SME

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.Podcast Klik. (Zdroj: Hej, Ty!)

Vypočujte si podcast Klik

Témy podcastu

  • Následky zákazu Donalda Trumpa na sociálnych sieťach
  • Čo ukázali firmy na technologickej veľkovýstave CES 2021
  • Prečo používatelia odchádzajú z WhatsAppu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začiatok novej éry

Twitter zmazal konto úradujúcemu prezidentovi Spojených štátov amerických. Za uplynulý týždeň sa stalo aj viacero dôležitejších udalostí, ale na zablokovanie konta Donalda Trumpa sa bude spomínať ako na zlomový bod vo vzťahu technologických firiem, politiky a verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Po Facebooku a následne Twitteri postupne zablokovali Trumpove kontá takmer všetky sociálne siete a prezident sa zo dňa na deň ocitol bez priameho kontaktu s voličmi, na ktorý bol roky zvyknutý.

Bez ohľadu na to, či si myslíte, že Twitter konal správne je jasné, že v nasledujúcich rokoch nás čaká séria otrasov status quo. Je ťažké predpovedať, ako sa nová mocenská dynamika utrasie. V každom scenári sa zráža niekoľko silných a protichodných prúdov. Len niekoľko príkladov.

Zákony a regulácia

Ak sa politici pokúsia siete dostať pod kontrolu cez zákony a reguláciu, pomerne rýchlo narazia na hranice súkromného vlastníctva. Lebo v demokracii je veľmi ošemetné prikazovať súkromnej spoločnosti, čo musí publikovať s použitím vlastného majetku. Vynútiť si platformu narazí na zákony.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme sa dajú firmy neformálne vydierať, ale to znamená, že ako politik budete robiť dohody v pozadí a keď už takú raz robíte, je ľahké do balíčku o svojej prítomnosti zabaliť aj diskrimináciu oponenta. Netransparentné dohody v pozadí sú pre budúcnosť našej spoločnosti najhoršia možná cesta.

Otvorené štandardy

Ľudia aj politici sa môžu rozhodnúť, že sociálne siete majú priveľký dopad na verejný priestor a pokúsiť sa ich význam znížiť. Znamenalo by to, že sa ľudia začnú presúvať k otvorenejším riešeniam a štandardom. Nepovedie k tomu ekonomický tlak, ale politická objednávka.

Internet by sa v priebehu niekoľkých rokov dostal do stavu spred viac ako dvoch desaťročí, kedy sa komunikácia (a inovácie) odohrávala na malých súkromných ostrovoch, ktoré sa prepájali cez otvorené štandardy. Na podobnom princípe je teoreticky možné vystavať sociálne siete, z ktorých nemožno zmazať politika rozhodnutím manažéra v Silicon Valley.

SkryťVypnúť reklamu

Je ťažko si predstaviť, ako podobné výhonky budú konkurovať škále a zdrojom dnes zabehnutých centralizovaných firiem ako Facebook či Twitter.

Pravdepodobne nás čaká veľmi podivný hybrid, keď politický a verejný tlak donútia sociálne siete posunúť sa k otvorenejšiemu fungovaniu, aby sa na ich chrbte (rozumej mape sociálnych prepojení grafe a infraštuktúre) mohla zviesť nová komerčná alebo otvorená konkurencia. Bude ťažké to spraviť a neobmedziť pri tom ekonomické a spoločenské príležitosti, ktoré sociálne siete dnes ľuďom ponúkajú.

CES je znova hanba

Každoročná výstava spotrebnej elektroniky CES znova ukazuje, že technologické firmy príliš často rozmýšľajú o tom, čo dačo dokážu spraviť, a nie či by to mali spraviť.

Napríklad Samsung strávil veľkú časť svojej prezentácie tým, že hovoril o udržateľnosti. A mal dokonca aj fajn nápady. Špeciálny program, ktorý vám umožní nájsť nové využitie pre starý mobil, či ekologické balenie produktov sú všetko fajn nápady.

SkryťVypnúť reklamu

Potom vám ale ukážu robota, ktorého úlohou v živote je prekladať špinavé riady z dresu do umývačky riadu. Jeho výroba stojí stovky či tisíce eur, výskum a vývoj nespočetné milióny a zlepšenie života je, že vám pomáha dosiahnuť vrcholovú pohodlnosť. Nič proti, ale ukazovať podobné zariadenie pár minút po tom, ako hovoríte o udržateľnejšom živote je prinajlepšom necitlivé.

Nie je problém, že sa investujú peniaze do dosahovania pokroku, ale ak chceme rozprávať o udržateľnosti, pokrok budeme musieť merať inak. Lebo robot, ktorý za vás plní umývačku riadu planétu ozaj nespasí.

Načítavam video...

Prečo ľudia odchádzajú z WhatsAppu

Používatelia siete WhatsApp masovo (v desiatkach miliónov) odchádzajú na konkurenčné platformy ako sú Signal alebo Telegram.

WhatsApp totiž pred pár dňami zobrazil používateľom výzvu na potvrdenie, ktorá sa dala ľahko dezinterpretovať ako sledovanie údajov Facebookom. Avšak to nie je pravda, sieť potrebovala len potvrdenie od používateľov, lebo chce službu čiastočne využívať aj ako četovaciu aplikáciu pre helpdesk, teda kontakt so zákazníkmi pre firmy. Okrem toho chce Facebook, aby používatelia mohli používať Facebook Pay aj na WhatsAppe.

SkryťVypnúť reklamu

Notifikácia spustila vlnu nepravdivých správ, ktoré v extrémnom prípade tvrdili, že Facebook bude môcť čítať správy používateľov, avšak tie sú tak zašifrované, že sa k nim ani WhatsApp nedostane.

Komunikačné aplikácie Telegram a Signal takto počas posledných dní získali milióny nových používateľov, Signal dokonca niekoľkokrát pod náporom nových ľudí na sieti spadol.

Takýto exodus značí len jediné - postavenie Facebooku je najviac ohrozené tým, čo urobí samotný Facebook a ako komunikuje.

(Bloomberg, CNBC)

Správičky

Google dokončil akvizíciu spoločnosti Fitbit . Google musel Európskej komisii sľúbiť, že nebude používať údaje používateľov z hodiniek na zacielenie reklám . Google teraz môže začať s riadnou integráciou Fitbitu. Nových „Google Fitbit“ smart hodiniek sa však pravdepodobne dočkáme až v roku 2022. [Blog Google]

SkryťVypnúť reklamu

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G . Séria smartfónov Galaxy S21 bude mať aj tento rok pri uvedení na trh tri základné verzie s označením 21, S21+ a S21 Ultra. Odlíšite ich jednoducho – podľa veľkosti a konštrukcie zadného fotoaparátu. (SME Tech)

Netflix vydá každý týždeň nový film. Nie je tajomstvom, že odkedy sú pri moci streamovacie služby, produkuje sa viac obsahu. Avšak Netflix týmto oznamom tak trochu "napína svaly". Po roku pandémiu bude totiž obtiažne pre filmové štúdiá v Amerike nakrúcať nové filmy a už vôbec nie dobehnúť Netflix. [Netflix Blog]

Aktualizovaný zoznam sociálnych sietí a platforiem, ktoré zakázali Trumpa. (Axios)

Ako sa zarába na Instagrame? (SME Index)

Načítavam video...

Všetky podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu