SME

Modul čínskej vesmírnej misie spadol späť na Mesiac

Vzorky vložil do materskej lode.

 Štart rakety nesúcej bezposádkovú sondu Čchang-e 5 z kozmodrómu Wen-čchang v juhočínskej provincii Chaj-nan 24. novembra 2020. Štart rakety nesúcej bezposádkovú sondu Čchang-e 5 z kozmodrómu Wen-čchang v juhočínskej provincii Chaj-nan 24. novembra 2020. (Zdroj: TASR/AP)

Modul čínskej bezposádkovej vesmírnej lode Čchang-e 5 sa v utorok vrátil na mesačný povrch po tom, ako úspešne uložil vzorky lunárnych hornín do materskej lode na obežnej dráhe Mesiaca.

Súvisiaci článok Do vesmíru pustia pazúr. Bude loviť starú časť rakety Čítajte 

"Modul čínskej sondy Čchang-e 5... pristál na mesiaci o 07.30 h (00.30 h SEČ)," informovala čínska tlačová agentúra Sinchua.

Podľa amerických odborníkov modul na mesačnom povrchu nepristál, ale doň narazil, keďže nemal pristávací mechanizmus. Čína jeho návrat na Mesiac plánovala, tento modul totiž splnil svoju misiu a jeho prítomnosť na obežnej dráhe by mohla ohroziť budúce vesmírne misie iných krajín, uviedla Sinchua.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomínaný modul odštartoval z povrchu Mesiaca vo štvrtok a v nedeľu uložil do materskej lode približne dva kilogramy vzoriek mesačných hornín, určených na prepravu na Zem.

Vesmírna loď sa po presune vzoriek znova odpojila od návratového modulu. V utorok naďalej krúžila okolo Mesiaca a čakala na správny okamih na začiatok spiatočného letu. Pristátie na Zemi sa očakáva v polovici decembra vo Vnútornom Mongolsku.

Sonda misie Čchang-e 5 je v poradí treťou čínskou, ktorá pristála na Mesiaci, a prvou, ktorá sa vráti na Zem. Čína navyše v júli tohto roka poslala k Marsu kozmickú loď vezúcu robotické vozidlo, pripomína agentúra AP.

Cieľom bezposádkovej misie Čchang-e 5, pomenovanej po starovekej čínskej bohyni Mesiaca, je prvýkrát po vyše 40 rokoch priniesť na Zem vzorky hornín z mesačného povrchu. Dosiaľ sa to podarilo len Spojeným štátom a naposledy v roku 1976 bývalému Sovietskemu zväzu.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci dúfajú, že mesačné vzorky poskytnú nové informácie o sopečnej činnosti na Mesiaci.

Odborníci považujú misiu Čchang-e 5 aj za dôležitý technologický test, napríklad pre budúce lety s ľudskou posádkou na Mesiac.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu