SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: SME - Miro Mezei)

Vypočujte si podcast Klik

Je Google moponol?

Americké ministerstvo spravodlivosti, ktoré v krajine funguje aj ako protimonopolný úrad, začalo protimonopolné konanie proti Googlu. Ministerstvo tvrdí, že firma zneužíva svoje postavenie na trhu, a vďaka svojej veľkosti a zdrojom dokáže podpisovať dohody, ktoré jej zaručujú výsadné postavenie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako príklad ministerstvo uvádza kontrakt, v rámci ktorého Google platí Applu miliardy dolárov ročne za to, že je ako prednastavený vyhľadávač pre prehliadač Safari, ktorý je okrem iného v každom iPhone.

Spor bude pravdepodobne trvať roky a je pravdepodobné, že skončí mimosúdnou dohodou. Pre americké úrady bude ťažké dokázať, že Google porušuje pravidlá súťaže. Tradične sa za ukazovateľ monopolného správania považovalo napríklad to, keď sa podarilo dokázať, že firma umelo drží zvýšené ceny pre zákazníkov.

Väčšina ľudí ale služby Googlu využíva bezplatne. Konkurenčné vyhľadávače aj reklamné platformy sú naviac teoreticky jednoducho dostupné. Problém je, že ich ľudia nevyužívajú. Čiastočne aj preto, že Google je hlboko vrastený do ekosystému celého internetu.

SkryťVypnúť reklamu

Celý spor má ešte aj technologický rozmer. Technológia vyhľadávania sa učí na základe správania sa používateľov. Google s širokou základňou a vybudovanou infraštruktúrou má automaticky výhodu voči novým konkurentom. Každé jedno vyhľadávanie firme umožňuje zlepšiť kvalitu svojich výsledkov, lebo sa môže pozerať na dáta o tom, ako a čo používatelia hľadali.

Google môže mať nezdolateľnú algoritmickú výhodu už len vďaka svojej veľkosti. Otázka je, či sú americké súdy a zákony pripravené sa s podobnou výzvou vysporiadať.

(FWIW by David Tvrdon)

Ako sa darí Netflixu

Rast predplatiteľov Netflixu sa spomaľuje. Aj keď sa spoločnosť neobáva o vyčerpanie obsahu, je pravdepodobné, že v roku 2021 sa výpadky prejavia (pre pandémiu museli zastaviť produkciu takmer všetky filmové štúdiá vrátane Netflixu).

SkryťVypnúť reklamu

Streamovacia služba má výhodu, že natáča po celom svete, a podľa slov šéfov spoločnosti obnovili výrobu na viacerých tituloch a nemali by mať výpadky.

Netflix v treťom štvrťroku pridal 2,2 milióna predplatiteľov (pôvodný odhad bol 2,5 milióna). Teraz má celkovo 195 miliónov predplatiteľov.

V podcaste tiež odporúčame novú knihu zakladateľa Netflixu Reeda Hastingsa, ktorú napísal spoločne s profesorkou Erin Meyer. Na knihu No Rules Rules sa dá pozerať ako na manažérsku príručku, v ktorej úspešný šéf firmy radí, ako lepšie riadiť vašu spoločnosť a ľudí a profesorka ho dopĺňa o štúdie a zistenia, ktoré potvrdzujú jeho slová. Avšak knihu je možné čítať aj ako sériu príhod a príbehov zo zákulisia najväčšej streamovacej služby na svete.

(CNBC)

Konečne upracú Google chat

Google si po rokoch uprace komunikačné služby. Firma má dnes dôsledne roztrieštené portfólio komunikačných služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Krátke správy sa dajú posielať cez službu Hangouts, ktorá je integrovaná s Gmailom, ale aj cez Google Chat a ešte v minulom roku mala chatovaciu službu Allo.

Do toho vstupujú videoaplikácie Meet či Duo, ale videohovory sa dajú samozrejme robiť aj cez Hangouts. Mimochodom, Hangouts pôvodne začínali pod názvom Google Talk, ale firma službu prerobila a používateľov preklopila do Hangouts

Správy si môžete posielať aj pri editovaní Google dokumentov, či v aplikácii Photos.

Google chaos.

Teraz sa zdá, že sa služby postupne príčetne upracú. Google sa rozhodol, že služby Chat a Meet, ktoré boli pôvodne určené pre platiacich klientov otvorí pre všetých a integruje ich priamo do Gmailu.

Google Chat tak začiatkom roka nahradí Hangouts, ktoré úplne zaniknú. Ak by sme si mali tipnúť, zánik čaká aj Google Duo.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom bude, že Google bude mať len tri komunikačné služby. Gmail pre emaily, Chat pre okamžité správy a Meet pre videohovory. Veľa produktových manažérov vo firme si vydýchlo.

(Reviewgeek)

PayPal a kryptomeny

PayPal umožní americkým účtom obchodovať s kryptomenami. Firma hovorí, že sa chce nachystať na situáciu, kedy vlastné kryptomeny začnú poskytovať aj veľké centrálne banky. Kryptomeny si používatelia budú môcť medzi sebou posielať a neskôr nimi aj platiť v obchodoch podporujúcich PayPal.

