SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Klik: Prečo sú reči Facebooku o demokracii výhovorka

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: SME - Miro Mezei)

Vypočujte si podcast Klik

Témy podcastu:

  • Má byť Facebook arbiterom pravdy alebo nie?
  • Ako sa využívajú a zneužívajú technológie počas protestov
  • Digitálna generačná priepasť

Facebook, Trump a Zuckerberg

Najprv sa Twitter rozhodol označiť príspevky od Trumpa ako problematické, a keďže rovnaký obsah bol aj na Facebooku, očakávalo sa nejaké rozhodnutie od Marka Zuckerberga. Avšak ten pre Fox News povedal: "Pevne verím, že Facebook by nemal byť arbitrom pravdy o všetkom, čo ľudia hovoria online."

SkryťVypnúť reklamu

Ako reakciu na rozhodnutie Zuckerberga stovky zamestnancov zorganizovali virtuálne prostesty a následne mali spoločný videohovor, v ktorom sa šéfa sociálnej siete pýtali pomerne nepríjemné otázky.

Mark Zuckerberg zostal napriek tlaku z firmy aj z vonka presvedčený, že sociálna sieť nebude zasahovať do obsahu prezidenta Spojených štátov.

Facebook už teraz zamestnáva tisícky moderátorov obsahu, ktorí odstraňujú problematické príspevky, avšak to neplatí pre politikov, ktorí môžu na platforme aj klamať a ich príspevky nebudú zmazané. Pre toto rozhodnutie už čelili kritike.

To, ako moderovať nie je ľahké rozhodnutie a akokoľvek ho urobíte, budete terčom kritiky. Najmenej škody si urobíte, ak sa budete rozhodovať konzistentne a podľa pravidiel (čo nie je ľahké, ako by vám isto povedali mnohí diskutujúci pod článkami na SME).

SkryťVypnúť reklamu

Facebook ale narába zvláštnymi argumentom o demokracii. Mark Zuckerberg tvrdí, že si z princípu nemôže dovoliť umlčať demokraticky zvoleného politika. Problém je, že už to robí. Pravdepodobne desiatky miliárd krát za deň.

O tom, čo vidíte, keď si otvoríte Facebook totiž rozhoduje robot, ktorý niektoré príspevky skryje a iné zas vytiahne do popredia. Rozhodovanie tohto robota má pod kontrolou Facebook a pokiaľ vieme, príspevky politikov nedostávajú amnestiu ani k nim robot nepristupuje inak ako k bežnému obsahu.

Výsledkom je, že Facebook už dnes obmedzuje váš prístup k príspevkom politikov, akurát sa môže vyhovárať a to, že to spravil jeho automat, ktorý príspevok nevyhodnotil ako hodný zobrazenia vo vašom mobile. Je jedno, či na Facebooku príspevok je alebo nie - ak sa ho sieť rozhodne neukázať, politika v praxi umlčí.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom Facebook toto vie a chváli sa, že tento postup používa pri boji s hoaxami - teda dokázateľnými klamstvami - ktorých šírenie a zobrazovanie jeho robot úplne cielene potláča.

Je zaujímavé, že zjavné lži nemôžete písať ako anonymná stránka, ale ak ste zvolení politik klamať na Facebooku formálne môžete a sieť proti vám otvorene (moderáciou) ani v pozadí (rozhodovaním zobrazovacieho robota) nezasiahne.

