SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Astronauti v lodi od SpaceX sa úspešne vrátili na Zem, pristáli podľa plánu

Vesmírna loď Crew Dragon dosadla do Mexického zálivu.

Načítavam video...

Prví americkí astronauti sa úspešne vrátili na Zem v lodi Crew Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX. Pristáli podľa plánu v nedeľu o 20.48 h na mori v Mexickom zálive pri pobreží floridskej Pensacoly.

Už niekoľko minút pred pristátím bolo na záberoch vidieť, ako sa vysunuli obe zostavy padákov a pomaly naviedli loď na morskú hladinu.

Úspešný návrat Crew Dragon s Douglasom Hurleyom a Robertom Behnkenom potvrdil, že SpaceX zvládne bezpečne prepravovať ľudí do vesmíru a naspäť. Nedeľný let bol prvým, pri ktorom sa súkromná loď vrátila s posádkou späť na Zem.

SkryťVypnúť reklamu

Loď spoločnosti SpaceX vyniesla astronautov na ISS koncom mája. Bol to prvý let z americkej pôdy od roku 2011, keď sa skončil program raketoplánov.

Astronautov vytiahli po desiatej

K astronautom v lodi hneď po pristátí mierili dva rýchlostné člny. Jeden záchranný tím najprv skontroloval Crew Dragon, či náhodou v okolí neboli nebezpečné plyny zo spaľovania paliva počas návratu. Potom naň pripevnili zariadenie, ktoré je nevyhnutné na vyzdvihnutie člnom Go Navigator.

Súvisiaci článok Čo robí astronaut, keď mu zrušia štart, a koľko bude stáť lístok do vesmíru (otázky a odpovede) Čítajte 

Druhý tím medzitým vyťahoval z mora padáky.

Crew Dragon po vyzdvihnutí na Go Navigator ešte raz skontrolovali na prítomnosť nebezpečných plynov. Pracovníci však namerali vyššiu hladinu, ako očakávali, a začali loď čistiť od škodlivín. Vytiahnutie, ktoré malo pôvodne trvať zhruba hodinu, sa tak predĺžilo o takmer tridsať minút.

SkryťVypnúť reklamu

„Sme v poriadku, pokračujte v tom, čo robíte,“ odkázal počas čistenia pracovníkom Douglas Hurley.

Astronautov nakoniec vytiahli až po desiatej večer. Ako prvý sa dostal von Hurley, o niekoľko minút Behnken. Následne ich odviedli k lekárom na kontrolu.

Priebeh návratu

Hurley a Behnken sa rozlúčili s trojicou mužov, ktorí zostali na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, keď sa ich loď Crew Dragon odpojila od stanice o pol druhej v nedeľu noci. Vtedy boli 430 kilometrov nad juhoafrickým Johannesburgom.

Loď krátko po odpojení vykonala sériu manévrov, ktoré ju priviedli na nižšiu obežnú dráhu, a teda aj bližšie k miestu pristátia.

Primárnym miestom bolo pobrežie pri Pensacole v Mexickom zálive, záložným pobrežie pri floridskom meste Panama City.

Vyše hodinu pred pristátím spustili motory, ktoré loď naviedli na vstup do atmosféry a k miestu pristátia. Loď letela rýchlosťou viac ako 28-tisíc kilometrov za hodinu.

SkryťVypnúť reklamu

Tepelný štít musel odolať teplote približne dvetisíc stupňov Celzia. Vstup do atmosféry spôsobil aj očakávaný, približne šesťminútový výpadok komunikácie.

Loď následne vo výške viac ako päťtisíc metrov vypustila prvú súpravy padákov, ktorá ju spomalila. Neskôr vo výške necelé dva kilometre vypustili štyri hlavné padáky.

NASA aj SpaceX mali pripravené dve lode, ktoré astronautov čakali.

Návrat je prvým pristátím na mori po 45 rokoch od programu Apollo. Odvtedy ľudia pristávali na pevnej zemi.

Načítavam video...

Prvé hodiny návratu na Zem. V čase 2 hodiny 19 minút a 25 sekúnd začína odpájanie od Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Isaias pri Floride

NASA aj SpaceX dlho zvažovali, či s návratom nepočkať. K Floride sa totiž z juhovýchodu blížila búrka Isaias. Preto sa rozhodli pristáť západne od polostrova. Počasie bolo počas celého návratu priaznivé.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Aké bolo letieť vo vesmírnej lodi od SpaceX? Astronauti opísali pocity Čítajte 

Cieľom misie s názvom Demo-2 bolo otestovať schopnosti celého transportného systému spoločnosti Elona Muska, a to od štartu cez pripojenie k ISS až po návrat na Zem.

Bol to posledný test pred tým, než sa SpaceX môže stať súčasťou programu komerčných letov NASA.

Po úspešnom návrate bude nasledovať analýza údajov z letov, ktorá potrvá približne šesť týždňov. Crew Dragon premiestnia na Floridu do zariadenia SpaceX, kde loď skontrolujú a dokončia overovací proces.

Po úspešnom overení príde na rad prvá operačná misia Crew-1, ktorá do vesmíru vynesie troch astronautov NASA a jedného japonského.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Čakala som spoluprácu, riešenie petržalskej električky nechali na nás, hovorí Tatiana Kratochvílová.


12. aug
Romanca Purple Hearts je novým hitom Netflixu.

Film Purple Hearts prekonal v sledovanosti aj historicky najdrahší film Netflixu.


12. aug
Húfnica Zuzana 2.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 14 h

V bieloruských väzniciach držia zhruba 1500 politických väzňov.


12. aug
SkryťZatvoriť reklamu