SME

Zoom: Superstarobu spája jedinečná genetika

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

(Zdroj: HejTy)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Vesmír nie je veľké prázdno. A, vlastne, nie je ani veľkým tichom. Slnečnú sústavu totiž už pred rokmi opustili vesmírny sondy Voyager a prvá z nich teraz v medzihviezdnom priestore narazila na zvláštne vesmírne hučanie.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme do priestoru medzi hviezdami, zistíme, prečo sa niektorí ľudia dožívajú aj viac ako sto rokov a dozvieme sa, či človek môže mať naozaj len 150 známych a priateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Krátke správy z vedy

Sonda OSIRIS-REx sa začala vracať naspäť na Zem, nesie vzorky hornín a prachu z planétky Benu. Sonda strávila v kozme päť rokov a ďalšie dva roky potrvá, kým vzorky dopraví na našu planétu.

Vedci naučili včely odhaliť covid. Holandskí výskumníci ukázali, že by sa čakanie na výsledky dalo takto skrátiť na niekoľko sekúnd. Táto metóda by sa dala využiť najmä v krajinách, kde sú obmedzené podmienky na laboratórne testovanie vzoriek.

Nové zistenia naznačujú, že Mars môže byť stále vulkanicky aktívnym. Vedci totiž narazili na stopy po sopečnej erupcii, ktoré sú staré len 50-tisíc rokov. Ak by, navyše, stúpajúca magma roztopila ľad pri povrchu planéty, mohla by dokonca vytvoriť podmienky vhodné na existenciu primitívneho života.

SkryťVypnúť reklamu

Vodík nie je najmä vo vode. Na našej planéte je ho zrejme až 70-krát viac v zemskom jadre ako v oceánoch. Naznačujú tú experimenty v laboratóriu, ktoré sa snažili napodobniť podmienky pri vzniku našej planéty.

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu