SME
Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Zoom: Vedecký návod, ako presvedčiť konšpirátora

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

Vypočujte si podcast

Žijeme dobu plastovú. Naozaj, len sa poriadne obzrite okolo seba, plasty nás obklopujú všade. A mikroplasty z nich sa dostávajú do potravinových reťazcov – odpad a mikroplasty pritom nie sú jedinými problémami.

Zdá sa totiž, že plasty obsahujú nebezpečné chemikálie, ktoré môžu narušiť správne fungovanie našich tiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento týždeň sa v podcaste Zoom dozvieme, aké riziká ukrývajú plasty, zistíme, ako by krvné testy mohli upozorňovať na riziko autizmu i ako niekoho presvedčiť, keď verí na konšpirácie či na rôzne nezmysly.

Krátke správy z vedy

Hladiny morí pravdepodobne porastú rýchlejšie, ako sme si mysleli. Nové modely správania sa oceánov naznačujú, že predchádzajúce predikcie rastu morských hladín boli príliš konzervatívne a moria budú stúpať výraznejšie.

Experimentálna liečba na báze monoklonálnych protilátok zrejme môže slúžiť aj ako prevencia pred samotnou nákazou novým koronavírusom. Ukázali to predbežné výsledky dvoch štúdií, tie ale ešte neprešli recenzným procesom.

Budúcnosť Arktídy by mohol ovplyvňovať toxický planktón a riasy. Vedci totiž zistili, že ako v regióne ubúda ľadu, mení sa aj zloženie planktónu: lepšie sa darí druhom drobných rias, ktoré sú toxické. To ale bude mať vážny dopad na celý potravinový reťazec.

Skryť Vypnúť reklamu

Stravovacie návyk z detstva majú celoživotný dopad. Nový výskum naznačuje, že konzumovanie priveľkého množstva tučných a sladkých jedál môže v detstve nenávratne zmeniť mikrobióm človeka. Výsledkom je, že aj keď by sme sa v dospelosti rozhodli stravovať zdravšie, nemusí to mať až taký efekt.

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra Roman Mikulec.

Nové pravidlá výberu policajného prezidenta schválil parlament v utorok.


3. dec
Peter Schutz.

Ak je niekto nacionalista, nemôže byť z podstaty veci internacionalista.


20 h

Neprehliadnite tiež

Vírus - ilustračná fotografia.

Variant by sa mohol stať v Európe dominantným o niekoľko mesiacov.


TASR 20 h

Ukážka z knihy Obyčajné zázraky.


5. dec
Skryť Zatvoriť reklamu