SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Hubble nasnímal rozpad kométy. Niektoré kúsky boli veľké ako rodinný dom

Podobné udalosti sa nedajú často vidieť.

Rozpadajúca sa kométa C/2019 Y4 (ATLAS) ako ju zachytil Hubblov vesmírny ďalekohľad 20. apríla.Rozpadajúca sa kométa C/2019 Y4 (ATLAS) ako ju zachytil Hubblov vesmírny ďalekohľad 20. apríla. (Zdroj: NASA/ESA/D. Jewitt (UCLA)/, Q. Ye (University of Maryland))

Kométa, ktorú astronómovia objavili len koncom minulého roka, sa rozpadá.

Udalosť zachytil aj Hubblov vesmírny ďalekohľad. Počas dvoch pozorovaní nasnímal množstvo úlomkov z kométy, ktoré putujú ako zhluk smerom do vnútornej časti slnečnej sústavy.

Podobná príležitosť na pozorovanie je zriedkavá. Väčšina rozpadajúcich sa komét totiž nie je dostatočne jasná, aby ich astronómovia zachytili.

Mohla byť viditeľná voľným okom

Astronómovia objavili kométu C/2019 Y4 (ATLAS) koncom decembra pomocou teleskopov na Havajských ostrovoch. Teleso postupne naberalo jas. Vedci si preto mysleli, že pri májovom priblížení k Zemi by mohla byť viditeľná aj voľným okom.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Hubble dostal okuliare. Jeho chybu si všimli až vo vesmíre Čítajte 

Lenže kométa začala v druhej polovici marca pohasínať. Príčinu odhalili amatérske pozorovania. Kométa Atlas sa začala rozpadať.

Keď sa na ňu 20. apríla zameral Hubble, bola približne 146 miliónov kilometrov ďaleko od Zeme. Aj pri takejto vzdialenosti ďalekohľad nasnímal približne tridsať úlomkov. Pri druhom pozorovaní o tri dni neskôr ich vedci napočítali dvadsaťpäť.

"Vzhľad sa medzi oboma dňami tak zásadne zmenil, že je ťažké pospájať si veci do celého obrazu," povedal pre web NASA astronóm David Jewitt z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.

"Netuším, či sa to deje preto, že jednotlivé kúsky sa rozsvecujú pri odraze slnečného svetla, alebo sa zakaždým objavujú iné úlomky."

Chcú spoznať mechanizmus rozpadu

Najmenšie pozorované úlomky mali veľkosť rodinného domu. Pred rozpadom bola odhadovaná veľkosť kométy necelých dvesto metrov.

SkryťVypnúť reklamu

Presnú príčinu rozpadu komét vedci nepoznajú, ani mechanizmy, ktoré k javu vedú. Takéto udalosti sa totiž dejú nečakane a veľmi rýchlo. Ďalšia analýza záberov by mohla napovedať viac.

Predpokladá sa však, že za rozpad môže premena ľadu v kométe na plyn, ktorú spôsobuje približovanie k Slnku. Uvoľňovanie plynu zrejme nie je rovnomerné a môže teleso roztočiť. Ak je otáčanie príliš rýchle, materiál sa neudrží pohromade a pod tlakom sa rozlomí.

Ak zvyšky kométy zotrvajú celé, k Zemi sa priblížia 23. mája na vzdialenosť 116 miliónov kilometrov. O osem dní neskôr preletia okolo Slnka vo vzdialenosti štyridsať miliónov kilometrov.

Hubble pred rokom tiež zachytil rozpad rýchlo otáčajúceho sa asteroidu Gault.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kollár, Holý a Krajniak predstavujú cenovú mapu nájomných bytov

Sme rodina predstavila cenové mapy.


9 h

Nedostatok a veľký dopyt zvyšujú ceny suroviny a ohrozuje aj teplárne.


15 h
Peter Schutz.

Generácia postmečiarovskej obnovy bola o tri poschodia dospelejšia a kvalitnejšia.


14 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


6 h

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 6 h
Ilustračné foto.

Ľudia sú závislí od dvanástich potravín.


15. aug
Filip Dvořák, exper na umelú inteligenciu má české aj americké občianstvo.

Nepozerajte sa na umelú inteligenciu ako na nepriateľa, hovorí.


15. aug

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 12. aug
SkryťZatvoriť reklamu