Obsah textu sme konzultovali s Radomírom Masarykom, prorektorom pre vonkajšie vzťahy z Univerzity Komenského v Bratislave.
V akademickom prostredí je plagiátorstvo jedným z najzávažnejších priestupkov.
Ak sa niekto vo svojej práci prezentuje cudzími myšlienkami (hypotézami, teóriami, poučkami) a vydáva ich za vlastné, dopúšťa sa v podstate krádeže.
Aj keď si takto niektorí môžu chcieť uľahčiť cestu za titulom, plagiátorom sa človek môže stať aj z nedbanlivosti či nevedomky, keď nepozná riadne pravidlá písania akademických prác a citovania zdrojov.
Nie je pritom zakázané využívať myšlienky iných ľudí (práve naopak, pri písaní akademickej práce je to nevyhnutné), dôležité však je každého autora akéhokoľvek "zapožičaného" výroku odcitovať.
Čo je plagiát?
Akademická či vedecká práca má byť vlastným dielom. Človek si v nej určuje vlastné ciele, prezerá si literatúru napísanú na rovnakú tému a svoje závery konfrontuje so zisteniami iných.
Akékoľvek cudzie myšlienky v práci treba riadne odcitovať.
Aby ste sa plagiátorstvu vyhli, je dôležité vedieť, čo všetko sa už považuje za nepriznané napodobňovanie cudzieho diela. Väčšine z týchto príkladov sa dá vyhnúť práve správnym citovaním pôvodného diela.
Príklady plagiátov:
- Ak vydávate prácu niekoho iného za vlastnú.
- Ak doslovne citovaná časť textu nie je uvedená v úvodzovkách.
- Autoplagiátorstvo - neodzdrojované citovanie vlastnej práce.
- Používanie slov, viet a myšlienok iného človeka bez riadneho uvedenia zdroja.
- Nesprávne, nedostatočné zdrojovanie.
- Parafráza cudzej myšlienky bez priznania zdroja.
- Doslovný preklad cudzojazyčného diela bez uvedenia autora.
Nekorektné tiež môže byť, ak prácu z veľkej časti tvoria (citované či necitované) myšlienky niekoho iného. Vtedy hovoríme aj o kompiláte. Prípadne, keď necháte niekoho iného, aby napísal vašu akademickú prácu - ghostwriting.
Aj pre tieto situácie sa na vysokých školách kontroluje zhoda akademických prác cez systém Centrálneho registra záverečných prác.
Priznanie pôvodného autora sa pritom netýka iba textu, ale aj fotografií, ilustrácií či grafov. Ak odkazujete na akýkoľvek typ cudzej práce, vždy musíte autora zazdrojovať.
Ako sa nestať plagiátorom?
Jednoduchá odpoveď na túto otázku je: Citujte.

Záverečná práca nemá byť iba dôkazom toho, že človek dokáže tvoriť a formovať vlastné myšlienky. Ukazuje tiež, či vie správne narábať s odbornou literatúrou a bibliografickými odkazmi. Táto zručnosť je dôležitá aj pri vedeckom skúmaní a písaní štúdií.
Aby ste predišli akémukoľvek podozreniu z plagiátorstva, zaveďte si pri písaní práce systém. Všetky diela, z ktorých čerpáte myšlienky, si priebežne zaznačujte. Vyhnete sa tak tomu, že sa stanete plagiátorom z nedbanlivosti.