SME
Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky

Na Mesiaci nechali vrecia s výkalmi. NASA teraz hľadá návrh na toaletu

Výhrou je 35-tisíc dolárov.

Ilustračná fotografia. Astronauti počas misií Apollo nechávali vrecia s výlučkami na Mesiaci. NASA teraz hľadá návrh na nový, lepší systém.Ilustračná fotografia. Astronauti počas misií Apollo nechávali vrecia s výlučkami na Mesiaci. NASA teraz hľadá návrh na nový, lepší systém. (Zdroj: NASA)

Nosnú raketu majú, vesmírnu loď a astronautov tiež. Pristávací modul ešte budujú. Nadchádzajúcej misii na Mesiac však stále niečo chýba: toaleta, ktorá by sa funkciami podobala na pozemskú.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vyhlásil medzinárodnú súťaž, ktorej cieľom je navrhnúť nový systém na zachytávanie a uchovávanie ľudských výlučkov vo vesmíre.

Mal by fungovať nielen v stave beztiaže, ale aj pri mesačnej gravitácii, ktorá je približne šesťkrát slabšia ako tá pozemská.

Tri najlepšie návrhy vesmírneho záchodu si prerozdelia odmenu 35-tisíc amerických dolárov (vyše 31-tisíc eur).

Skryť Vypnúť reklamu

Potrebný nový návrh

Keď ľudia na prelome 60. a 70. rokov minulého storočia navštevovali Mesiac, zanechali na ňom 96 vriec s močom, výkalmi či zvratkami. Vtedajší astronauti totiž na vykonávanie potreby používali "plastové vrecko prilepené páskou na zadok", opisuje na svojom webe NASA.

Súvisiaci článok Astronauti budú mať záchod vo vesmírnom obleku. Vydržia v ňom šesť dní Čítajte 

Od tých čias sa systém zlepšil, dnešná toaleta na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) využíva vrtuľový sací mechanizmus. O malú potrebu sa postará hadica podobná vysávaču, o veľkú zas sedadlo s kruhovým otvorom. V oboch prípadoch sa všetko vsaje.

Keďže riešenie na ISS je navrhnuté na stav beztiaže a astronauti sa chystajú na Mesiac, agentúra potrebuje nový návrh.

Toaleta musí spĺňať niekoľko podmienok. V pozemskej gravitácii má mať hmotnosť najviac pätnásť kilogramov. Nemala by byť väčšia ako 0,12 kubického metra (zhruba ako práčkový bubon) a nemala by byť hlučnejšia ako ventilácia v kúpeľni.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôležité je, aby toaleta naraz zvládla zber moču aj výkalov, pričom sa do nej má zmestiť aspoň liter tekutín a päťsto gramov stolice. Nové riešenie musí rátať taktiež s menštruačnou krvou.

Má rátať s hnačkou a vracaním

Dizajn má rátať aj s možnosťou, že astronauti budú zvracať alebo dostanú hnačku.

"Body navyše dostanú návrhy, ktoré umožnia zachytiť zvratky bez toho, aby posádka musela strčiť tvár do toalety," píše sa v podmienkach.

Mesačný záchod sa zároveň má dať ľahko čistiť a udržiavať.

Uzávierka súťaže je 17. augusta, výhercov oznámia koncom septembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 10 h
Rúrky, ktoré Turnerová objavila na skalách (vľavo) mohli vzniknúť, keď sa pri skale rozložila hubka pred 890-miliónmi rokov. Štruktúry sa ponášajú na moderné hubky (vpravo).

Hubky sú veľmi jednoduché živočíchy.


14 h