Aj to najlacnejšie víno zo supermarketu môže chutiť veľmi dobre, ak nepoznáte jeho skutočnú cenu. Stačí, ak si myslíte, že stálo veľa peňazí.
O tom, ako vás klame mozog pri vnímaní drahých a lacných vecí, vyšlo už mnoho výskumov.

Teraz prvý zisťoval, či pri skutočnej ochutnávke ľudia vnímajú chuť vína inak, ak ich zavádzajú pri jeho cene. Výskum zverejnili vo vedeckom časopise Food Quality and Preference.
Výskum prebiehal na 140 účastníkoch na reálnej ochutnávke počas verejnej akcie na univerzite v Bazileji. Každý dostal šesť pohárov s vínom, ktoré mal ochutnať a zhodnotiť ich chuť. Pri polovici pohárov ľudia nepoznali cenovku, k ďalším trom mali aj informácie o cene, ktorá nebola pravdivá.
Cenovky týchto vín boli upravené tak, že zobrazovali buď štyrikrát vyššiu alebo štyrikrát nižšiu hodnotu, ako je bežná predajná cena.
Pri vínach bez informácie o cene účastníci hodnotili ich chuť približne rovnako.
Naopak, hodnotenie príjemnej chute sa zvýšilo pri vínach, ktoré mali štyrikrát nadhodnotenú cenu. Najviac účastníkom chutilo lacné víno vtedy, keď klamlivou cenovkou prevyšovalo všetky ostatné.
Cena má na vnímanie chute vína vplyv pre systém odmien, ktorý máme nastavený v mozgu. Aktivuje sa silnejšie, ak jjeme či pijeme niečo drahé. Tým môže ovplyvniť aj chuťový zážitok.
"Vo víne síce môže byť pravda, ale subjektívny zážitok z neho môže byť založený na klamstve o cene," píšu v štúdii vedci pod vedením Christopha Patricka Wernera. Znížená cena drahých vín na vnímanie chute nevplývala.
DOI: 10.1016/j.foodqual.2021.104223