Otvorenie ekosystému PayPalu môže byť kľúčovým bodom pre rozšírenie kryptomien v bežnom nakupovaní. Platobnú službu používa viac ako 300 miliónov platiacich zákazníkov a zaplatiť priamo cez PayPal sa dá v desiatkach miliónov internetových obchodov.

Kryptomeny po prvý raz dostali veľký a živý komerčný ekosystém, no veteránom a nadšencom sa bude už menej páčiť fakt, že jeho koncové body bude kontrolovať jedna firma a nie samotní koncoví používatelia, čo patrilo medzi pôvodné prísľuby kryptomien.

SkryťVypnúť reklamu

(BBC)

Správičky

Streamovacia služba Quibi končí po necelom polroku. (Wall Street Journal)

Google rozbieha nový experimentálny projekt v poľnohospodárstve. Volá sa Mineral a má zmeniť spôsob akým pestujeme potraviny.

Huawei predstavil novú vlajkovú loď, Mate 40 Pro a Pro Plus. Prvé dojmy a recenzie viacerých technologických novinárov a webov boli pozitívne a vysoko hodnotili technológiu nových smartfónov. Avšak drvivá väčšina nové Huawei telefóny neodporúča najmä pre chýbajúci ekosystém Google a Android aplikácií. (The Verge, MKBHD)

Na Mesiaci má byť 4G sieť, vybuduje ju Nokia. Má slúžiť budúcim astronautom na Mesiaci. Spoločnosť má poskytnúť "ultrakompaktné, vesmíru odolné riešenie s nízkou spotrebou", ktoré bude poskytovať bezdrôtovú sieť 4G na povrchu našej prirodzenej družice, píše v tlačovej správe na svojom webe. Vybudovať by ju mali koncom roka 2022. (SME Tech)

SkryťVypnúť reklamu

Adobe predstavilo AI neurónové filtre. Nová technológia umožňuje používateľom Photoshopu jednoduchým posúvačom upraviť vek a výraz tváre subjektu, zosilniť alebo zmierniť pocity ako radosť, prekvapenie alebo hnev. (The Verge)

Recenzia na Fitbit Sense. Náš kolega Matúš Paculík testoval najnovší produkt od Fitbitu, ktorý sa má vyrovnať Apple Watch. Zhrnutie: Fitbit Sense sú skvelé fitness hodinky, ktoré dokážu o vás zistiť skutočne veľa informácií. Vedia motivovať k pohybu, sú ľahké, pekné a nabíjačku budete hľadať len raz za šesť dní. (SME Tech)

  • Mimochodom, Európska Komisia stále nerozhodla o protimonopolnej sťažnosti na akvizíciu Fitbit Googlom. Rozhodnutie bolo odložené na 8. január 2021. (Axios)

Foursquare vytvoril aplikáciu s názvom Marsbot pre AirPods, ktorá slúži ako zvukový sprievodca. S Marsbotom si môžete dať svoje AirPods (alebo iné slúchadlá) do uší a počuť zaujímavé zvukové komentáre o miestach, keď okolo nich prechádzate. (VentureBeat)

SkryťVypnúť reklamu

15 EÚ krajín, vrátane Slovenska, žiada EÚ Komisiu, aby zakročila proti anti-5G hnutiam . Krajiny varujú pred ekonomickou hrozbou, rovnako ako možnosťou splniť ambiciózne ciele 5G Európskej únie. Skupina koncom minulého týždňa poslala list podpredsedníčkam EÚ Komisie Margrethe Vestagerovej a Věre Jourovej, ako aj komisárke pre digitálne médiá Thierry Breton. List iniciovalo Poľsko a podporili ho Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Grécko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Portugalsko, Slovensko a Švédsko. Upozorňujú aj na útoky anti-5G hnutí, vrátane podpaľovania stožiarov a obťažovania telekomunikačných inžinierov. (Politico)

Stav umelej inteligencie 2020. Vyšlo tohtoročné vydanie správy o stave umelej inteligencie. Zhrnutie priniesol napríklad server ZDnet. (State of AI)

SkryťVypnúť reklamu

Kybernetický výskum hrá dôležitú úlohu v oblasti informačných technológií, ale aj v našich každodenných životoch. Ako vyzerá také skúmanie vírusov? Akú úlohu zohráva strojové učenie pri ich identifikácii? A ako vyzerá bežný pracovný deň výskumníka škodlivého kódu? Vypočujte si v špeciálnom vydaní podcastu Klik. (Bezpečnenanete.sk)

Všetky podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hlavný akcionár finančnej skupiny Arca Capital Rastislav Velič.

Finančná skupina prežila dva roky s obrovskými dlhmi. Veritelia z nej chcú dostať viac peňazí.


11 h
Peter Schutz.

Z Arcy zrejme vyvádzali milióny už pred bankrotom.


13 h
Donedávna najväčšie šance stať sa kardinálom mal košický gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ.

Kardinálov - voliteľov pápeža býva okolo 120.


9. aug
Logo podcastu Dobré ráno.

Majú inštitúcie jasno v uplatňovaní sankcií?


a 1 ďalší 2 h
SkryťZatvoriť reklamu