšu o podpore pre vlastné slúchadlá AirPods, a spoločnosť reagovala, že ani nedávno predstavené AirPods Max nebudú podporovať bezstratové audio. (The Verge)
Komplikovaný vzťah Apple a Číny. Reportéri zistili, že servery v Číne (len pre čínskych používateľov) má Apple bez ochrany šifrovania, lebo režim to nepovolil a dáta spravujú čínski štátni úradníci. V dlhej investigatívnej reportáži sa pozerajú aj na vzťah firmy a nedemokratického režimu. (NY Times)
Vznikne nová veľká mediálna spoločnosť spojením WarnerMedia a Discovery. Obe firmy prevádzkujú aj vlastné streamovacie služby, ktoré sa spoja do jednej. Dohoda vznikla pomerne rýchlo a novej spoločnosti bude šéfovať David Zaslav, ktorý vedie Discovery. (CNN)
Amazon rokuje o kúpe štúdia MGM. Znamenalo by to, že spoločnosť získa pre svoju streamovaciu službu filmy a seriály ako James Bond, The Handmaid’s Tale, Rocky, Stargate, Robocop, Legally Blonde, Vikings a ďalšie. (The Verge)
Spotify začalo ponúkať v apke lístky na živé prednahraté koncerty. Prvý od Black Keys sa uskutoční 27. mája. (Engadget)
Podporte podcast Klik
Objednať hrnček podcastu Klik za 9,99 € >>
Všetky podcasty denníka SME
Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.
- Dobré ráno – denný spravodajský podcast
- Rozhovory ZKH – diskusná relácia (iba audio)
- Dejiny – týždenný historický podcast
- Klik – týždenný technologický podcast
- Zoom – týždenný vedecký podcast
- Tech_FM – týždenný vedecko-populárny podcast
- Index – týždenný ekonomický podcast
- Piatoček – satirický podcast od Fičí.sk
- Rozprávky SME (číta Robo Roth)
- Klímapodcast o klimatickej kríze
- Mimóza víkendový podcast
- Odkrývanie podcast Dokumentačného strediska holokaustu
- Kvantum ideí – vedecko-filozofický podcast
- Pravidelná dávka – vzdelávací podcast
- Modrá vlna – podcast o EÚ
- Medzi nami – ženský podcast
- Vedátorský podcast
- Dobrú chuť – podcast o jedle a varení
- Zaklínač knižný klub (+ Game of Thrones)
- ZAŽI_SK – cestovateľský podcast
- Telesná výchova (archív)
- Za volantom (archív)