(FWIW by David Tvrdon)

Správičky

Slack + Amazon vs. Microsoft. Amazon uzatvoril dôležitú dohodu so Slackom. Pre všetkých zamestnancov Amazonu sprístupňuje Slack, zatiaľčo Slack začne na svojej platforme využívať technológiu videohovorov AWS nazvanú Chime. Zo strany oboch tech firiem ide o očividné spojenie proti Microsoftu, ktorý sa na jednej strane doťahuje na cloudový biznis Amazonu a na druhej strane svojím produktom Teams kazí obchody Slacku. (CNBC)

SkryťVypnúť reklamu

Google vás sleduje aj v inkognite a ani to nevyvracia. Spoločnosť čelí žalobe, v rámci ktorej požadujú 5 miliárd dolárov. Google v Chrome síce neukladá históriu prezerania v inkognito (anonymnom) režime, avšak nejde ani o anonymné prezeranie webu, pretože môže webom odosielať niektoré informácie. Spoločnosť sa bráni, že toto uvádza vždy, keď si používateľ otvorí inkognito režim v prehliadači. Žalobu zastupuje známa právnická firma Boies Schiller & Flexner. (CNET)

Zoom oznámil vysoké zisky v prvom štvrťroku. Tržby vzrástli o 169% na 328 miliónov dolárov a ziskom 27 miliónov dolárov, oproti iba približne 200 000 dolárov v minulomročnom štvrťroku. Trhová cena spoločnosti je teraz takmer 60 miliárd dolárov (ide o trikrát vyššie ohodnotenie ako na začiatku roka). Počas hovoru s investormi si generálny riaditeľ Zoomu Eric Yuan zabudol zapnúť mikrofón, bol stlmený a chvíľu tak hovoril a nikto ho nepočul. (CNBC)

SkryťVypnúť reklamu

Signal opäť ukázal, že súkromie má na prvom mieste. Aplikácia v dôsledku spoločenského vývoja v Spojených štátoch pridala funkcionalitu, ktorá na fotografiách automaticky detekuje tváre ľudí a dokáže ich zakryť. Tvorca aplikácie hovorí o ochrane ľudí. Celý proces detekcie sa odohráva na zariadení, čiže nikam sa žiadne fotografie s viditeľnou tvárcou neodosielajú Mimochodom, Signal bol medzi top 10 najsťahovanejšími aplikáciami v kategórii sociálne siete. (Signal)

Aké bolo letieť vo vesmírnej lodi od SpaceX? Falcon 9 išiel spočiatku plynulo, potom trocha rachotil, “ako pri rýchlej jazde po štrkovej ceste”, povedal astronaut Doug Hurley, ktorý sa spolu s Bobom Behnkenom v pondelok podelil s reportérmi o svoje názory na výkon rakety. V podstate ide o obrovskú explóziu, ktorá vyráža v ohnivých vlnách a vysiela obrovský dym a zvuk, ktorý ste cítili až v hrudníku aj vo vzdialenosti štyri kilometre od štartu. Astronauti očakávali záchvevy, z ktorých im budú drnčať zuby. “Trochu nás prekvapilo, ako hladko išli veci mimo rampy,” povedal Behnken počas z jedného z mnohých tlačových hovorov po tom, čo dosiahli vesmírnu stanicu. “Keď sme vychádzali na obežnú dráhu v raketopláne, bola to omnoho drsnejšia jazda.” (SME Tech)

SkryťVypnúť reklamu

Facebook umožnil hromadne mazať staršie statusy. Sociálna sieť spustila nový nástroj, ktorý umožní hromadne mazať staršie statusy, fotky či iné záznamy o používaní. Funkcia s názvom Spravovať aktivitu je zatiaľ dostupná v mobilných aplikáciách, pre počítače bude neskôr. (SME Tech)

Protest song. Počas protestov proti rasizmu a policajnej brutalite v Chicagu hackli policajné vysielačky tak, aby dokola hrali pesničku Chocolate rain (po slovensky: čokoládový dážď). Mimochodom pozrite si aj skvelý text - je v popisku videa.

Načítavam video...

Všetky podcasty denníka SME

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 14 h
Ilustračné foto.

Ľudia sú závislí od dvanástich potravín.


15. aug
Filip Dvořák, exper na umelú inteligenciu má české aj americké občianstvo.

Nepozerajte sa na umelú inteligenciu ako na nepriateľa, hovorí.


15. aug

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 12. aug
SkryťZatvoriť reklamu