SME

Zoom: Objavili prastaré univerzálne európske platidlo

Týždenný podcastový prehľad noviniek z vedy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Majú byť najlepším priateľom človeka a sprevádzajú nás tisícročia. Čo tisícročia, desaťtisíce rokov. Vedci si ale stále nie sú istí, ako k udomácneniu psov prišlo. Niektorí hovoria, že sa to stalo viackrát a na rôznych miestach, nový výskum ale naznačuje, že z vlkov sa stali psy kedysi dávno a na Sibíri.

Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, ako sa vlci zmenili na psov, ako strečing môže pomáhať proti vysokému krvnému tlaku i ako kedysi dávno fungovalo v Európe univerzálne platidlo.

SkryťVypnúť reklamu

Krátke správy z vedy

Nový výskum naznačuje, že na Venuši fosfán vôbec nemusí byť a dáta skreslil obyčajný oxid siričitý. Preskúmanie dát z teleskopov naznačuje, že sa dajú vysvetliť aj alternatívnou hypotézou.

Alpským rastlinám hrozí vyhnutie a dôvodom je roztápanie sa ľadovcov. Výskum naznačuje, že ústupom snehu a ľadu síce dočasne vzrastie biodiverzita, no následne sa viaceré druhy stanú ohrozenými.

Vodu na Mesiaci by mohla pomáhať vytvárať naša vlastná planéta. Vedci teraz prišli s hypotézou, že vodu na našej prirodzenej družici môže vytvárať magnetosféra Zeme. Dôvodom sú nabité častice, ktoré spôsobujú potrebné reakcie.

Ľudia podľa všetkého pili mlieko skôr, ako ho boli schopní stráviť. Nový výskum ukazuje, že ľudia v Afrike pili mlieko už pred 6-tisíc rokmi, čo je skôr ako sa u nášho druhu vyvinul takzvaný mliečny gén, ktorý nám umožňuje mlieko stráviť aj v dospelosti.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu