Samsung Galaxy S21 Ultra 5G
Produkt na test poskytla spoločnosť Samsung
Keď sme v auguste recenzovali Galaxy Note20 Ultra, tak sme hneď na začiatku vyzdvihli jeho jedinečnosť v podobe skvelého pera S Pen. Od vtedy neubehlo ani pol roka a my v rukách držíme najnovší model zo série Galaxy S, ktorý Samsung po prvýkrát vybavil podporou pre spomínané pero.
Nový Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je na prvý pohľad len ďalším nástupcom extrémne drahej série prémiových smartfónov, no v skutočnosti sme sa dočkali potrebnej evolúcie, keď výrobca po prvý krát obetoval výbavu, niektoré funkcie a zároveň aj znížil cenu.
Namiesto neustáleho nabaľovania funkcií a hardvérovej výbavy novinka nemá slot pre pamäťovú kartu, má o desatinu palca menšiu uhlopriečku displeja, v balení nenájdete nabíjačku a dokúpiť si budete musieť aj slúchadlá.
Je veľký a ťažký
Už minuloročný model Galaxy S20 Ultra stanovil nový štandard pre prémiové modely v ponuke Samsungu, aj čo sa týka rozmerov a hmotnosti. Novinka Samsung Galaxy S21 Ultra 5G tento trend zásadne nezhoršila a ani nezlepšila, takže, ak ste dokázali žiť so staršou „Ultrou“, zvládnete aj recenzovanú novinku.
Tá je o 5 gramov ťažšia a pri rozmeroch sa líši len v rozmedzí necelých dvoch milimetrov, takže tieto dva modely sú pocitovo v ruke veľmi podobné. Dizajn sa zásadne nezmenil a odlišuje sa jedine prepracovaným zadným fotoaparátom.
Ten už nevystupuje samostatne zo zadnej časti, ale začína v rohu a celkovo pôsobí menej rušivo. Aj na tak veľkom tele je však stále dosť mohutný, hlavne ak si vedľa položíte dve generácie starší model S10+.
Zaujímavou zmenou je však uhlopriečka displeja, pri ktorej sme boli zvyknutí na neustále zväčšovanie. No tento rok sme sa zo 6,9-palcovej uhlopriečky dostali k 6,8-palcovej verzii, čo nepovažujeme za žiadny spiatočnícky krok.
Jednou rukou smartfón aj tak neovládnete, viac ako na tretinu plochy sa jedným palcom dotiahnuť nedá. Aj napriek rozmerom sa nám Samsung v ruke držal o niečo istejšie, ako veľký iPhone 12 Pro Max.
Keď sme pred rokom recenzovali predchádzajúci model, pýtali sme si krajší dizajn. Novinka nie je subjektívne krajšia, v skutočnosti sa až na spomínané riešenie fotoaparátu veľa nezmenilo, dokonca ani dostupné farby pre náš trh.
Jedna tmavá a jedna svetlá, to je nuda, z ktorej väčšina konkurencie už stihla vyrásť. Áno, tento smartfón nie je primárne určený pre tínedžerov a s najväčšou pravdepodobnosťou ho schováte do obalu, ale aj taký Note pôsobil v medenej verzii veľmi pekne.
TIP: Ďalšie odborné recenzie, parametre a cenu smartfónu Samsung Galaxy S21 Ultra nájdete v našej službe Recenzie.SME.sk.
Ponuka puzdier je ako obvykle vynikajúca, či už silikónové s perom S Pen, flipové, alebo pekné kožené, ich spoločným problémom je tiež nedostupnosť zaujímavých farieb. Väčšina je biela, čierna, alebo strieborná, pri tom koženom osvieži vzhľad hnedá a pri silikónovom jemná ružová s fialovou.

Výkon na niekoľko rokov
Samsung aj tento rok použil odlišné čipy pre rôzne trhy, presne Snapdragon 888 pre Spojené štáty s Čínou a Exynos 2100 pre zvyšok sveta. Tento prístup firme umožňuje pripraviť dostatok modelov pre globálny štart a zároveň má zálohu pre prípad, ak by Qualcomm z nejakého dôvodu meškal s dodávkami.