SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Klik: Prečo SpaceX lieta lacnejšie ako NASA

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: SME - Miro Mezei)

Vypočujte si podcast Klik

Témy podcastu:

 • Trump sa chystá na vojnu s Twittrom, oznámil na Twitteri
 • Výskum, ktorý Facebook zamlčal
 • Štart SpaceX
 • Podivný web Cent s jedným skvelým nápadom

Trump bojuje s Twitterom

Americký prezident sa chystá na vojnu s Twitterom. Konflikt sa vyostril po tom, ako sociálna sieť označila Trumpove tweety za nepresné. Trump začal ( samozrejme na Twitteri) tvrdiť, že sa mu zasahuje do slobody slova a že situáciu musí napraviť.

SkryťVypnúť reklamu

Začal chystať nariadenie, ktoré by rozobralo zákon chrániaci sociálne siete pred zodpovednosťou za to, ako moderujú obsah na svojich platformách. Samo o sebe by to nebola zlá debata - otvoriť otázku toho, akú zodpovednosť má Facebook či Twitter niesť za obsah je úplne legitímna vec.

Problém je, že tú debatu začína Trump a je jasné, že mu ide o osobnú pomstu a snahu ovplyvniť rozhodovanie firiem o obsahu.

(New York Times)

Facebook ľudí rozdeľuje a radikalizuje

Facebook vedel, že polarizuje používateľov. Novinári z denníka Wall Street Journal zistili, že v roku 2016 interný výskum Facebook ukázal, že 64% všetkých pripojení k extrémistickým skupinám je spôsobených odporúčacími nástrojmi sociálnej siete. Inými slovami – sociálna sieť vlastným nastavením pomáha radikalizovaniu spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí manažéri sa v tom čase pokúsili problémy riešiť, ale keďže zmeny by si vyžiadali nižšiu mieru zapojenia týchto skupín, tak vedenie spoločnosti na čele s Markom Zuckerbergom rozhodlo len o čiastočných zmenách. Problémy sa neskôr znova objavili, ale ďalší výskum “bol odložený na policu”.

Zuckerberg aj ostatní predstavitelia Facebooku tvrdia na verejnosti, že ich hlavnou prioritou je spájať ľudí, no ukazuje sa, že je to spájanie za každú cenu a dokonca s extrémnymi výsledkami.

Facebook už stihol reagovať na článok.

(Wall Street Journal)

Štart SpaceX

SpaceX sa v sobotu znova pokúsi o štart pilotovanej misie Demo-2. Prvú skúšku v stredu prekazili nepriaznivé poveternostné podmienky.

Hrozila totiž zvýšená tvorba bleskov, ktoré mohli poškodiť letové systémy rakety a lode.

SkryťVypnúť reklamu

Raketa Falcon 9 a vesmírna loď Crew Dragon by malištartovať 30. mája o 21:22 stredoeurópskeho času.

Živé vysielanie, ktoré začne štyri hodiny pred štartom, môžete sledovať vo videuna začiatku článku na SME Tech.

Odpovedáme na najčastejšie otázky k historickému štartu SpaceX s ľuďmi,pozrite si na webe SME.sk otázky a odpovede:

 1. Prečo mal astronaut na palube vesmírnej lode Dragon okuliare a môžu byť ľudia so zlým zrakom astronautmi?
 2. V akom programovacom jazyku sa píše softvér pre vesmírnu raketu?
 3. Ešte stále NASA funguje na starých disketách a pomalých počítačoch?
 4. Čo by to znamenalo, ak by došlo k havárii?
 5. Čo sa deje s palivom, keď štart zrušia alebo posunú?
 6. Ako je možné, že pred štartom nevedeli, že bude zlé počasie?
 7. Ako dlho potrvá misia a ako dlho budú na ISS?
 8. Prečo je tá misia významná?
 9. Prečo vôbec má misia posádku, načo je dobrá?
 10. Čo astronauti robia, keď sa let odloží?

a ďalšie...

SkryťVypnúť reklamu

(SME Tech)

Čo je Cent

Cent je web, ktorý o sebe tvrdí, že má pomôcť tvorcom obsahu (umelcom, maliarom, hudobníkom, divadelníkom) získať peniaze priamo od ich fanúšikov.

Podobných webov je veľa, napríkladPatreon, kde môžete tvorcom posielať každý mesiac určitú sumu peňazí od jedného eura po desiatky či stovky. Cent má dva zaujímavé nápady:

1. Všetok obsah na webe ukazuje ako kvázi sociálnu sieť a všetkému sa dá dať "páčik". Odovzdanie tohto páčiku vás ale bude stáť jeden cent, ktorý sa pripíše na účet tvorcu. V podstate je to geniálny nápad, lebo jeden cent je pre človeka zanedbateľná suma, ale pre tvorcu skvelého obsahu, ktorý zbiera milióny páčikov môže byť systém finančne zaujímavý.

2. Ak sa stanete podporovateľom umelca, získate malé percento od všetkých ostatných podporovateľov. Toto je klasická pyramídová hra naviazaná na koncept fanúšikovstva a podpory tvorcov. Mala by skolabovať, lebo pyramídové systémy sú neudržateľné a vytvárajú pokrivené motivácie. Pri drobných sumách a malých tvorcoch v digitálnom prostredí tento nápad ale poriadne nik netestoval. Pravdepodobne to skončí ako všetky ostatné systémy (zle), ale je zaujímavé vidieť, že niekto experimentuje s myšlienkou peňazí a sociálnych sietí.

SkryťVypnúť reklamu

Správičky

Amazon chce podcasty. Spoločnosť Jeffa Bezosa rozbieha interne opäť projekty týkajúce sa podcastingu. V rámci divízie Audible sa v roku 2015 o to už pokúšali, ale nakoniec bol tím rozpustený v roku 2018. Tentokrát chce Amazon dostať podcasty aj k sebe a vytvárať aj vlastné. Vo formáte vidí podporu napríklad pre športové prenosy, ktorých práva skupuje a športové podcasty by mali doplniť tento obsah. Otázkou ale zostáva, ktorá divízia to tentokrát dostane na starosť - Audible, Amazon Music alebo Amazon Alexa? Zatiaľ nevieme. (Bloomberg)

HBO Max malo v prvý deň 90-tisíc stiahnutí aplikácie. Ide o výrazne slabší štart než konkurenčné služby Disney+ (4 milióny) alebo dokonca Quibi (300-tisíc). Ide však len o čísla sťahovania aplikácie, nie sú tam započítaný ďalší poskytovatelia ani zákazníci, ktorí prechádzajú v rámci Spojených štátov zo služby HBO Now na Max zdarma. Manažéri HBO Max však hovoria o dobrom štarte. (Bloomberg)

SkryťVypnúť reklamu

Influencerov striedajú kulty. Denník NY Times prináša fascinujúci príbeh, v ktorom odhaľuje, ako vznikajú novodobé kulty na sociálnej sieti TikTok. Oproti kultom sú menej nebezpečné, vznikajú z nudy a dokážu nalákať milióny sledovateľov. (New York Times)

Poolside.FM - vitajte v roku 1997. Internetové rádio je fenoménom a naschvál vyzerá akoby zamrzlo v čase. Web existuje od roku 2014. (The Verge)

Všetky podcasty denníka SME

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 10 h
Ilustračné foto.

Ľudia sú závislí od dvanástich potravín.


15. aug
Filip Dvořák, exper na umelú inteligenciu má české aj americké občianstvo.

Nepozerajte sa na umelú inteligenciu ako na nepriateľa, hovorí.


15. aug

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 12. aug
SkryťZatvoriť reklamu